Vysoké Tatry

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2593×

Příbuzná témataVysoké Tatry

Vysoké Tatry sú prírodné najatraktívnejším územím Slovenska. Navštevované sú najmä v zimnej sezóne zahraničnými i domácimi turistami. Územie Tatier sa člení na Západné a Východné Tatry, pričom hranicu medzi nimi tvorí Ľaliové sedlo. Východné Tatry členíme na Vysoké a Belianske, ktoré sa odlišujú geologickou stavbou, rozdiely sú však aj vo vegetácii. Vysoké Tatry sú budované kryštalickými horninami, v Belianskych prevládajú vápence a dolomity. Hranicu medzi nimi tvorí Kopské sedlo. K najvyšším štítom patria Lomnický (2634 m.n.m.), Ľadový (2627 m.n.m.) a Český (2547 m.n.m.).

V Belianskych Tatrách vyniká výškou Havran (2152 m.n.m.). Výraznejšími pozostatkami ľadovcovej činnosti sú ľadovcové doliny, napríklad Kôprová, Hlinická, Mengusovská a iné, a tiež ľadovcové jazerá – plesá. Na území Tatier je asi 160 plies, najväčšie z nich na území Slovenska – Hincovo má plochu vyše 18 hektárov a hĺbku do 53 metrov. Veľmi cenná je vegetácia Tatier; k nej najznámejším predstaviteľom patrí plesnivec alpínsky, klinček lesklý, lomikameň trvanlivý, a iné. Z lesných drevín dominuje smrek, jedla, limba, vo vyšších polohách zas kosodrevina. Z najznámejších živočíšnych druhov možno spomenúť kamzíka tatranského, svišťa, orla skalného a medveďa hnedého. Klimaticky patrí územie do chladnej oblasti. Najvyššie položená meteorologicky stanica na Slovensku sa nachádza na Lomnickom štíte, kde priemerná ročná teplota neprekračuje – 3,7 °C. Rekord v zrážkovej činnosti dosahuje Zbojnícka chata s 2130 mm zrážok za rok. Výrazné rozdiely medzi pohorím a kotlinou sú najmä v zimnom období medzi Lomnickým štítom a Popradom až 18°C. Snehová pokrývka sa udrží vo výškach nad 1000 m. n. m. v priemere až 120 dní. Hlavným východiskovým uzlom je Poprad. Doprava v TANAP je zabezpečená elektrifikovanou železnicou v smere Štrbské Pleso – Tatranská Lomnica. Jednotlivé strediská spája aj turistický chodník – „Tatranská magistrála“. Okrem Popradu sú v Podtatranskej kotline ubytovacie možnosti v kúpeľnom stredisku Lučivná, v Štrbe, v Tatranskej Štrbe, v Batizovciach a vo Veľkom Slavkove. Najväčší autokemping je Eurokemp. V Tatranských Zruboch sú vojenské zotavovne, vo Vyšných Hágoch sú liečebné areály, podobne aj v Novej Polianke. Najväčším lyžiarskym centrom v Belianskych Tatrách je Ždiar, ktorý je pozoruhodný svojou zachovalou ľadovou architektúrou a folklórom. Medzi významné lyžiarske strediská ešte patrí.

Podbanské – lyžiarske stredisko na západnom okraji Vysokých Tatier.

Výborné podmienky pre bežecké lyžovanie a lyžiarsku turistiku. Možnosti sánkovania a snowboardingu.

Štrbské Pleso – leží na sevorozápad od Popradu. Lyžiarske trate sú vo výške až 1376 – 1800 m. n. m.

Starý Smokovec – najstaršie stredisko vo Vysokých Tatrách. Lyžiarske terény sú v nadmorskej výške 1260 – 1480 m. n. m. Možnosti sánkovania skialpinizmu a korčuľovania. Ubytovanie je možné v hoteloch penziónoch a horských chatách.

Tatranská Lomnica – najvýznamnejšie stredisko východnej časti Vysokých Tatier. Zjazdovky sú tu vo výške od 1700 – 2200 m.n.m.

Vysoké Tatry určite patria medzi najkrajšie prírodné bohatstvo nášho štátu a oplatí sa ich aspoň raz v živote navštíviť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?