Základná stavba krvného obehu

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 9673×

Příbuzná témataZákladná stavba krvného obehu

Krv prúdi v uzavretej sústave ciev, ktorú tvoria:

Tepny - vedú krv smerom od srdca, obsahujú svetlú okysličenú krv.
Steny tepien musia byť silné, pretože krv cez ne prechádza pod vysokým tlakom. Tvoria ich tri vrstvy - tunica intima, media et adventitia. Tunica media srdcovnice a jej hlavných vetiev sa skladá z elastických lamiel , ktoré dobre tlmia nárazy krvného prúdu. Tepny a ich početné vetvy (arterioly) sú obklopené svalovinou, ktorá umožňuje ich stiahnutie alebo roztiahnutie.Svalovina je podstatná časť tunica media v menších tepnách. Žily - vedú smerom k srdcu, obsahujú tmavú odkysličenú krv. Žily majú menej pružné steny so slabšou svalovinou. Na vnútornej strane sú v nich chlopne, ktoré zabraňujú prúdeniu krvi v žilách opačným smerom. Vlásočnice (kapiláry) - nachádzajú sa medzi tepnami a žilami, majú veľmi malý priesvit a len jednobunkové steny, tvorené endotelom. Miesto prechodu drobných tepien do kapilár sa nazýva tepnový koniec kapilár a miesto prechodu kapilár do drobných žíl žilový koniec kapilár.

Kolobeh krvi je zabezpečovaný nepretržitou činnosťou srdca, ktoré funguje na princípe pumpy. Srdce je rozdelené priehradkou (septom) na dve časti - ľavú a pravú. Každá časť má dve dutiny, predsieň a komoru, ktoré sú spojené jednocestnou chlopňou. Ľavá predsieň a komora prečerpáva okysličenú krv a pravá predsieň a komora odkysličenú krv. Priehradka zabraňuje zmiešaniu krvi pravej a ľavej časti srdca. Predsiene a komory sa sťahujú súčasne a tak vytlačujú krv do tepien. Tepová frekvencia, t.j. počet sťahov, je u dospelého človeka v priemere 70 / min v kľude a až 180-200 tepov pri usilovnej práci. Srdce je schopné pri zátaži prečerpať za 1 minútu až 30 l krvi. Cirkulácia krvi prebieha v tzv. malom a veľkom krvnom obehu. Malý krvný obeh / pľúcny /.
Krv je vytlačovaná z pravej srdcovej komory cez pľúcnu tepnu do pľúc, kde sa na úrovni vlásočníc okysličí. Pri prúdení krvi sieťou malých krvných vlásočníc obklopujúcich pľúcne mechúriky (alveoly) sa na ňu viaže kyslík z vdychovaného vzduchu a uvoľňuje sa z nej nepotrebný oxid uhličitý, ktorý potom pľúca vydýchnu. Štyrmi pľúcnymi žilami sa dostáva okysličená krv do ľavej predsiene. Odtiaľ sa dostáva do ľavej komory. Veľký krvný obeh / telový /.
Z ľavej komory je srdcovnicou (aortou) krv vytlačovaná do celého tela. Tepny sa postupne rozvetvujú až na vlásočnice, ktoré tvoria sieť v tkanivách organizmu a krv v nich odovzdáva kyslík. Odkysličená krv potom prúdi prostredníctvom spájajúcich sa žíl.

Väčšie žily sa v hornej a dolnej polovici tela spájajú do hornej a dolnej dutej žily, ktoré ústia do pravej predsiene srdca.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?