Východoslovenské múzeum v Košiciach - Košický zlatý poklad

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2863×

Příbuzná témataVýchodoslovenské múzeum v Košiciach - Košický zlatý poklad

Východoslovenské múzeum v Košiciach.


V piatok sme boli celá trieda vo Východoslovenskom múzeu. Videli sme tam veľa zaujímavých pamiatok. Najprv sme sa boli pozrieť na Košický zlatý poklad. Košický poklad ako hromadný nález starých zlatých mincí patrí medzi najväčšie na svete. Tento poklad sa našiel na Hlavnej ulici pod dlažbou domu č. 68 ,presne 24. augusta 1935,robotníci ktorí našli tento poklad mali záujem si časť pokladu nelegálne privlastniť a tým sa zbavili nároku na nálezné, ktoré vtedy bolo asi 1/3 hodnoty nálezu.
Tento poklad tvorí komplex 2920 kusov zlatých mincí, väčšinou dukátov, dvojdukátov, tri zlaté medaily a zlatá renesančná reťaz. Medaily pochádzajú z kremnickej mincovne. Prvá je dielom neznámeho majstra za kráľa Ľudovíta z roku 1525, druhá za kráľa Ferdinanda I. z roku 1541 je dielom Krištofa Füssla a tretia za Ľudovíta II. z roku 1544 sa tiež prisudzuje K. Füsslovi. Renesančná zlatá reťaz dlhá 2,14 m s hmotnosťou 590 gramov je zložená z oválnych ohniviek.Dominujúcu časť pokladu však tvoria mince, ktoré sa dajú roztriediť do troch skupín:

1. Uhorsko a Sedmohradsko
2. Holandsko
3. Čechy, Sliezko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Švédsko, Taliansko, Španielsko.

Medená nádoba a časť mincí z Renesančná zlatá reťaz.
košického zlatého pokladu.Potom sme sa boli pozrieť na zbytok expozície. Videli sme travertínový výliatok lebky neandertálca ktorý sa našiel v Gánovciach-Hrádku.Ešte sme tam videli model pravekého obydlia zo staršej doby kamennej ,pestný klin,neolitickú zásobnicu, lineárnu keramiku, štvorhrob jazdecký hrob, Gorické poháre z Košíc , velké a malé delo, bratrícke zbrane,bojový palcát.Boli tam aj pamiatky z doby kamennej-neolitu.Zaujali ma kamenné sekerky,mlaty a motyky, ktoré slúžili na klčovanie lesa a obrábanie pôdy,hlinené nádoby na uchovávanie obilia a prípravu pokrmov. V tejto dobe
vznikali prvé osady ,domy,budované z dreva a hliny , sa stali sídlami veľkorodín.Vrcholom majstrovstva neolitických hrnčiarov bola tenkastá, bohato zdobená keramika , ktorá patrí k posledným storočiam 5. tisícročia.
Expozícia sa mi veľmi páčila , bola poučná, rád sa tam ešte vrátim.


Model pravekého obydlia – Neolitická zásobnica Medený sekeromlat
staršia doba kamenná. Z Košíc - Barce.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?