William Shakespeare Rómeo a Júlia

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 3259×

Příbuzná témataWilliam Shakespeare Rómeo a Júlia

Zaraadenie autora do literárneho smeru: humanizmus a renesancia
Zaradenie diela do literárneho žánru: dráma
Charakteristika literárnych postáv:
Rómeo – mladý, galantný, nerozvážny, verný svojej láske, odvážny, nebál sa smrti Júlia - dôverčivá, milá, verná, volila medzi smrťou a láskou, vážila si rodičov Téma: Príbeh dvoch milencov, ktorým stojí v láske dlhoročný spor medzi ich rodmi. Idea: Láska, ktorej nepraje história rodov ani súčasné zvyky. Sujet: Dej sa odohráva v Verone, kde žili dva staré znepriateľené rody – Montekovci a Kapuletovci.
1.Dejstvo : U Montekovcov sa koná maškarný bál. Rómeo sa ho s bratrancom Benvoliom a priateľom Merkuciom rozhodne zúčastniť. Dúfa, že tu stretne svoju milú, Rozalínu. Na plese ich spozná synovec pani Kapuletovej, Tybalt. Pán Kapulet mu ale zakáže vyvolať hádku. Rómeo tu stretáva Júliu a zaľúbi sa do nej. Na konci plesu však zistí, že je dcéra Kapuleta a Júlia sa dozvie, že on je Montek.
2.Dejstvo : V noci prichádza Rómeo pod Júliin balkón a ona mu vyznáva lásku:
„ Romeo, Romeo, prečo si Romeo? Zapri otca, odriekni sa mena! A či ak nechceš, prisahaj mi lásku – a prestanem byť Kapuletová.“
Dohodnú sa, že sa hneď na ďalší deň vezmú. Rómeo ide ešte v noci za bratom Vavrincom a zjedná s ním hodinu sobášu. Po dojke pošle odkaz, aby Júlia prišla poobede do kláštora. Júlia pod zámienkou spovede prijde a brat Vavrinec ich oddá. 3.Dejstvo : Merkucio s Benvoliom stretnú na námestí Tybalta. ten sa chce pomstiť a vyprovokuje súboj s Merkuciom. Prichádza Rómeo a snaží sa ich oddeliť, no Tybald popod jeho ruku Merkucia smrteľne zraní. Rómeo v hneve zabíja Tybalta. Prichádza knieža, ktorému Benvolio vysvetlí, čo sa stalo. Knieža ale vyhostí Rómea z Verony. Rómeo nájde útočisko u brata Vavrinca. Sem preňho prijde Júliina dojka. Rómeo sa ide rozlúčiť so svojou ženou. Tá sa hneď ráno dozvie správu, že v štvrtok sa má vydať za grófa Parisa. Rozhodne sa poprosiť o pomoc brata Vavrinca.
4.Dejstvo: Brat Vavrinec poradí Júlii, aby sa tvárila, že sa chce za Parisa vydať a dá jej fľaštičku s uspávacím nápojom. Keď ho vypije, bude vyzerať, ako by bola mŕtva. Dohodnú sa, že keď precitne,utečie s Rómeom, ktorého Vavrinec o celom pláne informuje. Júlia poslúchne a večer pred svatbou nápoj požije. Ráno si všetci myslia, že je mŕtva. 5.Dejstvo: Brat Vavrinec pošle Rómeovi list. Ten sa k nemu však nedostane. Rómeo sa naopak dozvie, že Júlia je mŕtva. U lekárnika si kúpi jed a vyberie sa do Verony.

K hrobke prichádza v noci Paris, aby oplakával svoju nevestu. V tom istom čase ale k hrobu prichádza aj Rómeo, aby tu vypil jed. Dochádza k súboju a Paris zomiera. Rómeo vypije jed a zomiera vedľa Júlie. To už prichádza brat Vavrinec, ktorý sa dozvedel, že Rómeo list nedostal. No Júlia začne precitať. Keď vidí mŕtveho Rómea a Parisa, prepadá zúfalstvu a prebodne sa dýkou. Prichádzajú Montekovci a Kapuletovci. Brat Vavrinec im vysvetlí čo sa stalo. Obaja otcovia pochopia, že kvôli ich sporu prišli o deti. Nad ich telami uzavrú mier a dajú im vystavať pomník zo zlata.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?