Zdravie

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3240×

Příbuzná témataZdravie

BROKOLICA
„KYTICA ZDRAVIA“

Brokolica ja dnes vo svete jedným z najobľúbenejších druhov zeleniny. Ešte pred niekoľkými desaťročiami ju bolo možné nájsť zväčša iba v talianskych záhradách a kuchyniach.
Táto „ špargľa chudobných “ bývala kráľovnou zeleniny na hostinách v starovekom Ríme. Podávala sa v rozmanitých podobách, pričom najobľúbenejšia bola opražená s rascou, koriandrom, cibuľou, olejom a vínom.
Brokolica je užitočná pre zdravie prinajmenšom z piatich dôvodov :
1. Pomáha organizmu brániť sa proti rakovine žalúdka a hrubého čreva a ako tmavozelená rastlina, plná karotenoidov, chráni pred rakovinou pľúca a to aj pľúca fajčiarov. Štatisticky sa dokázalo, že ľudia, ktorí často konzumujú brokolicu, sú menej náchylný na rakovinové choroby.V pokusoch s morčatami sa dokonca dokázalo, že brokolica chráni aj pred účinkami radiačného žiarenia.
2. 100 ml uvarenej nakrájanej brokolice obsahuje asi toľko vitamínu C, ako je zdravotníkmi odporúčaná denná dávka.
3. Brokolica patrí tiež medzi bohaté zdroje vápnika, ktorý pomáha proti osteoporóze ( najmä u žien po klimaktériu ), ako aj pri spevňovaní kostí a zubov. V protiklade s mnohými mliečnymi produktmi nám v súvislosti s vápnikom ako celkom prvé zíde na um, že brokolica takmer neobsahuje tuk.
4. A ako posledné v brokolici je aj veľa draslíka, ochraňujúceho srdce.

O tom, že brokolica pomáha proti rakovine, sa začalo hovoriť, keď skúmali štatistiky porovnávajúce výskyt rakoviny so stravou chorých na rakovinu. V poslednom čase však vieme aj to, prečo je to tak. Americkí výskumníci izolovali zo zeleniny zložku zvyšujúcu aktivitu bunkových enzýmov, ktorá pôsobí ochranne proti nádorom. Táto látka, ktorá sa volá sulforafan, sa najhojnejšie vyskytuje v brokolici a príbuzných rastlinách, ako aj v mrkve a v zelenej cibuľke.
Našťastie, brokolicu môžeme vychutnávať vo forme predjedál či polievok, vyprážanú, v cestovinových jedlách, šalátoch, pizziach a v pečive – áno, dostať už aj žemle naplnené zeleninou. Je to veľká konkurencia pre všetky typy burgerov, ktoré bývajú nasiaknuté tukom.

CESNAK
„OD PRADÁVNEHO LIEKU K MODERNEJ POTRAVINE“

Celé stovky vedeckých prác sa už venovali štúdiu účinkov cesnaku na ľudský organizmus. V staroveku a stredoveku sa cesnak cenil ako liek na všetko, dokonca i na uštipnutie hadom. Ľudia ho považovali za čarovný prostriedok proti všetkému zlu – od moru až po upírov.

Počas svetových vojenskí britskí a nemeckí lekári zistili, že cesnak poskytuje ochranu pred sepsou a gangrénami. Modernými pokusmi sa legendárna moc cesnaku v mnohom potvrdila ( zostali len pochybnosti o upíroch ). Čo cesnak obsahuje?
- Alín
- nezapáchajúca látka ( pri poškodení – alicín – charakteristický zápach )
- antibiotické účinky
- znižuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolov v krvi
- znižuje krvný tlak
- chráni organizmus pred infarktom
- povzbudzuje sekréciu žalúdočných a črevných štiav
- pôsobí antibakteriálne
- látky, ktoré zabraňujú trombóze

Ako cesnak konzumovať ?
Z hľadiska zdravotných účinkov je cesnak účinnejší surový, pôsobí najmä na znižovanie hladiny cholesterolu. Cesnak, ktorý bol podrobený len krátkemu pôsobeniu vysokej teploty, ba i riadne prevarený cesnak si zachováva mnohé zo svojich užitočných účinkov, vrátane pôsobenia na znižovanie krvného tlaku.
Tepelne uvarený cesnak je stráviteľnejší ako surový. Najlepšie stráviteľný je uvarený cesnak.
Mnohí ľudia sa obávajú jesť cesnak, aby iných nezaťažovali zapáchajúcim dychom. Na rýchlu nápravu možno odporúčať namiesto žuvacej gumy stebielko petržlenovej vňate, ktorá naplní ústa chlorofylom, osviežujúcim dych, žiaľ, tento prostriedok nie je dokonale účinný.
Ak máte hostí, je to jednoduché : ponúknite cesnakom všetkých a je po probléme. Cesnak je vhodný aj pre psov. Psy majú radi cesnakovú arómu a cesnak odpudzuje blchy a črevné parazity.
Okrem mnohých ochranných účinkov je cesnak aromatickou náhradkou soli a umožňuje tak znížiť množstvo sodíka v strave.

DROBNÉ BOBUĽOVÉ OVOCIE
„SPRÁVNA VÝŽIVA ROZMENENÁ NA DROBNÉ“

Krátka sezóna robí z každého druhu čerstvého bobuľového ovocia vzácnosť. Len ťažko možno uveriť, že čosi také prepychové môže byť zároveň aj zdravé. Drobné ovocie nielen pomáha v prevencii celého radu ochorení, ale je aj „veľmi výživné“ – tak hovoríme o potravinách, ktoré dodávajú viac živín v rámci menšieho energetického obsahu. Drobné ovocie je sen výživárov : bohaté na chuť a energeticky chudobné. Najbohatšie na energiu sú čučoriedky, ale aj v 100 gramoch je iba 180 kJ.
A navyše, drobné ovocie je naplnené vláknitým pektínom, ktorý znižuje cholesterol v krvi, a tak pomáha zvládať ochorenia krvného obehu.

Okrem toho má každý druh drobného ovocia svoje vlastné miestečko v preventívnej medicíne.
Drobné ovocie je zdrojom:
- vitamín C a chinínova kyselina ( brusnicová šťava – infekcie močového mechúra a močových ciest )
- čučoriedky a čierne ríbezle ( najznámejší ľudový liek proti hnačke )
- latka, ktorá uvoľňujúco pôsobí na maternicu ( zdroj – maliny )
- konzumovanie väčšieho množstva jahôd ( menší výskyt rakoviny )


JOGURT
„ZDRAVÝ MLIEČNY VÝROBOK PRE ČLOVEKA V KAŽDOM VEKU“

Jogurt pochádza z Turecka. Je to mlieko ( plnotučné alebo odstredené ) so zvýšenou výživnou hodnotou, ktorá sa zabezpečila prostredníctvom rôznych aktívnych kultúr s ťažkými menami, ako Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophillus. Tieto zložky fermentujú mlieko a vytvárajú z neho polotuhú potravinu s charakteristickou pikantnou chuťou a vôňou. Jogurt je ešte zdravší ako mlieko.
Dospelí ľudia niekedy odmietajú piť mlieko, mnohí dokonca konštatujú, že im nerobí dobre. Jogurt je ľahko stráviteľná potravina, ktorú možno rozlične ochutiť tak, že je chutná aj pre tých, ktorí mlieko nepijú. Aminokyselina tyrozín v jogurte bohatom na bielkoviny stimuluje látky pôsobiace na mozog, a tak povyšuje jogurt na vynikajúcu pochúťku v náročných dňoch. Výskumy ukázali, že jogurt simuluje bunky organizmu, aby produkovali viac interferónu, zložky, ktorá patrí medzi ochranné, protiinfekčne pôsobiace látky. V pokusoch na zvieratách sa dokázalo, že jogurt v strave pomáha znižovať množstvo kancerogénnych produktov, ktoré vznikajú ako dôsledok činnosti niektorých baktérií tráviaceho traktu.
Úžasné je, ako jogurtové kultúry pôsobia na trávenie. Je známe, že jogurt pomáha proti hnačke spôsobenej baktériami alebo užívaním antibiotík. Aj samotný jogurt pôsobí antibioticky a poskytuje ochranu pred takými baktériami, ako sú napríklad salmonely.
Výskumy dokázali, že každodenná konzumácia jogurtu, obsahujúceho aktívnu kultúru L. acidophillus znižuje u precitlivených žien náchylnosť na zápal pošvy, spôsobovaný kvasinkami candida.

OLIVOVÝ OLEJ
„ZLATÝ ČARODEJNÍK Z RASTLINNÉHO KRÁĽOVSTVA“

Olivový olej zlatistej farby je vynikajúcim prostriedkom na podporu zdravia. Prvé olivové stromy sa kultivovali asi 6000 rokov pred naším letopočtom v oblasti Sýrie a južného Iránu.
Starovekí Židi ho nalievali do svojich posvätných lámp. V Egypte zasa Tutanchamon nosieval veniec z olivových ratolestí. Gréci vzdávali bohyni Aténe vďaku za zlatistý olej, ktorý symbolizoval svätosť a odvahu.
Tuky
- tuhé – nasýtené ( maslo, mäso )
- kvapalné ( pri izbovej teplote ) – nenasýtené
- tieto sa ešte členia podľa rozdielu v štruktúre molekúl na
- polynenásytené ( oleje z kukurice, sóje a slnečnice )
- mononenásytené (olivový olej )

Olivový olej je ľahšie stráviteľný ako iné tuky.

Pozorovanie 102 pacientov s vredmi ukázalo, že keď sa nahradil živočíšny tuk v strave olivovým olejom, u jednej tretiny ťažkosti ustúpili.
V olivovom oleji sú antioxidačné zložky, ktoré pôsobia ochranne proti poškodeniu buniek, proti geneticky podmienenému sklonu k rakovine a rýchlemu starnutiu. Ukázalo sa, že myši, ktoré sa pokusne kŕmili olivovým olejom, žili dlhšie ako myši kŕmené slnečnicovým a kukuričným olejom. Znamená to, že by bolo vhodné zvýšiť podiel tuku v strave ? V rámci mononenásytených tukov áno, ale celkove nie! Podstatné je, aby sa nahradili menej zdravé tuky olivovým olejom, ale súčasne aby sa celkový podiel tuku v strave znížil.

ORECHY
„POCHUTINA S VYSOKÝM OBSAHOM ENERGIE A MINERÁLNYCH LÁTOK“

Niektorí ľudia sa orechom vyhýbajú, pretože obsahujú veľa tukov, ide však väčšinou o nenasýtené tuky. Zdrojom mononenasýtených tukov sú mandle, lieskové orechy a pistácie. Najmenej tuku je v gaštanoch – iba 5%, najviac v papa orechoch. Kokosové orechy obsahujú najvyšší podiel nasýteného tuku a takmer nijaký nenasýtený tuk.
Orechy sú zdrojom :
- mangánu ( pomáha zabraňovať osteoporóze )
- je v nich veľa bielkovín ( arašidy – najväčší obsah )
- vitamínu E ( spolu so selénom – ochrana činnosti srdca )
- vitamín B6 ( vlašské orechy, arašidy )
- omega – 3 mastných kyselín ( vlašské orechy )
- zinku ( kešu orechy a mandle )
- vlákniny a draslíka ( pôsobia ochranne na srdce ).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?