Ženské pohlavné orgány

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 23283×

Příbuzná témataŽenské pohlavné orgány

Orgánmi reprodukčnej sústavy ženy sú dva vaječníky (ováriá), maternica (uterus), vajíčkovody (ovoduktus) a pošva (vagína), ktorá spája vnútorné orgány s vonkajšími pohlavnými ústrojmi. Každý mesiac sa uvoľňuje z vaječníka do vajíčkovodu

vajíčko. Ak sa vo vajíčkovode oplodní, zahniezdi sa v maternici; to znamená, že žena je tehotná. Ak sa vajíčko neoplodní, vyplaví sa spolu s menštruačnou krvou cez pošvu von.

Vonkajšie pohlavné orgány
U žien majú vonkajšie pohlavné orgány rozličný tvar a veľkosť. Patria k nim: Venušin pahorok (mons pubis), tukový vankúš s ochlpením, veľké pysky ohanbia, dva veľké kožné záhyby obklopujúce ústie pošvy, a malé pysky ohanbia, záhyby kože, ktoré obklopujú dráždec (klitoris), analogický orgán mužského pohlavného údu a eroticky najcitlivejšie miesto. Pri pohlavnom vzrušení sa dráždec zväčší a spevnie. Všetky tieto orgány označujeme spoločným názvom vulva.
Vnútorné pohlavné orgány

K vnútorným pohlavným orgánom ženy uloženým v panve patria dva vaječníky, dva vajíčkovody, maternica a pošva. Maternica sa nachádza v centre panvy upevnená dvojitým elastickým väzivom. Pred ňou je močový mechúr a za ňou konečník. Pošva je asi 8 centimetrov dlhá rúra, ktorá je nielen miestom spojenia ženských a mužských pohlavných orgánov, ale aj cestou, ktorou prichádza na svet dieťa. Aby pošva mohla plniť obidve tieto funkcie, musí byť dostatočne pružná. Zväzky svaloviny sú bohato zásobené krvou, čo spôsobuje jej prekrvenie pri pohlavnom vzrušení. Krček maternice je štruktúra so širokými stenami, ktorá sa nachádza v dolnej časti maternice. Krček spája maternicu s pošvou.

Pri bežnom vyšetrení malej panvy si treba všímať najmä časť krčka maternice, ktorá vyčnieva do pošvy. Pri bežnom gynekologickom vyšetrení lekár sleduje zmeny na stene pošvy a robí ster z krčka, odobratú vzorku potom pošle do laboratória, aby sa mohli zistiť príznaky rakoviny krčka, prípadne znaky svedčiace o predrakovinovom stave. Ster z krčka maternice by sa mal robiť raz za tri roky. Maternica (uterus) sa nachádza vpredu v dolnej časti brušnej dutiny za močovým mechúrom. Je to dutý orgán hruškového tvaru, tvorený najsilnejšími svalmi v ľudskom tele, ktoré sa dokážu roztiahnuť a obopnúť plod a pri pôrode ho tlačiť do pôrodného kanála. Po 6 mesiacoch sa stiahnu na svoju pôvodnú veľkosť. Svalové steny maternice obklopujú dutinu vystlatú maternicovou sliznicou - endometriom, v ktorej sa zahniezdi (implantuje) oplodnené vajíčko.

Ak vajíčko po ovulácii nebolo oplodnené, vrstva novovytvorenej maternicovej sliznice sa počas menštruácie odplaví. Vajíčkovod je miesto, v ktorom sa spermia stretáva s dozretým vajíčkom krátko po ovulácii. Vajíčkovod je dlhý asi 10 centimetrov a jeho lievikovité zakončenie má výbežky. Vnútornú vrstvu vajíčkovodu tvoria bunky schopné zabezpečiť posúvanie vajíčka vajíčkovodom do maternice. Vaječníky sú žľazy s vnútorným vylučovaním, ktoré sa nachádzajú v bruchu pod pupkom. V nich sa tvoria vajíčka schopné oplodnenia a vylučujú sa tu hormóny estrogén a progesterón, ktoré určujú typické ženské znaky a menštruačný cyklus. Už pri narodení dievčatka obsahujú vaječníky všetky vajíčka (približne 400000). Každý vaječník obsahuje teda tisíce vajíčok, ktoré počas plodného obdobia v živote ženy po jednom dozrievajú vždy v jednom vaječníku a uvoľňujú sa do vajíčkovodu (ovulácia). Ak je uvoľnené vajíčko oplodnené, žena otehotnie. Vajíčko dozrieva vo vnútri vaječníka, vo vačku (folikule). Asi v polovici menštruácie folikul praskne a vyplaví zrelé vajíčko do vajíčkovodu (ovulácia).

Menštruačný cyklus
U mladého dievčaťa sa začína menštruačný cyklus zvyčajne medzi 11. a 14. rokom. Prvú periódu nazývame menarché. Po nej nasledujú ďalšie, zväčša nepravidelné periódy, kým sa ovulačný proces v priebehu jedného až dvoch rokov neustáli. Jeden cyklus trvá spravidla 28 dní, ale u žien sa jeho dĺžka líši. Každé štádium menštruačného cyklu je regulované kombináciou hormónov a chemických látok tvorených v hypotalame, v podmozgovej žľaze (hypofýze) a vo vaječníkoch. Niekoľko dní pred ovuláciou vyprovokujú hormóny zhrubnutie výstelky maternice a jej presiaknutie krvou. Takto sa maternica pripraví na zahniezdenie oplodneného vajíčka. Ak sa vajíčko neoplodní, zhrubnutá vrstva sa začne odlupovať a spolu s menštruačnou krvou sa vyplaví cez pošvu von. Po 45. roku veku ženy začne byť menštruácia nepravidelná a postupne prestane. Niekoľko dní pred ovuláciou začína vnútorná vrstva maternice hrubnúť a presakovať krvou. Takto sa maternica pripravuje na zahniezdenie vajíčka. Žena je plodná a môže otehotnieť jeden alebo dva dni pred uvoľnením alebo po uvoľnení vajíčka. Každý mesiac jeden z vaječníkov uvoľní vajíčko, ktoré potom putuje vajíčkovodom do maternice. Táto časť cyklu trvá 5 dní. Proces dozrievania a uvoľnenia vajíčka a odlupovania vnútornej vrstvy maternice, ktorý trvá približne mesiac, nazývame menštruačný cyklus.

Príznaky poškodenia
Menštruačné ťažkosti, predmenštruačné napätie a bolesť, nepravidelné a silné krvácanie alebo zmena menštruačného cyklu sú najčastejšími problémami reprodukčnej sústavy ženy. Každá zmena farby alebo konzistencie pošvového sekrétu je príznakom infekcie v pošve, maternici alebo vo vajíčkovodoch. Ďalšie problémy sa môžu vyskytnúť po menopauze, keď začnú steny pošvy vysychať a bolieť. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?