Žena ako manželka

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. září 2006
  • Zobrazeno: 4146×

Příbuzná témataŽena ako manželka

1.1 Manželstvo: najhlbšie priateľstvo


Manželstvo je spojenie dvoch bytostí, aby sa v láske dvíhali ku svätosti, a nie podmienený dar alebo kompromis.

Medzi ľuďmi a zvieratami je obrovský rozdiel. Keď Boh stvoril zvieratá, stvoril samca a samicu, aby sa mohli rozmnožovať. Ale s ľuďmi to bolo inak! Boh stvoril ženu, lebo videl, že muž potrebuje priateľa.
Podľa Božej predstavy, žena má vyššie poslanie ako len rodiť deti. Jej prvoradou úlohou je byť priateľkou svojho manžela. Nachádzame to v prvej knihe v Biblii, ktorá hovorí: Potom, ako Boh stvoril zvieratá, povedal: "to je dobré". Ale potom, ako stvoril človeka, povedal: "nie je dobré". V prvej knihe Mojžišovej 2,18 čítame: "Potom riekol Boh: Nie je dobré..." Musíme sa spýtať: "Čo nebolo dobré?" V tom čase bolo na zemi takmer všetko dobré. Nebol tam hriech. Boh a človek boli priatelia. Boh sa mohol rozprávať s človekom a človek s Bohom. Ale predsa tam bolo niečo, čo nebolo dobré. Potom riekol Boh: "Nie je dobré človeku byť osamote." Hoci Boh bol s ním, človek bol stále "sám". Človek potreboval priateľa. Mohol sa síce o svoju lásku a priateľstvo podeliť s Bohom, ale niečo mu stále chýbalo. Človek potreboval ešte niekoho, s kým by sa podelil o svoje priateľstvo. Preto Boh stvoril ženu.
Boh sa dokonale postaral o človeka a dokonale vyriešil problém jeho samoty a dal mu ženu, ktorá by mu bola spoločníčkou. . . priateľom svojho muža. To bol začiatok manželstva. Manželstvo je najhlbšie ľudské priateľstvo. Muž by mal byť žene veľmi blízkym človekom. . . tak blízkym, že je s ňou spojený v jedno. Muž by mal zaujímať stanovisko: moja žena je mojou najlepšou priateľkou, je mi bližšia ako ktokoľvek iný. Môžem sa s ňou rozprávať o svojich najhlbších pocitoch - zveriť sa jej so svojimi nádejami i obavami. Keď sa manželia podelia o svoje pocity, ich manželstvo sa upevňuje. Nemali by sme so svojimi najhlbšími obavami a želaniami chodiť za svojimi rodičmi, priateľmi, kolegami, príbuznými, ale za svojimi manželmi a manželkami. Pokiaľ ide o lásku k svojim deťom. . . partneri by k nim mali mať silnú lásku, ale najsilnejšia láska by mala byť medzi mužom a ženou. Deti potrebujú otca, ktorý miluje ich matku a matku, ktorá miluje ich otca. Najlepšie, čo môžu rodičia pre svoje deti urobiť je milovať sa navzájom.
Ľudia majú určité potreby. Potrebujeme mať blízkeho človeka. Potrebujeme priateľa, ktorý by nás počúval, rozumel nám, zaujímal sa o nás.

Potrebujeme priateľa, s ktorým sa môžeme porozprávať o všetkom.

1. 2 Láska

Čo je láska? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Láska je čin. Láska je to, čo robíme. Láska je konanie milých skutkov a hovorenie láskavých slov. Láska je dávanie a odpúšťanie. Láska je pomáhanie, ďakovanie, usmievanie sa, slovo pochvaly. Láska, to sú všetky tieto skutky a tisíc iných.
Láska sa nikdy nestratí! Také niečo ako napríklad kľúč, to áno. Ten sa dá stratiť. Ale lásku nemôžem stratiť. Lebo ak chcem, vždy môžem milovať. Môžem milovať, lebo láska je čin a ja si môžem zvoliť, čo budem činiť.
Ak som sa rozhodla, že budem láskavá a ochotná pomôcť, vyvolila som si lásku. Pravdaže, ak chcem, môžem sa rozhodnúť, že nebudem láskavá, budem netrpezlivá a neodpustím. Ale ak som sa rozhodla, že budem milovať, potom nemôžem zároveň tvrdiť, že láska sa "stratila".
Ak nemilujem svojho muža, je to moja chyba. Lebo je to moja zodpovednosť, aby som ho milovala. Ak ho nemilujem, nie je to preto, že sa mi stratila láska. Je to preto, že som sa rozhodla nekonať pre neho skutky lásky.

Dnes sa o láske veľa rozpráva. Mnoho mladých ľudí hovorí: "Chcem mať také manželstvo, v ktorom muž a žena milujú jeden druhého". Niekedy sa stáva, že obaja mladí ľudia si myslia, že milujú jeden druhého a rozhodnú sa zosobášiť. Po pár mesiacoch je však ich manželstvo veľmi nešťastné. Aby sme pochopili, prečo sa to stalo, musíme si uvedomiť, že rozlišujeme dva typy lásky. Jedna je "sebecká" a druhá "nesebecká".
Sebecká láska manželstvo kazí. V domácnosti, v ktorej muž aj žena myslia len na seba, neustále sa hádajú o peniaze. . . o deti. . . takmer o všetko!
Nesebecká láska robí manželstvo skutočne šťastným. Ak muž miluje svoju ženu nesebeckou láskou, namiesto toho, aby myslel na seba, stará sa o jej potreby. Keď žena miluje svojho manžela nesebeckou láskou, bude sa viac starať o jeho ako o svoje potreby. Napríklad povie: "Ak budeme mať tento mesiac nejaké zvyšné peniaze, mal by si si kúpiť niečo na seba". On môže odpovedať: "Nie, tento mesiac si kúp nejaké šaty ty, ja počkám do budúceho mesiaca".
Vieme, že Pán Ježiš nás miloval nesebeckou láskou. Myslel viac na naše šťastie ako na svoje vlastné. Preto prišiel na túto zem a trpel za nás. V našich srdciach môže tiež rásť nesebecká láska, ale sú k tomu potrebné dve veci: sila od Pána Ježiša a čas.

Láska ženy - manželky

Muž ťažko chápe ženin neuhasiteľný smäd po nových dôkazoch lásky a po ustavičnom "milujem Ťa".

Je zdržanlivý vo vyjadrovaní svojich citov, akoby mal strach, že prizná tým slabosť, strach, že to jeho žena využije, aby ho ovládla. Žena len nevedomky vníma nedostatok v mužovej láske.
Treba si uvedomiť bytostný rozdiel medzi mužom a ženou, ktorý sa jasne prejavuje v ich psychike. Muž a žena boli stvorení ako seberovní, no pritom odlišní.
Žena je často zranená, pretože sa jej vidí, že muž jej lásku neprijíma tak, ako by chcela. Muž akoby bol neprítomný, zamestnaný dôležitejšími vecami, nevšimne si vždy jej očakávanie, a keď sa ku nej obráti, žena je uzavretá, aby sa chránila. Manželia sa nemôžu uspokojiť so svojim šťastíčkom, láska nemôže zostať nemenná, inak slabne. Treba bez prestania oživovať plamienok a znovu a znovu prejavovať pozornosť, aby láska rástla a prehlbovala sa. Manželka očakáva od manžela lásku a manžel od manželky dokonalosť, pretože v každom mužovi je túžba spoznať dokonalú ženu, aby v nej mohol pokojne spočinúť.


1.3 Neschopnosť komunikovať

Niekedy sa nám môže stať, že si s partnerom nebudeme mať čo povedať, pretože budeme cítiť, že on nám nebude rozumieť, pretože už poznáme jeho názory a stanoviská na danú problematiku z predchádzajúcich rozhovorov. Vieme, že ďalším takýmto rozhovorom by sa nič nevyriešilo, tak s ním ani nemáme chuť komunikovať.
Ďalším dôvodom neschopnosti komunikovať môže byť nevera partnera. Ak lásku, určenú pre manželstvo, rozdávame inde, je to hriech. V Knihe prísloví čítame:

Lebo pery cudzej ženy vydávajú med a jej podnebie je hladšie ako olej,
nakoniec však je horká ako palina.
Oddiaľ od nej svoju cestu a nepribližuj sa k dverám jej domu.
Pi vodu z vlastnej cisterny, vyvierajúcu vodu zo svojej studne.
Nech je požehnané tvoje žriedlo
a teš sa zo ženy svojej mladosti.
Je ako ľúbezná laň a spanilá srnka;
jej prsia nech ťa občerstvujú v každý čas,
jej láska nech ťa opája ustavične.
Syn môj, prečo sa máš opájať inou
a objímať ňadrá cudzej ženy?
Lebo cesty človeka sú pred zrakom Hospodinovým,
na všetky jeho kroky dozerá.

Tieto verše nám poukazujú na dve veci:
a) aké krásne sú rozkoše lásky medzi manželom a manželkou,
b) sexuálne vzťahy medzi manželom a inou ženou - to je hriech.

Niekedy sa môže stať, že muži sa budú cítiť byť priťahovaní k človeku, ktorý nie je ich partnerom.

Nato je len jedna pomoc - utiecť! Ak však nedokážu utiecť, zraní to predovšetkým ich partnerku a neskôr, keď si uvedomia, čo spravili, možno i oni, budú počuť hlasy svojho svedomia.
A kde sme zabudli "neschopnosť komunikovať"? Ak muž podvedie ženu, žena je veľmi zranená, muž ju zranil citmi, pretože čakala, že jej bude oporou, že ju bude milovať.. Žena sa uzavrie do svojej ulity, aby sa chránila a nie je vtedy schopná komunikovať. Oklamaná žena sa správa rôzne. Samozrejme, určite sú i ženy, ktoré relaxujú škandálmi, iné svojich manželov vyháňajú z domu, ďaľšie neveru prepáčia. Je to individuálne, záleží to na typu osobnosti danej ženy.
Ženy sú ináč v odhaľovaní nevery neprekonateľné. Ako radar funguje ich intuícia a môžu vziať nato jed, že ich nesklame. Takmer vždy a s dostatočným časovým predstihom "začítia" neveru. Niektoré tvrdia, že je to pocit, ako keď sa blíži nejaké nebezpečenstvo. Vraj je to preto, že ani jeden muž nedokáže svoju neveru naozaj skryť. Ani keby bol držiteľom troch Oskarov. Pretože sa to ani zakryť nedá. Smutné podozrenia oklamanej ženy postupne silnejú, až sa menia na silné dôkazy. Odtlačky rúžu kade-tade, cudzie vlasy na kabáte, nočné telefonáty, nový výzor, či vôňa .. nebuďte naivní. "Muži, nepodceňujte nás!".

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?