Winnetou (opis postavy z literárneho diela)

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)Winnetou (opis postavy z literárneho diela)

Kto pozná Indiánov a ich pomery, musí povedať, že Indiáni sú vymierajúce „plemeno“. Toto je úvodná veta k trilógii, ktorej autorom je nemecký spisovateľ Karl May. Medzi jeho najslávnejšie a najznámejšie diela patrí román Winnetou. Hlavným hrdinom je mladý náčelník Apačov – Winnetou.
Hoci navonok pôsobil tichým, kľudným a vyrovnaným dojmom, v jeho duši sa odohrával neľútostný boj s ľudskou krutosťou a bezcitnosťou medzi dvoma rasami. Z jeho očí vyžaroval výraz pokoja, ba takmer láskavosť, výraz tichej sústredenosti, ktorá mu dodávala prevahu nad ostatnými Indiánmi. Jediným slovom, ba dokonca pohľadom dokázal povedať viac ako hocikto iný. Vážny a jasný pohľad jeho zamatovo hnedých očí, jeho istota správania a každého pohybu, dokázali všetkých očariť. Nikdy na sebe neukázal úžas alebo prekvapenie, nepatril medzi ľudí, ktorí veľa rozprávali. Winnetou bol mužom činu, ktorý stál vždy na strane pravdy a spravodlivosti. Správaním vzbudzoval úctu nielen u členov svojho kmeňa, ale aj u bielych prisťahovalcov, ktorí boli často nepriatelia indiánskych kmeňov. Vážil si odvahu a hrdosť aj u svojho najúhlavnejšieho protivníka. Bojoval proti nezmyselnému vraždeniu, rasizmu a ľudským vzťahom, v ktorých túžba po zlate nahrádzala svedomie a nebránila sa ani pred najväčšími podlosťami.
Winnetou sa stal aj pre nás symbolom spojenia ľudstva, mieru, priateľstva, hrdinstva a charakteru. Bojoval za hodnoty, ktoré sú aktuálne i v dnešnej dobe. Aj keď sa nám ich nepodarí vždy dosiahnuť, aspoň sa o ne pokúšame.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?