Zdravá výživa

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 18924×

Příbuzná témataZdravá výživa

ZDRAVÁ VÝŽIVA V RÔZNOM PREVEDENÍ.

DAJTE SI JABLKO

Pomôže vám pri bolestiach kĺbov, zastaví hnačku, ochráni pred infarktom. Jablko je vo výžive poklad. Ak ho budete mať denne na jedálnom lístku, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete mnohým chronickým zdravotným problémom.

PODPORUJE TRÁVENIE

Máte problémy so zápchou? Vyrieši to jablko! Príčinou jeho schopnosti predchádzať zápche a liečiť ju, je zrejme zvláštna kombinácia vlákniny a ovocných kyselín. Ak si dáte jablko jemne podusené, pomôže vám zastaviť hnačku. Postará sa o to pektín, ktorý brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmov v črevách a zároveň dokáže viazať a odvádzať z tela aj časť nebezpečných ťažkých kovov. Jablká urýchľujú trávenie a prečisťujú organizmus, preto sú vynikajúcou prevenciou proti vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Tým, že podporujú trávenie a vylučovanie škodlivých látok, pomáhajú aj pri problémoch s kĺbmi. Zrejme je to vďaka ovocným kyselinám, antioxidačnému pôsobeniu flavonoidov a schopnosti pektínu zvyšovať vylučovanie. Surové jablká obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zase dobrým prostriedkom proti hemoroidom. Pretože jablká zvyšujú vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách.

PROTI INFARKTU AJ STRESU

Deň je vám krátky a strácate nervy? Potom je správny čas na jablko, ktoré priaznivo vplýva na nervový systém a je vhodné aj proti nespavosti. Privoňať k jablkovému koláču alebo k hrnčeku pariaceho sa horúceho jablkového čaju je ako ocitnúť sa na chvíľu v detstve. Jablko má silné aromatické látky a práve vzhľadom na výskumy možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme, čo následne znižuje krvný tlak a ochraňuje pred infarktom vznikajúcim z úzkosti. Lahodná aróma by vás preto mala sprevádzať najmä v stresových situáciách. Pred infarktom vás neochráni len vôňa, ale aj denná konzumácia dvoch až troch jabĺk. Vďaka obsahu pektínu znižuje hladinu cholesterolu v krvi a to je prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami. Pektín spolu s dostatočným množstvom vitamínu C je jedným z liečebných prostriedkov proti ateroskleróze. Blahodarný vplyv má aj množstvo minerálnych látok, najmä draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, síra a mangán. Pomerne vysoký obsah draslíka môže napríklad znížiť riziko cievnej mozgovej príhody. VHODNÉ AJ PRE DIABETIKOV

Ani diabetikom nie je tento druh ovocia zakázaný, hoci v jednom plode je asi také množstvo cukru ako v troch kockách repného cukru.

Naše odrody jabĺk obsahujú hneď niekoľko významných cukrov – glukózu, fruktózu, sacharózu. Vysoký je najmä obsah fruktózy. Tento jednoduchý cukor sa vstrebáva pomalšie, čím pomáha udržať stálu hladinu cukru v krvi. „Cukrovkári“ by mali preto často zahryznúť do jablka.

PRÍRODNÁ ZUBNÁ PASTA

Pomoc pri nachladnutí, kašli, chrípke, rýchlejšie liečenie rán či popálenín, to sú neoceniteľné služby vitamínu C, na ktorý sú jablká tiež veľmi bohaté. Jeho obsah však závisí od druhu, zrelosti a kvality skladovania. Jedno stredne veľké jablko má toľko vitamínu C ako napríklad zväzok reďkoviek. Najviac ho obsahujú kyslé jablká. Vďaka vitamínu C dezinfikuje jablko ústnu dutinu. Tu však jeho pozitívny účinok na ústnu dutinu nekončí. Aj vy ste už počuli o „prírodnej zubnej paste“? Táto prezývka patrí jablku oprávnene. Mierne vlákninová štruktúra jablka – nelepivá konzistencia, šťavnatý obsah a chuť urýchľujú tvorbu slín. Jedenie jablka je potom prirodzenou pomôckou na čistenie zubov a ústnej dutiny. Žutie zároveň precvičuje žuvacie svaly a svaly tváre. Neznamená to však, že treba zubné kefky vymeniť za jablká!

ZDROJ MLADOSTI A KRÁSY

Jablko je od nepamäti symbolom zdravia a krásy. Ľudia ho často považujú za fontánu mladosti, ba i za účinný prostriedok v boji proti starnutiu. A pokiaľ ide o krásu, nebude to až také jednoduché, ale toto ovocie vám určite pomôže zhodiť pár nadbytočných kilogramov. Jablká patria medzi nízkokalorické potraviny. Ich vláknina vyvoláva pocit nasýtenosti, preto sú výborným doplnkom stravy pri redukčných diétach. DOBRÉ NIELEN SUROVÉ

Aj keď najväčší význam pre zdravie má čerstvé jablko, ako pochúťka sa využíva aj upravené. Rýchly jablčný kompót alebo pyré je obľúbenou prílohou i v diétnej kuchyni. Pre jemnú chuť sa jablká pridávajú do ovocných a zeleninových šalátov, ale aj do jedál z mäsa, rýb, hydiny.

DEŇ S VLÁKNINOU

Ovsené vločky vás uchránia pred zlým trávením aj pred rakovinou čreva
Ťažkosti s trávením má dnes takmer každý druhý, strach pred rakovinou hrubého čreva máta ľudí, ale málokto si uvedomuje, že príčina je zakliata hoci aj v bielom chlebe. Symbol blahobytu, upečený z čistej múky bez prímesi pliev zo zrna, sme zbavili látky nevyhnutnej na dobré fungovanie čriev – vlákniny. Nazvali sme ju balastnou, teda zbytočnou látkou, a tak sme sa k nej aj správali. Vláknina síce neobsahuje bielkoviny, tuky, vitamíny či minerály, ale vytvára objem, ktorý pomáha správnemu tráveniu, chráni pred rakovinou, srdcovými ochoreniami a cukrovkou. Nájdeme ju v čiernom chlebe, ovsených vločkách, ovocí a zelenine.

Nové výskumy teda dokazujú, že ovsený posúch, zemiaky, fazuľa, hrach a cícer označované kedysi ako potrava chudobných, majú pre naše zdravie cenu zlata. Aby boli chlieb a koláče a ďalšie výrobky z múky dosť biele, stále odstraňujeme balastné látky z obilnín zložitými postupmi. Aj minerály a vitamíny, ktoré sa pri toľkom očisťovaní z potravy strácajú, sme začali pridávať do finálnych výrobkov. Tak vznikli umelo obohatené múčne výrobky či cestoviny. Nestráviteľná vláknina sa odrazu stala stredobodom záujmu. Na základe ďalších skúseností, ale aj rozmanitých pokusov sa význam nestráviteľných zložiek potravy dostal opäť do popredia. Podľa vzhľadu pod mikroskopom ho pomenovali vláknina.

ŠUPKY NAMIESTO PREHÁŇADLA

Vlákniny sú prirodzené zložky rastlinnej potravy, ktoré sa po prechode celým tráviacim traktom takmer vôbec nezmenia. Rozlišujeme vlákninu rozpustnú vo vode a nerozpustnú. Pocit sýtosti, teda objem, vytvára nerozpustná vláknina. Nájdeme ju v šupách zemiakov, jabĺk, hrušiek, hrozna, pliev a otrúb. Tvorí ju lignín, hemicelulóza a celulóza. Urýchľuje prechod potravy črevom, viaže na seba vodu, a tak zväčšuje objem stolice. Zmäkčuje ju a tým uľahčuje vyprázdňovanie. Tieto účinky vlákniny sú pre ľudské zdravie mimoriadne významné. Poruchami vyprázdňovania čiže zápchou trpia totiž milióny ľudí civilizovaného sveta. Postihnutí často siahajú po preháňadlách, ktoré sú návykové a často majú nežiaduce vedľajšie účinky. Zdrojom rozpustnej vlákniny je ovocie, nájdeme ju v citrusových plodoch, v banánoch, jablkách a v ríbezliach. V podobe gumy sa vyskytuje v bôbe a vo fazuli, ako aj v dvoch u nás pestovaných obilninách – v ovse a v jačmeni, nie však v raži a v pšenici. Posypať bochník chleba niekoľkými ovsenými vločkami rozhodne nestačí. Ďalšou formou rozpustnej vlákniny sú slizy, ktoré sa nachádzajú v semenách ľanu, v indickom psylliu, v morských riasach, chaluhách a v hubách vrátane známej hlivy ustricovitej. Všetky formy vo vode rozpustnej vlákniny vynikajú schopnosťou efektívne znižovať hladinu cholesterolu. Zabraňujú totiž jeho spätnému vstrebávaniu v čreve, zvyšujú tvorbu priaznivého cholesterolu pri súčasnom znižovaní „zlého“ cholesterolu. Ďalší výz-namný účinok rozpustnej vlákniny je spomaľovanie vstrebávania glukózy z čreva do krvi. Takto môžeme ovplyvniť jej hladinu po jedle, čo patrí k najväčším problémom liečby cukrovky.


Čokoláda

Neodopierajte si sladkú pochúťku. Je vraj zdravá, chráni pred prechladnutím a zubným kazom. Bahenné zábaly s príchuťou kakaa, ktoré zvlhčia pokožku, uvoľňujúca masáž pri sviečkach s čokoládovou arómou.

Fikcia? Nie, dnes už naozaj existujú čokoládové kúpele! Aj keď je exotika lákavá, prístupnejšia je predsa len tabuľka čokolády, ktorá sa nám v ústach lahodne rozplýva. Pôsobí pozitívne na organizmus, alebo je to len obyčajná maškrta?

VYROVNÁ SA OVOCIU A ZELENINE

„Čo na nej môže byť zdravé?“ reagujú neprajníci sladkej pochúťky. Čokoláda sa často považuje za diétneho „darebáka“. Akú inú úlohu možno prisúdiť na prvý pohľad potravine, ktorá obsahuje väčšinou cukor a tuky? Zatiaľ čo kakao vzniká odstránením kakaového masla, do čokolády ho pridávame. A práve kakaové maslo je predmetom dlhodobého skúmania. Počas troch týždňov prebiehal výskum, v ktorom dobrovoľníci prijímali potravu založenú na olivovom oleji, masle alebo kakaovom masle. Jedlo s olivovým olejom viedlo k najnižšiemu množstvu cholesterolu v krvi. Relatívne nízku hladinu vyvolávalo aj kakaové maslo. Výskum potvrdil, že napriek množstvu tukov čokoláda záporne neovplyv-ňuje hladinu cholesterolu v krvi. Kakaový extrakt pôsobí zložením podobne ako čerstvá zelenina a ovocie. To ešte neznamená, že máme ovocný kôš vymeniť za čokoládový!

ZÁZRAKY NA POČKANIE

Kakaové maslo obsahuje aj veľké množstvo polyfenolov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Práve tie znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení a posilňujú imunitný systém. V krvnej plazme dosahujú vrchol dve hodiny po zjedení čokolády a v krvi kolujú asi desať hodín. Ak si doprajete príliš veľa čokolády, získate nadváhu, ktorá riziko srdcovo-cievnych ochorení zvyšuje! Jednou z pozitívnych zložiek sú aj flavonoidy. Prispievajú k dobrej cirkulácii krvi a k redukcii tvorby krvných zrazenín. U ľudí, ktorí jedli čokoládu obohatenú o flavonoidy, namerali nižšiu aktiváciu krvných doštičiek. Vyššie hodnoty sa považujú za rizikový faktor tvorenia krvných zrazenín. Práve tie prispievajú k upchávaniu ciev a k infarktu.


PODOBNÝ EFEKT AKO DROGY

Podľa niektorých výrobcov čokolády je zdravé už len vdychovanie jej vône. Stúpa pri ňom imunoglobulín, ktorý chráni pred prechladnutím. Z lekárskeho hľadiska nemôže mať iba vdychovanie žiadne zvláštne účinky. Pôžitok, ktorý sa spája s konzumáciou čokolády, môže však posilniť imunitu. Napríklad kakaové bonbóny obsahujú viac ako šesťsto substancií, ktoré posilňujú nielen imunitný systém, ale aj odstránia stres a bojujú s reumou. Chuť čokolády si rýchlo obľúbime, preto sa často považuje za drogu. Kakao v čokoláde naozaj ovplyvňuje chemické reakcie v mozgu. Pri jej pomalom rozpúšťaní v ústach sa zvyšuje prietok krvi v oblasti mozgovej kôry a v medzimozgu, teda v častiach, ktoré rovnako reagujú na drogy. Pre mozog je príjemná predovšetkým kombinácia tukov a cukrov.

Závislosť však nehrozí! Čokoláda je vynikajúcim prostriedkom na zlepšenie nálady a zároveň pôsobí aj ako antidepresívum. Obsahuje okolo tristo psychoaktívnych chemických látok, ktoré priaznivo ovplyvňujú činnosť mozgu. Ide najmä o sérotonín, ktorý prenáša impulzy medzi neurónmi. Nedostatok sérotonínu môže spôsobovať depresie. Pri problémoch s migrénou by sme však mali čokoládu z jedálneho lístka vyškrtnúť. Práve sladká pochúťka sa považuje za jednu z hlavných potravín, ktoré migrénu spúšťajú. ZABRAŇUJE TVORBE ZUBNÉHO KAZU?

Najmä deťom čokoládu často zakazujú preto, aby sa im nevytvoril zubný kaz. Opak je však pravdou! Kakao obsahuje triesloviny, ktoré bránia v ústach rastu baktérií. Tie sa živia cukrami a vylučujú kyseliny, ktoré spôsobujú zubné kazy. Okrem toho kakao obsahuje prospešný fluorid. Čokoláda zabraňuje tomu, aby baktérie produkovali glukán. Bez lepivého glukánu sa hlavný tvorca zubného kazu, Strepcoccus mutans, nemôže prichytiť na zubnej sklovine. Pozrime sa na Američanov, čokolády jedia naozaj veľa, a predsa – výskyt zubných kazov tam klesol o polovicu. Ukázalo sa dokonca, že mliečna čokoláda obsahuje vysoké percento proteínov, vápnik, fosfáty a ďalšie minerály, ktoré majú na kvalitu zubov kladný vplyv. Neznamená to však, že si zuby netreba niekoľkokrát za deň čistiť, a najmä po sladkej čokoláde.

NA VÝLET S ČOKOLÁDOU

Pred výletom do prírody, na vysokohorskú túru či celodennú rybačku, si do batoha nezabudnime pribaliť aj kúsok čokolády. Načo? Podľa skúseností horských vodcov nám v krízových situáciách dodá stratenú energiu. Toto sladké pokušenie obsahuje draslík, malé množstvo bielkovín, ale aj veľa cukru, tuk a kofeín, ktorý zvyšuje bdelosť. Pre zaujímavosť, čokoláda nechýba napríklad ani v denných prídeloch americkej armády, dokonca ani vo výbave astronautov. Istí štyria Briti vďaka trom čokoládovým tyčinkám prežili šesť dní v zasneženej divočine. Čokoládu mal so sebou aj slávny polárny bádateľ Robert Scott, keď sa pokúsil dobyť južný pól. Storočný zvyšok z jeho zásob, päťdesiatgramovú tabuľku, vydražili na nedávnej aukcii v Londýne. Pravda o tom, či je čokoláda zdravá alebo nie, je niekde uprostred. Odborníci sa zhodujú na tom, že v rozumnom množstve a kvalite môže byť súčasťou zdravej a vyváženej stravy.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?