Zrod Fuhrera, začiatok a priebeh 2. svetovej vojny

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)Zrod Fuhrera, začiatok a priebeh 2. svetovej vojny

V roku 1923 sa Adolf Hitler, vodca malej Nemeckej nacionálno-socialistickej robotníckej strany pokúsil zvrhnúť bavorskú vládu. -Pivársky puč- sa nevydaril a Hitlera, bývalého desiatnika, zatkli a nakrátko uväznili. Vo väzení napísal Mein Kampf (môj boj v ktorom propagoval svoje rasové názory: árijský nemecký národ je nadradený Slovanom, černochom, najmä však Židom, a Nemecká -panská rasa- si musí dobitím uzemí na východe vytvoriť Lebensraum (životný priestor). V roku 1930 vypukla vo Weimarskej republike kríza pre plány na zníženie verejnoprospešných výdavkov a vtedajší prezident Hindenburg začal vládnuť pomocou dekrétov. Nacisti túto situáciu obratne využili. Vo voľbách v roku 1932 získali nacisti 230 poslaneckých kresiel, stali sa najväčšou stranou v Reichstagu (ríškom sneme) a Hitler sa stal ríškym kancelárom. Nacisti presadili aj zákon udeľujúci Hitlerovi diktátorské právomoci.
Po Hindenburgovej smrti v auguste 1934 sa Hitler stal Fuhrerom (vodcom) s právomocami kancelára i prezidenta. Znovuzavedením brannej povinnosti a ďaľším vyzbrojovaním v rozpore s Versaillskou mierovou zmluvou Hitler nielenže znížil nezamestnanosť, ale aj povzdvihol národnú hrdosť, za čo sa v 30. rokoch tešil v Nemecku skutočnej popularite.
Británia a Francúzsko zaujali voči Hitlerovi tzv. politiku ústupkov - ustupovali podľa ich názoru prijateľným Hitlerovým požiadavkám v nádeji, že ho uspokoja a on nezačne pomstichtivú vojnu. Hitler pripojil Rakúsko k Nemecku, začal ohrozovať suverenitu Česko-slovenska. Nakoniec po dohode so spojencami pričenil Sudety k Nemeckej ríši - Mníchovský diktát a obsadením Čiech a Moravy vytvoril protektorát. Na jeho nátlak bol vytvorený Slovenský štát, čo znamenalo úplný rozpad Česko-Slovenska. Hitler nakoniec prepadol nič netušiace Poľsko a 1. septembra 1939 sa začala 2. sv. vojna. Po prestávke nazývanej čudná vojna sa Hitler obrátil na západ. Začiatkom apríla 1940 vtrhli nemecké vojská do Dánska a Nórska a taktiku rýchlej vojny uplatnil i proti Holandsku, Belgicku a Francúzsku, najmä útokmi bombardérov a pohyblivými tankovými jednotkami. Anglicko-francúzske vojská vstúpili do Belgicka, no Nemci ich rýchlim postupom odrezali. Briti, obkľúčený na pobreží, zachránili z Dunkerku vyše 300 000 mužov a nechali Francúzov bojovať samých. Francúzsko kapitulovalo 22. júna. V meste Vichy bola ustanovená pronemecká francúzska vláda. Potom sa začalo obliehanie Británie.

Od septembra 1939 viedli Nemci námornú vojnu proti britskému obchodnému ľodstvu a ich ponorky zaznamenávali úspechy. V bitke o Britániu boli nemci v lete 1940 porazení.
Vojna sa neobmedzila iba na Európu, ale prenikla až do Severnej Afriky. Vojna sa nečakane rozšírila 22. júla 1941, keď hitlerove vojská napadli napriek dohode o neútočení ZSSR. Nemecké tanky prenikali hladko do západného Ruska, kde sa obklúčené sovietske vojská vzdávali bez boja. Hitler sa nevedel rozhodnúť kde udrieť - Zameral sa na útok na sever Ruska neskôr však na juh. Hlavná ofenzíva na Moskvu sa začala až v októbri. Keď sa nemecké jednotky priblížili k mestu začala sa ruská pravá zima a červená armáda sa mohla schopiť. V decembri podnikli protiútok a zatlačili nemcov do zimnej obrany.
Vojna sa zatiaľ rozšíra aj do Tichomoria, kde spojenec Nmecka - Japonsko 7. decembra 1941 zaútočilo na Pearl Harbor na Havajských ostrovoch a ochromilo americkú tichomorksú flotilu. V nasledujúcich týždňoch začalo Japonsko napádat Filipíny, Malajziu, Hong Kong, a Holanskú Východnú Indiu, Barmu a Singapúr, ba dokonca v roku 1942 ohrozovali aj Austráliu. To však znamenalo hotovú pohromu pre spojencov Hitlera, pretože sa vytvorila Veľká koalícia, ktorú tvorili Británia, podvedený ZSSR a USA, ktoré bolo šokované bezcitným a brutálnym útokom na Pearl Harbor. Prvoradou úlohou bola teraz porážka Nemecka. Američania navrhovali bezodkladnú inváziu cez Lamanšký prieliv, Briti však váhali. Začiatkom roku 1942 sa nepriateľ ešte držal v Severnej Afrike a na spojenecké lode v Atlantiku nepresávali tvrdo útočiť nemecké ponorky. Churchil preto presvedčil Amričanov, že sa treba sústrediť najprv na tieto dve oblasti, spolu s kombinovanými leteckými útokmi na nemecké mestá. Začiatkom roku 1943 priniesla spojencom nová taktika a zbrane víťazstvo v Atlantiku. V severnej Afrike došlo k obratu v prospech Britov vďaka poľnému maršálovi Bernardovi Montgomerymu. V júli 1943 sa spojenci vylodili na Sicílii a v Septembri v južnom Taliansku. Mussolini bol zvrhnutý a Taliansko kapitulovalo, no nemecké jednotky vyrazili na juh, aby prielom uzavreli. Postup spojencou uviazol v horách v priestore Monte Cassina južne od Ríma. Napriek kombinovanému výsadku pri Anziu Cassino padlo až v máji a Rím bol oslobodneý 4. júna.
Spojenci teraz dokončili budovanie svojich vojsk v Británii. Boli pripravený na záverečný kombinovaný úder - vylodenie v Normandii.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?