Zelený zákal

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: jurajmikus
  • Datum přidání: 28. října 2013
  • Zobrazeno: 1299×

Příbuzná témataZelený zákal

Zelený zákal, odborne nazývaný glaukóm je odvodený zo starogréckeho slova „glaukos“ čo znamená šedomodrý. Jeho najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa nedá úplne odstrániť narozdiel od šedého zákalu. Postupne nastáva zhoršovanie zrakovej a farebnej ostrosti, zníženie schopnosti kontrastného a periférneho videnia, pričom pri záverečnej fáze nastáva slepota. Aj preto je vo svete glaukóm druhá najväčšia príčina oslepnutia.

Možné príčiny

Je to druh očnej choroby zapríčinenej zvýšením vnútroočného tlaku, ktorej vývoj pri včasnej diagnóze môžeme zastaviť. Zvýšenie intraokulárneho tlaku je spôsobené dereguláciou odtoku komorového moku, ktorá priamo vplýva na poškodenie zrakového nervu.

Kto je najviac ohrozený ?

- ľudia nad 40 rokov, pričom platí – „čím starší, tým väčšia prevdepodobnosť“

- ľudia s výskytom glaukómu v rodine

- pacienti s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou s veľkými dioptriami

- ľudia s vysokým alebo naopak nízkym tlakom

- pacienti s cukrovkou

- fajčiari.

Ako sa chrániť ?

Najlepšia ochrana je pravidelne aspoň raz za dva roky navštíviť svojho očného lekára. Pričom pre ľudí starších ako 40 rokov by sa návšteva svojho očného lekára mala stať nevyhnutnou.

Ako prebieha liečba?

Najúčinnejšie je včasné odhalenie tejto diagnózy. Bohužiaľ pre pacienta liečba je doživotná, pričom dobrá spolupráca s očným doktorom je základ. Cieľom liečby je záchrana zrakového nervu pacienta, znižovaním vnútroočného tlaku a znormalizovanie prekrvenia zrakového nervu. Liečba prebieha použitím antiglaukomatóznych kvapiek, pričom k dispozícii je široké spektrum účinných látok. Pri nedostatočnej účinnosti kvapiek, je pacientovi odporučená laserová liečba alebo operácia očí.

Včasná diagnóza ochorenia znižuje pacientovi náklady na liečbu a zvyšuje šancu na záchranu zraku.

Zdroj: http://veni-vidi.sk/index.php/sk/operacie/liecba-zeleneho-zakalu-glaukomNový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?