Vplyv fyzickej námahy na kostru a svaly

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 4468×

Příbuzná témataVplyv fyzickej námahy na kostru a svaly

Pohyb – šport má blahodárny účinok na zdravie každého jednotlivca

- pravidelná primeraná fyzická aktivita je jedna z najjednoduchších ciest k zlepšeniu a udržaniu vlastného zdravia
- zvyšuje aktivitu imunitného systému
- zlepšuje činnosť srdcovocievneho systému
- uvoľňuje napätie
- znižuje telesnú hmotnosť
- pôsobí preventívne na rednutie kostí
- príležitosť na zblíženie ľudí
- formovanie postavy

Aj bez toho, že by sme sa intenzívne venovali športovým aktivitám, si môžeme precvičiť organizmus.

Stačí denná dochádzka do roboty pešo, na bicykli /2-3 km/, práca v záhrade, spoločné rodinné potulky v prírode spojené s rôznymi športovými aktivitami, rekreačné, individuálne alebo spoločné cvičenie.


Cvičenie bojuje proti artritíde
Pri pravidelnom nenáročnom tréningu sú kĺby precvičované a udržiava sa tým celý rozsah ich ohybnosti a znižuje bolestivosť. Endorfín, hormón šťastia, ktorý pri cvičení vzniká, je tak isto ochranou pred bolesťou.

Cvičenie je prevenciou pre pohybovú sústavu
Pravidelné stredne záťažové cvičenie /prechádzky, záhradka, tancovanie a pod./ pomáha udržiavať kosti – je najlepšou prevenciou osteoporózy, najčastejšieho problému žien nad 50 rokov.

Cvičenie posiluje, zlepšuje pružnosť a výdrž
Cvičením sa naše svaly stávajú silnejšími, človek je ohybnejší a schopný cvičiť stále dlhšie bez pocitu únavy. Inými slovami – čím viac cvičíte, tým viac ste schopní cvičiť, tým menej vás to unavuje, z cvičenia máte väčšiu radosť a ste schopní vydržať.

! Netrénovaný organizmus nesmieme preťažiť nadmerným zaťažením.

Akýkoľvek šport môžu vykonávať iba mladí a zdraví ľudia, od určitého veku je potrebné dávať pozor, aby sme si namiesto utuženie zdravia skôr neublížili.
Bez obmedzenia veku je plávanie a cyklistika.

Pri lyžovaní dochádza veľmi často k poškodeniu kolenného kĺbu, zvlášť ak preceníme svoje schopnosti. Únava zvyšuje riziko úrazu a to platí nielen o kolenách a lyžovaní! Bolesť signalizuje možné poškodenie. Postihnutý kĺb si žiada pokoj, aby sa mohol regenerovať.

! Bolesť vysiela závažný signál! V minulosti sa hovorilo, že pokiaľ pohyb pri športovaní nebolí, nie je účinný. Nie je to pravda.


Športové úrazy
Podvrtnutie kĺbov a natiahnutie svalov a väzív
Najčastejšie sa tieto úrazy vyskytujú u ľudí, ktorí začali cvičiť po dlhom období nečinnosti, a u tých ktorí sa pred cvičením nezahriali zahrievacími cvikmi. Vyžadujú si okamžitú prvú pomoc.

Po takomto úraze nikdy nepokračujte v cvičení.

Vystreľujúce bolesti v predkolení
Tieto bolesti pozdĺž píšťaly cítiť pri cvičení alebo až po cvičení. Môže ich spôsobiť pochodová zlomenina, opuch svalov, alebo zápal okostice. Pri veľkej bolesti si vyložte nohu na vyvýšené miesto a na postihnutú oblasť prikladajte vrecko s ľadom. Veľmi vám pomôže aj zabandážovanie.

Pochodové zlomeniny
Na kostiach, ktoré sa ustavične napínajú, môže vzniknúť vláskovitá prasklina-pochodová zlomenina. Bolesť si nemusíte všimnúť, pretože je slabá, preto hrozí, že poškodenie kostí sa zväčší. Pochodové zlomeniny sa bežne liečia zabandážovaním postihnutej časti a pokojom.

Osteoartróza
Je jedným z ochorení, ktoré súvisia s pravidelným, dlhodobým a veľmi náročným zaťažovaním. Najčastejšie sa vyskytuje u profesionálnych športovcov a to aj v nižšom veku. Riziko zmenšíte voľbou vhodného športu, ktorý nezaťažuje len jednu skupinu kĺbov, napr. plávanie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?