World Trade Center

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)World Trade Center

Keby sa vás o 100 rokov opýtal, čo významné sa stalo v 21. storočí, určite by ste spomenuli rozlúštenie myšieho a ľudského genómu, prvé pokusy o klonovanie ľudí, smrtiacu epidémiu SARS, prvé mobilné telefóny s farebným displejom, vojnu v Iraku, ale aj teroistické útoky.
Dňa 11. 9. 2001 bola Amerika obeťou sebevražedných teroristických útokov na Svetové obchodné centrum (World Trade Center) v New Yorku, ktoré je tvorené dvoma vežami. Teroristi ozbrojení nožmi nastúpili do lietadiel, ako obyčajní cestujúci. Počas letu vytiahli svoje nože a priložili ich k hrdlám letušiek, ktoré sa hrozne zľakli a kričali odušu a tak prinútili plotov, aby otvorili dvere do kokpitu a pozreli sa čo sa deje medzi pasažiermi. Na toto únoscovia čakali, lebo dvere do kokpitu sa nedajú otvoriť z vnútra. Teroristi obsadili lietadlá, zabili pilotov a zmocnili sa kormidla. Nasmerovali lietadlá na WTC. O 8:45 sa Amerika dozvedela o teroristickom útoku na svetový symbol obchodu, keď narazil Boeing 767 do prvého mrakodrapu WTC. Po náraze lietadla do budovi vybuchli nádrže lietadla, pričom vzniklo velké teplo, ktoré roztopilo piliere mrakodrapu.Hodinu aj trištvrte trvalo, kým sa mrakodrap zrútil. Bolo to presne o o 10:36. Prezident George W. Bush sa dozvedel o teroristickom útoku o 9:10.Po náraze prvého lietadla už všetky americké stanice naživo informovali americkí ľud o atentáte na WTC. Reportéri, ale aj obyčajný lud boli svedkami, ako Boeing767 narazil do druhej veže mrakodrapu. Po druhom náraze lietadla do mrakodrapu vybuchli tiež nádrže lietadla. Mrakodrap náraz vydržal, ale oheň, čo vznikol po výbuchu roztopili nosníky v mrakodrape a aj druhý mrakodrap sa zrútil. Druhý mrakodrap sa zrútil o 10:05. Každý mrakodrap mal 110 poschodí. O 9:40 sa Amerika dozvedela o ďalšom teroristickom útoku a tentoraz na americký symbol obrany, Pentagon. V Pentagone pracovalo každý deň 23-tisíc štátnych pracovníkov. V deň útoku zomrelo v Pentagone 200 ľudí, čo bolo omnoho menej ako bol predpoklad, lebo sekcia do ktorej narazilo lietadlo bola v rekonštrukcii. V tom čase bol evakuovaný Biely dom. O 9.58 zatelefonoval jeden z cestujúcich v litadle, že ozbrojení únoscovia obsadili lietadlo(cestujúci nevedel, že cestuje lietadlom, ktoré teroristi obsadili v poradí ako štvrté). Niektorí cestujúci vedeli, že zomrú za každý okolností a tak, sa rozhodli prekaziť teroristom ich zámer. Na palube lietadla vypukol boj o kormidlo lietadla, ktoré bolo nasmerované na Biely dom.

Počas boja lietadlo nikto neriadil. Lietadlo havarovalo o 10:00 v Pensilvánii pri Pittsburghu. V New Yorku nastala panika, ľudia utekali pred obrovským oblakom prachu, ktorý sa „rozlial“ po páde WTC na všetky strany. Na uliciach bolo veľa prachu a na všetky strany poletovali papiere. Po páde WTC sa poškodili statiky okolitých mrakodrapov. Tomuto poškodeniu podlahlol mrakodrap na severe od WTC a to 7 World Trade Center. Záchranári začali ihneď pátrať po zranených. Všetky nemocnice boli preplnené. Celá Amerika netrpezlivo očakávala, čo sa stane. Okamžite bol uzavretý vzdušný priestor nad celou Amerikou. Takýto stav si Amerika doposiaľ nepametala. Do vzduch vzlietli bojové stíhačky. Prezident vyhlásil vojnový stav. FBI a CIA začali vyšetrovanie, kto ten atentát naplánoval. Po čase sa zistilo meno hlavného teroristu, podporovaného hnutím Taliban: Usama bin Ládin, ktorý sa skrýva aj v súčastnosti v horách Afganistanu. Zistilo sa, že v minulosti bol vyškolený v CIA. Teroristickí piloti boli vyškolení na území USA. Amerika zhromažďuje bojové sily, chystá sa na vojnu. Usama bin Ládin vyhlásil: „ Ak Amerika zaútočí na Afganistan, tak vyhlásim Amerike „svätú„ vojnu“. Tak ako Amerika zhromažďuje svoje vojnové sily, tak aj Usama bin Ládin zhromážďuje svoje vojnové sily. Nastalo dlhé čakanie, kým sa pápež Ján Pavol II. vráti z návštevy Blízkeho východu. Dňa 7.10.2001 o 13:00 Amerika zahájila útok proti teroristom. George W. Bush prehovoril národu o dlhej vojne proti terorizmu. Britský premier Tony Bleir vyjadril podporu Amerike vo vojne proti terorizmu. Počas začiatku útokov bola v Afganistane tmavá noc. O niekoľko dní neskôr teroristi odpovedali na americké útoky začatím biologickej vojny. Teroristi posielali v obálkach antrax (sneť slezinnú) na americké územie. Tejto situácie využili ľudia, ktorí majú svojich nepriateľov, ktorých by radi vystrašili. Okamžite sa rozšírilo po svete posielanie obálok s bielym práškom, ktorý po rozbore v laboratóriach nepotvrdil obsah antraxu, ale cukru, kypriaceho prášku, soli alebo múky. Slovenský predseda vlády Mikuláš Dzurinda sa zúčastnil nywyorského maratónu, na ktorom mal číslo 11 933, na symbol spolupatričnosti s Amerikou. Po dlhom bombardovaní Afganistanu Američania pozatíkali veľa teroristov. Usamu bin Ládinovi sa darí aj naďalej unikať pred americkými vojakmi. Teroristi zatkli amerického novinára. Požadovali prepustenie afgánskych zajatcov, ktorí boli zadržiavaní na Kube. Dňa 22.2.2002 Američania zistili, že americký novinár Pear bol zavraždený (podrezaný).

Americkí vojaci našli a zničili podzemné komplexy teroristov.
Ešte aj dnes nie sú odpratané všetky ruiny v New Yorku, ktoré sú prepravované na jedno miesto, kde sa triedia. Na všetkých svetových letiskách sa posilnili kontroly batožiny. Letiská nakupujú nové detektory kovov. Snažia sa spraviť všetko, čo ja možné, aby sa predišlo podobným neštastiam nielen v Amerike, ale aj v celom svete.


Všetky údaje o čase sú z pásma pre Spojoné štáty americké

p.s.: Ak si po prečítaní tohoto referátu myslíte, že bol kompletne prepísaný z novín, alebo iných masmediálnych prostriedkov, tak ste na veľkom omyle. Tento referát vznikol ako slohová práca vtedy ešte štrnásť ročného chalana z Nitry.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?