William Arden Traja pátrači - Záhada stonajúcej jaskyne

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)William Arden Traja pátrači - Záhada stonajúcej jaskyne

Dej sa odohráva na kalifornskom ranči Pokrivené Y, ktorý vlastnia Daltonovci a chlapci, teda traja pátrači Jupiter Jones, Peter Crenshaw a Bob Andrews sú tu na prázdninách. Pátrači sa tento raz pokúsia vyriešiť záhadu stonajúcej jaskyne.V údolí ranča Pokrivené Y je jaskyňa, ktorá vydáva stony. Pátrači sa ihneď vrhnú riešiť túto záhadu.

Podarilo sa im zistiť, že skutočný zdroj stonov je El Diablova jaskyňa. Legenda o

El Diablovi patrí do obdobia 18. storočia. Jeho rod vlastnil územie ranča Pokrivené Y a množstvo iných pozemkov a rančov. Statok Delgadovskej rodiny bol jeden z najväčších v Kalifornií. Neskôr do Kalifornie začali prichádzať osadníci z východu, ktorý im pôdu začali brať nezákonne. Po mexickej vojne sa začali Američania sťahovať do Kalifornie a po zlatej horúčke roku 1880 zo statku Delgadovcov ostala neveľká plocha asi taká, na ktorej sa rozprestiera ranč Pokrivené Y.

Posledný z Delgadovcov, Caspar Ortega Jesús de Delgado y Cabrillo bol

mládenec, ktorý dobre vedel čo spravili Američania jeho rodu a pokladal ich za zlodejov. Samozrejme sa im chcel pomstiť, tak sa rozhodol, že bude zástancom starých španielsko-mexických rodín. Utiahol sa do hôr, okrádal bohatých a rozdával tieto ukradnuté peniaze španielsko-mexickým rodinám. V roku 1888 ho chytili a bol odsúdený na smrť obesením.

Jeho priatelia mu pomohli ujsť a s ľahkým zranením sa pobral do jaskyne, z ktorej už nevyšiel...

Chlapci si najprv mysleli, že El Diablo, alebo jeho vnuk žije v jaskyni a to je príčinou stonavých zvukov. Uskutočnili výpravu do tejto jaskyne a zistili, že stony počujú len počas toho kým nie sú v jaskyni, ako náhle vojdu do jaskyne, stony okamžite prestanú. V nej sa stretli so starcom Benom Jacksnom. Starec ich chcel vyprevadiť z jaskyne ,ale chlapcom sa to nepozdávalo. Domnievali sa, že Ben má inú zámienku, ako keby sa snažil niečo tajiť. Keď starec zmizol z dohľadu, pátrači sa vrátili do jaskyne a zistili, že v jaskyni niekto kope. Po druhýkrát sa zopakovalo stonanie, ktoré počas ich prítomnosti v jaskyni prestalo. Domnievali sa, že ich niekto vidí, a vtedy stonanie prestáva. Neskôr pri odchode našli kostru El Diabla. V pravej ruke kostra držala revolver a opierala sa o stenu. Pri návrate domov videli pátrači koňa bez jazdca, ktorý utekal smerom k ranču a chlapa pravdepodobne jazdca. Bol to vysoký muž, štíhlej postavy a v pravej ruke držal revolver. Chlap odišiel a pátrači sa vrátili späť na ranč.

Pri večeri sa stretli s profesorom Walshom, ktorý zhodou okolností chcel napísať knihu o El Diablovi. Po dlhšom rozhovore im profesor zdôraznil, že muž, ktorého videli určite nemohol byť El Diablo, pretože El Diablo bol podľa legendy nevysokej postavy a držal revolver v ľavej ruke.

Na druhý deň Jupiter išiel do Rocky Beach pre potápačskú výstroj, mal v pláne sa dostať do jaskyne iným vchodom, aby si niekto, kto bol na Čertovom vrchu myslel, že pátrači sú dole pri jaskyni a rozprávajú sa. Spravili to tak že vytvorili dvoch panákov a Bob, ktorý ostal pred jaskyňou, mal z času na čas pohýbať panákmi, aby táto lesť vyzerala dôveryhodne. Zatiaľ čo sa Peter a Jupe dostali do jaskyne zadným vchodom cez océan, jaskyňa napriek tomu stonala. Dostali sa k ložisku, kde Ben kopal. Videli ako sa občas skrčí k vykopanej kope a zoberie niečo do vrecka. Keď si toto pátrači spojili s tým, že kameň, ktorý tu nedávno našli bol neopracovaný diamant, zistili, že Ben určite nemohol ťažiť tunajšie diamanty. Takýto diamant sa ťaží v Afrike. Ben si asi myslel že narazil na ložisko, lenže sa mýlil bol to starostlivo uschovaný lup, ktorý porušilo nedávne zemetrasenie. Zrazu bolo počuť zvoniť zvonček, v tom Ben bežal vypnúť zvonec a utekal k východu odkiaľ ho pozorovali Peter a Jupiter. Obaja rýchlo uskočili za blízku kopu kameňov a Ben si ich ani nevšimol. Vchod k ložisku zatarasil kameňmi a v tom stonanie zrazu prestalo. Peter a Jupe sa snažili dať dokopy všetko, čo za ten večer zistili. Stony vydával vietor, ktorý prefukoval cez jaskyňu. Keď Benovi zazvonil zvonec niekto mu tým dal znamenie, aby odišiel. To znamenalo, že Ben musí mať komplica, a tým bol Waldo Turner, na čertovom vrchu. Ben potom utekal zavrieť štôlňu, v ktorej pracoval a jej vchod privalil kameňom. Stonanie v tú chvíľu prestalo. Pátrači cestou z jaskyne narazili na detektíva Sama Restona, ktorý im vysvetlil ,že hľadá diamanty, ktoré ukradol Láslo Schmidt zo San Franciského múzea. Detektív a pátrači vyšli von z jaskyne kde videli podozrivý zrub, v ktorom boli Waldo a Ben, zlatokopi. Detektív viedol s nimi rozhovor, a v tom vtrhol do zrubu nepravý El Diablo(Láslo Schmidt alias profesor Walsh). Prikázal chlapcom zviazať detektíva a zlatokopov. Poďakoval im za ušetrenú prácu, zviazal aj chlapcov a odišiel. Šerif zo Santclárskeho okresu ich onedlho nato vyslobodil.

Jupiter naliehal na šerifa, aby ich odviezol na ranč, pretože si myslel, že Láslo Schmidt sa vydáva za profesora Walsha. Na ranči stretli Walsha, ktorý mal obviazanú nohu a tvrdil, že ho zhodil kôň. Nato Jupiter navrhol šerifovi, aby ho prehľadal.

A v tom sa Walsh rozhodol k úteku, no našťastie sa im ho podarilo konečne chytiť. O týždeň na to si ich k sebe pozval Alfred Hitchkock, ktorý chcel vedieť, ešte niektoré detaily, ako na to vlastne Jupiter prišiel.

El Diablo, ktorý ich zajal držal revolver v ľavej ruke a mal púzdro na revolver tiež po ľavej ruke, ale El Diablo bol na všetkých portrétoch namaľovný ako pravák. To prišlo profesora Walsha draho... .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?