Zrážanie krvi

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2714×

Příbuzná témataZrážanie krvi

Mechanizmus zrážania krvi

Zrážanie krvi je jednou z fáz zastavenia krvácania. Ide o veľmi zložitú reťaz, ktorých sa zúčastnuje niekoľko desiatok látok uvoľňovaných z krvných doštičiek krvnej plazmy a cievnej steny. Základnou reakciou pri zrážaní krvi je vznik fibrínu. Fibrín je vláknitá bielkovina vznikajúca v krvnej plazme z fibronogénu. Prepletené nerozpustné vlákna fibrínu tvoria základ vznikajúceho trombu. Trombín vznikajúci z predstupňa - tzv. protrobínu cirkulujúceho v plazme - katalizuje vznik fibrínu. Na premene protrombínu na trombín sa zúčastňuje tzv. vnútorný a vonkajší systém zložený z niekoľkých faktorov.

Vnútorný systém tvoria faktory XII, XI, IX VIII, X a doščičkový tromboplastín. Ide o plazmatické bielkoviny typu globulínov. Najznámejšie sú tzv. antihemofilné globulíny - faktor VIII a IX. Hemofília je dedičná choroba, ktorá sa prejavuje spomaleným zrážaním krvi; spojená je so silným krvácaním z malých raniek, prípadne aj bez poranenia.
Prvý z faktorov / XII / sa aktivuje stykom krvi s väzivom cievnej steny, ktoré je obnažené pri jej porušení. Vonkajší systém tvorí tkaninový tromboplastín, ktorý sa uvoľňuje z cievnej steny, a plazmatický faktor VII.

Vnútorný a vonkajší systém spoločne s doštičkovým tromboplastínom a iónmi vápnika vyvolávajú premenu protrombínu na trombín.

Okrem látok vyvolávajúcich krvné zrážanie sa nachádzajú v krvi aj účinné protizrážavé látky - inhibítory zrážania. Z protizrážavých látok je to predovšetkým plazmín, ktorý rozpúšťa fibrín a blokuje niektoré faktory. Nachádza sa v plazme a v tkanivách. Ďalšou látkou je heparín, ktorý sa nachádza v bazofilných granulocitoch a v jednom type tkanivových buniek. Liekom proti zrážaniu krvi je dikumarol. Je to látka, ktorá blokuje funkciu vitamínu K; vitamín K podporuje tvorbu niektorých faktorov a protrombínu v pečeni. Mimo organizmus možno zrážanie krvi blokovať citronanom, alebo šťaveľanom sodným. Obidve látky viažu vápnik a prerušujú tak reťaz zrážacích reakcii.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?