Výpočtová technika (prejav)

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2046×

Příbuzná témataVýpočtová technika (prejav)

Dobrý deň
Vážený spolužiaci, milá pani profesorka.

Obsahom mojej prednášky je téma z oblasti výpočtovej techniky. Vzhľadom na obtiažnosť tejto témy chcem hneď na úvod povedať, že text je veľmi zjednodušený a zostručnený.

Ako ste si všetci určite všimli, technika ako taká sa stala neoddeliteľnou súčasťou života dnešného človeka. V každom pracovnom obore, ale aj v domácnostiach sa stretávame s elektrickými spotrebičmi. Tie slúžia na uľahčenie práce, to je posolstvo všetkých zariadení tohto typu. Do života ľudí sa relatívne pred nedávnom dostali osobné počítače tzv. PC (Personal Computer), pokladne, a pod. Obidva spomínané stroje slúžia na počítanie. Rozdiel je však vo výslednej forme údaju, kde pokladňa vykáže číselný výsledok, pričom výsledkom PC je rad príkazov. Funkcia PC je založená na binárnej jednotkovej sústave, t.j. 0 a 1 resp. zapnúť/vypnúť. Čo sa týka samotnej práce PC, je založená na vzájomnej komunikácii komponentov z ktorých samotný stroj pozostáva. Preto by som prešiel k stručnému popisu PC. Srdcom počítača je procesor, t.j milióny spolupracujúcich tranzistorov pri určitej frekvencii. Nakoľko ich teplota vystupuje na vysoké teploty všetky procesory sú chladené chladičmi.V dnešnej dobe sú voľne dostupné procesory vo frekvenčnom rozpätí 850-2500MHz. Tu by som spomenul dvoch výrobcov Intel a AMD. Dala by sa sem zaradiť ešte príbuzná firma a to IBM, ale ich produkcia pozostáva z riskových procesorov, ktoré pracujú na inom princípe. Ďalšou časťou počítača je základná doska. Tá slúži na sprostredkovanie informácii medzi zariadeniam. Doska obsahuje CMOS, kde má uložené nastavenia pre BIOS, ďalej Cache (medzi pamäť), sloty pre zásuvné karty (ISA,PCI,AGP,AMR,CNR,...) a sloty pre pamäte (EDO,SD,DD,RIM,...). Aj tu prebieha komunikácia pri určitej frekvencii a to je frekvencia zbernice (v dnešnej dobe je v rozpätí 66-200MHz, pričom pri DDR a RIM je priepustnosť zdvojnásobená). Doska ďalej obsahuje USB, IRd, Paralel, Serial a PS/2 porty pre rôzne typy komunikácie. Priepustnosť majú v rozpätí 9200-115000 bit/s. Ešte je dôležité podotknúť, že doska má dva druhy napájania ATX a AT. Odvíja sa od nich kopu ďalších vecí ako napr. pri AT napájaní nefungujú správne USB a IRd porty. Na doske môže byť ešte graf., zvuk., sieťová karta, či modem. Tie však kvôli kvalite obvykle bývajú externé, t.j pripájajú sa cez sloty. Celý počítač je umiestnený v bedni, tzv. Tower.

Tu sa nachádza ešte HDD, FDD, CD-R, pripadne DVD, CD-RW, ktoré slúžia na uloženie a opätovné obnovenie dát. Tie zahŕňajú určitý software, programy ktoré pracujú s informáciami.Všetky informácie ktoré PC spracováva sú zadávané užívateľom z klávesnice resp. iných externých zariadení (scaner, myš, jojstick,...). Konečná forma sa zobrazuje na monitore. Na záver musím ešte raz podotknúť, že tieto fakty, sú veľmi stručné a pre podrobnejšie štúdium treba navštíviť i-net stránky výrobcov jednotlivých komponentov, alebo preštudovať si odbornú lit., ktorá je dnes ľahko dostupná a preferovaná.

Ďakujem za pozornosť. Dovidenia.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?