Živé rybie skameneliny

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 3175×

Příbuzná témataŽivé rybie skameneliny

Latiméria divná
Staré horniny obsahujú skamenelé zvyšky zvláštnej ryby s mäsitými, necelými plutvami vypadajúce skôr ako nohy s plutvami miesto končatín. Fosílne nálezy naznačujú, že z primitívnych lalokoplutvých rýb tohto typu sa vyvinuli suchozemské stavovce. Bola to pôvodne sladkovodná ryba, ale klimatické podmienky a kruté zmeny prostredia ju zahnali do mora. Myslelo sa , že táto ryba – latiméria - vyhynula a existuje len ako skamenelina. To bolo až do roku 1938 , keď v decembri objavil istý biológ v žalúdku žralokov, privezených do prístavu East London na juhovýchodnom pobreží Afriky, divnú rybu. Podrobnejšia prehliadka ukázala, že táto neobyčajná ryba patrí do skupiny, o ktorej sa vedci domnievali, že vyhynula kedysi v období dinosaurov, teda asi pred 60 miliónmi rokov. Za nájdenie ďalšieho exemplára tejto ryby bola vypísaná odmena 100 libier. Dlho sa však nenašlo nič, až roku 1952 pri Komorských ostrovoch blízko pobrežia Madagaskaru objavili ďalší kus. Tamojší domorodci ju nazývali kombessa a jedli ju roky ako dobrú rybu. Latiméria divná (Latimeria chalumnae) je škaredá, tučná ryba, pokrytá hrubými šupinami. Najväčší dosiaľ chytený exemplár vážil 60kg, ale domorodí rybári tvrdia, že v predošlých rokoch chytili aj kusy vážiace 90 kg. Latimérie žijú v hĺbkach vyše 150 metrov. Keď ich vytiahli z hlbín, ani jedna z nich neostala dlho nažive. Živé kusy majú oceľovomodrú farbu, ktorá sa čoskoro po uhynutí zmení na hnedú, pričom aj oči zmatnejú. Plutvy latimérie sú rozstrapkané a majú mäsité násadce, ktoré umožňujú väčšiu pohyblivosť ako u dnešných rýb. Práve z týchto plutiev sa pravdepodobne vyvinuli primitívne končatiny, ktoré stavovce používali pri prvej invázii na suchú zem. Stavce z chrbtice latimérie zasahujú až do chrbtovej plutvy, ktorá má zvláštny trojlaločný tvar. V jej nozdrách bol objavený záhadný orgán; na každej strane hlavy sú tri trubice naplnené hlienom končiace na povrchu kože. Zdá sa, že to nesúvisí s čuchom. Nozdry im vyúsťujú viac do ústnej dutiny než do slepých vrecúšok, ako je to pri väčšine rýb. Plávací mechúr slúži ako pľúca. V jednej samici boli nájdené vajcia veľkosti tenisovej loptičky a živé zárodky – to je dôkaz, že táto ryba rodí živé mláďatá. Latimérie sú najstaršou žijúcou skupinou stavovcov a pomáhajú nám pochopiť vývoj súčasných živočíchov.

Kaprun
Podobne ako latiméria aj kaprun je jediným zástupcom starodávnej skupiny rýb, ktorá bola rozšírená pred mnohými miliónmi rokov.

Kaprun loví malé rybky v čistých vodách. Má plynový mechúr, ktorý je spojený s jeho jícnem. To umožňuje rybe dýchať vzduch v podmienkach, kde by iné ryby zahynuli. Vysoký vek možno pozorovať na jeho kostre, obzvlášť na čeľustiach, ktoré si zachovali veľmi primitívne znaky. Žralok límcový
Žralok límcový s hadovitým tvarom tela je veľmi primitívnym hlboko vo vode žijúcim žralokom, jediným druhom zostávajúcim z veľkej čeľade, ktorá žila pred 15 miliónmi rokov. Veslonos
Veslonos je inou živou skamenelinou. Môže dorastať až 2,2 metra dĺžky a jeden exemplár vážil 91 kg. Svoj veslovitý nos používa k miešaniu bahna pri hľadaní planktónovej potravy. Dávny predkovia veslonosov, mali silnú kostenú kostru, dnes majú veslonosovia pružnú chrupavkovú kostru a žraločí chvost. Tak sa tieto ryby, kedysi široko rozšírené, ale teraz žijúce len v povodí Mississipi, zmenili. Ich najvýraznejšie znaky sú dlhý, plochý, veslovitý nos, vybavený množstvom zmyslových buniek, ktoré umožňujú veslonosovi zisťovať veľké zoskupenia drobných živočíchov, ktoré filtruje z vody pomocou hustých žiabrových tyčiniek v ústach.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?