Vývoj ratingu Slovenska

Kategorie: Ekonómia (celkem: 556 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2547×

Příbuzná témataVývoj ratingu Slovenska

V roku 1998 znížila agentúra Moody‘s Investors Service rating Slovenska zo stupňa Baa3 na stupeň Ba1. Znamenalo to zníženie ratingu z najnižšieho investičného do najvyššieho špekulatívneho pásma. Okrem ratingov na štátne dlhopisy a pokladničné poukážky boli na stupeň Ba1 znížené ratingy dlhopisov Národnej banky Slovenska. O jeden stupeň klesli aj ratingy devízových vkladov vo VÚB a Slovenskej sporiteľni. Agentúra Moody‘s odôvodnila zníženie ratingu SR pretrvávajúcim deficitom bežného účtu platobnej bilancie a deficitom štátneho rozpočtu, ktoré boli v zvýšenej miere financované zo zahraničných pôžičiek, a to najmä krátkodobých. Agentúre sa nepozdávali ani snahy vlády vylepšiť výsledky zahraničného obchodu zavedením umelých opatrení, ako boli dovozné depozity a dovozná prirážka. V závere odôvodnenia na zníženie ratingu SR sa konštatuje, že politická situácia vzhľadom k voľbám znižuje pravdepodobnosť, že nahromadené problémy budú riešené správne.
Po vstupe Slovenska do OECD sa viaceré raitingové agentúry zaoberali otvorením otázky o zlepšení ratingu. Pôvodne sa malo čakať do volieb, pretože nikto si nebol istý, či sa po septembri 2002 zachová naštartovaný ekonomický pokrok začatý v roku 1998.
Agentúra Standard & Poor’s však už v roku 2001 vrátila rating Slovenska do investičného pásma. Hodnotenie dlhodobých záväzkov v domácej mene zvýšila z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom. Dlhodobé záväzky v cudzej mene prehodnotila na BBB mínus po predchádzajúcej známke BB plus. Lepší rating sme si podľa agentúry zaslúžili za zrýchlenie rokovaní o našom vstupe do Európskej únie. Standard & Poor‘s ocenila aj ukončenie reštrukturalizácie a privatizácie bánk a celkové posilnenie bankového sektora. Všimla si aj stabilizáciu hospodárstva, ktorá podporila udržateľný rast ekonomiky na základe exportu a súkromných investícií a pokles inflácie a úrokových sadzieb. Negatívny vplyv na náš rating vidí Standard & Poor‘s najmä v problémoch pri udržaní rozpočtových obmedzení, pri privatizácii sieťových odvetví a infraštruktúry a pri konsolidácii makroekonomickej stability. Za problematické považuje aj dosahovanie ďalšieho pokroku Slovenska vo vyspelosti politického systému.
Mesiac po Standard & Poor’s nám aj Moody‘s zvýšila rating, čím sa krajina po troch rokoch vrátila zo špekulatívneho do investičného pásma.

Pri rozhodovaní o tejto zmene ju presvedčili kroky súčasnej vlády, ktorá sa podľa nej snaží systematicky presadzovať reformy.
Návrat Slovenska zo špekulatívneho do investičného ratingového pásma spôsobil mimoriadne prudkú reakciu koruny. Za necelé dva týždne slovenská mena posilnila voči euru o takmer korunu. Vzhľadom na zlepšenie ratingu Slovenska od renomovaných agentúr sa dá očakávať zvýšenie prílevu zahraničných investícii a vyšší rating pomôže štátu a podnikateľom zo Slovenska získavať lacnejšie úvery.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?