Vysoké Tatry

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3771×

Příbuzná témataVysoké Tatry

Osnova referátu:

1.Umiestenie pohoria
2.Zloženie pohoria
3.Najvyšší vrch
4.Veľké mestá v okolí pohoria
5.Turistická zaujímavosť
6.Zaujímavosť

1.Krajinný celok vysokohorského typu. Po celom V a J obvode ho ohraničuje Podtatranská kotlina, na Z Chočské vrchy, na S Podtatranská brázda a hranica s Poľskom. Tatry sú 55 km dlhé a 17 km široké, elipsového tvaru, pretiahnuté v Z-V smere.

2.Pohorie sa skladá z jadrovej vrstvy (rudy ,svory , žuly) okolo sú nahromadené vrstvy vápenca, dolomitu, bridlíc, pieskov, slieňov, magnezitu.

3.Najvyšší vrch je Gerlachovský štít, ktorého výška je 2655 m.n.m., ktorý je zároveň najvyšší vrch na Slovensku.

4.Veľké mestá v okolí pohoria sú Poprad, ktorý sa zaoberá drevo spracujúcou výrobou, výrobou potravín a rozvojom turistiky, Liptovský Mikuláš, ktorý sa zaoberá výrobou potravín a textilu a rozvojom turistiky.

5.Téryho chata (2015 m), najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách v hornej časti Malej Studenej doliny pri piatich Spišských plesách. Chatu postavili 1899 podľa projektu Gedeona Majunkého. Nesie meno po banskoštiavnickom lekárovi Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky.

6.V Tatrách sa nezachovali žiadne ľadovce. Plesá sa najčastejšie nachádzajú v ľadových kotloch (Štrbské pleso, Malé Hincovo pleso, Skalnaté pleso) a v zníženinách zahradenými ľadovými nánosmi (Nižné Temnosmrečinské pleso, Veľké Hincovo pleso, Zmrzlé pleso).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?