William Shakespeare Hamlet

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 11897×

Příbuzná témataWilliam Shakespeare Hamlet

Dej sa odohráva v Dánsku v meste Elsinor. Príbeh je rozdelený do piatych dejstiev.

Prvé dejstvo:
Za záhadných okolností zomiera Halmet- dánsky kráľ. Vládu Dánska preberá jeho brat Claudius. Ktorý si hneď zoberie Gertrúdu, ktorá je žena bývalého kráľa. Na hradbách sa strážam objavuje duch, ktorý vyzerá ako bývalý kráľ Hamlet. Laertes na svoje žiadanie odchádza do Francúzska. Po korunovácii sa Hamlet- dánsky princ, syn bývalého kráľa Hamleta- dozvedá o zjaveniach toho prízraku. Ešte pred tím ako Laertes odíde do Francúzska udeľuje rady svojej sestre Ofélii, aby nebrala dvorenie Hamleta tak vážne. To isté jej povie aj otec. Na polnoc sa Hamlet, dvaja vojaci a Horatio nachádzajú na hradbách a čakajú na ducha ktorý sa má zjaviť. Po chvíli čakania sa zjavuje duch ktorý berie Halmeta o kus ďalej, kde sa dozvedá, že smrť jeho otca bola vražda. A vrah je jeho strýc Claudius. Druhé dejstvo:
Polonius- kráľov radca- posiela za svojím synom Laertesom posla, ktorý ho má skontrolovať a poprípade zmravniť. Po odchodu posla, za Polóniom prichádza jeho dcéra Ofélia. Tá ho informuje o stavu Hamleta , ktorý sa chová ako šialenec. Polonius to ide okamžite oznámiť kráľovi. V predsieni stretáva Polonius a Ofélia Rosencrantza a Guildensterna, ktorý práve dorazili na pozvanie kráľa, aby navštívili Halmeta zistili čo s ním je. Po ich odchodu za Hamletom Polonius rozpovedá o tom čo sa stalo jeho dcére a ako sa choval Hamlet. Po rozhovoru Hamleta s Rosencrantzom a Guildensternom vyplynie na povrch, že Hamlet je asi šialený a , že do mesta majú doraziť herci. Hamlet hercom okamžite povie čo majú hrať. Tretie dejstvo:
Kráľ Rosencrantz, Guildenstern, kráľovná, Polonius chcú zistiť či sa Hamlet zbláznil kvôli neopätovanej láske od strany Ofélie alebo či je za tím niečo iné. Kráľ a Polonius sa schovajú a pozorujú Hamleta a Oféliu. Tu ukáže, že dôvod jeho šialenosti nespočíva v Ofélii a ich údajnej láske. Po tomto sa pripravuje divadlo na požiadanie Hamleta, ktorý do hry ešte niečo dopísal. Pomocou tejto divadelnej hry chce Hamlet zistiť, či mu duch hovoril pravdu alebo to bol iba diabol. V hre sa ukáže, že duch hovoril pravdu, pretože po scéne s človekom čo kráľovi nalieva do ucha jed ozajstný kráľ utečie z vystúpenia. Po vystúpení pošle kráľovná Rosencrantz a Guildenstern, ktorý pošle Hamleta za jeho matkou. Medzitým sa rozhodne kráľ poslať Hamleta do Anglicka.

Keď Hamlet príde za matkou tam zabije nechtiac Polónia, ktorý sa schováva za závesom potom jej vynadá, že sa tak rýchlo ocitla v náručí jeho strýca Claudiusa. Štvrté dejstvo:
Tu sa kráľ dozvedá o zabití Polónia. Dá si zavolať Hamleta a zistí, že Hamlet Polónia uložil pri schodoch. Kráľ Hamleta pošle do Anglicka. Po príchode do prístavu Hamlet stretáva Fortinbrasa aj s vojskom, ktorý tiahne na Poľsko. Potom uplynie niekoľko týždňov. Ofélia zošalie zo smrti svojho otca a celkom nečakane sa objavuje Laertes aj celým davom, ktorý tajne prišiel z Francúzska , aby zistil kto zabil jeho otca. Od kráľa zistí, že jeho otca Polónia zabil Hamlet. Túži po pomste. Medzitým Horatio dostáva list od Hamleta s obsahom, že sa Hamlet vrátil do Dánska. List o Hamletovom návrate dostane aj kráľ, ktorý začína cítiť nebezpečenstvo, že ho odhalia, dohovorí s Laertesom na zabití Hamleta. Po ich dohode pribehne kráľovná so správou o utopení Ofélie. Piate dejstvo:
Hamlet a Horatio prídu na cintorín, kde nájdu dvoch hrobárov , ktorý vedú neviazaný rozhovor. Ako hrobár vykopáva dieru pre nový hrob vyhadzuje staré lebky. Hamlet medzi nimi nájde aj lebku starého šaša Yoricka a zaspomína na staré časy. Keď uvidia zástup ľudí, ktorý nesú rakvu Hamlet a Horatio sa schovajú do kríku. Zistia, že zomrela Ofélia a keď ju bude chcieť Laertes ešte raz zovrieť v náručí tak to Hamlet nevydrží a pobije sa s Laertesom. Potom sa všetci rozídu. Po tomto Osric prinesie Hamletovi výzvu k boji. Ten ju príjme. Keď príde na hrad aréna na zápas je pripravená. Laertes si vyberie otrávený kord a kráľ nechá priniesť otrávené víno. Po dvoch kolách sa kráľovná napije otráveného vína. A Hamleta, zasiahne otráveným kordom Laertes. A Laertesa zasa Hamlet, ale teraz už smrteľne. Laertes padá k zemi. Po tom ako zistí, že jeho matku otrávil kráľ tak mu to víno naleje do pusy. Nakoniec sú kráľ, kráľovná, Hamlet a Laertes mŕtvi. Po tomto masakri prichádza Fortinbras, ktorý necháva vyniesť Hamleta ako vojaka a ujíma sa vlády. Hlavné postavy:
Hamlet- dánsky princ
Ofélia: Poloniova dcéra. Claudius: dánsky kráľ
Gertrúda: dánska kráľovná
Polonius: hlavný kráľovský radca. Laertes: Poloniov syn. Horatio: Hamletov priateľ. Rosencrantz, Guildenstern: Hamletovi spolužiaci
Duch Hamletovho otca: bývalý dánsky kráľ.
Marcellus, Barnardo, Francisco: členovia stráže. Verný priatelia.

Reynaldo: Poloniov sluha.
Fortibranos: nórsky princ (a nastávajúci dánsky princ)
Valtemand, Cornelius: poslovia do Nórska.
Dvaja hrobári, Nórsky stotoník, Anglickí poslovia, šľachtici -dvorné dámy, vojaci, námorníci, posol a sprievod, štyria alebo piati herci, kňaz, šľachtic.

Téma: Tragédia dánskej vládnucej rodiny
Idea: Každý zaplatí za svoje hriechy.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?