Vpád Galov a kapitolské husi

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 5230×

Příbuzná témataVpád Galov a kapitolské husi

Na začiatku 4. Storočia bol Rím vystavení vpádu Galov. Kelti, alebo ako ich nazývali Rimania, Galovia sídlili v rozsiahlej časti západnej Európy. Časť Keltov, ktorú tlačili germánske kmene prešla cez Alpy a usadila sa na obidvoch brehoch Pádu. Predný oddiel Keltov vtrhli na územie Talianska a pustil sa na juh k ústiu rieky Pád. Pretože Herodotos Keltov ešte nepozná, usudzujeme, že Kelti sa tu objavili až na konci 5. storočia. Ale už na začiatku predošlého storočia začali Kelti napádať Etruriu a Latiniu (západné brehy severného Talianska). Povesti o ich statočnosti a neporaziteľnosti sa rozniesla po celom Taliansku.
Ku zrážke medzi Keltmi (Galmi) došlo v roku 390 PNL. Keď však Galovia obľahli mesto Clusium (severná Eturia), Rimania tam poslali svojich poslov, ktorí však porušili zvyklosti a zúčastnili sa bitky. Galovia žiadali vydanie vinníkov a keď im v tom nebolo vyhovené, nemierili si to na Rím. Na rieke Allia (prítok Tibetu) Galovia Rimanov rozdrtili a zbytky rímskeho vojska utiekli preč. Tým Rím zostal bez ochrany a bol spustošený a vypálený, ale Galovia
(70 000 a náčelník Brennus) sa nemohli zmocniť Kapitoly, ktorú obliehali sedem mesiacov a podľa známej legendy celá Kapitola bola zachránená posvätnými husami bohyne Junony, ktoré zobudili spiacu stráž, keď sa Galovia tajne v noci vkradli do mesta. Potom Galovia súhlasili s tým, že nebudú ďalej obliehať Kapitulu za podmienky, že im dajú 1000 libier zlata (453,59 kg. ; zhruba 14,5 mld. Sk). Iné legendy hovoria o tejto udalosti toto: Keď odvážali Rimania Galom zlato, objavilo sa rímske vojsko, začal sa boj v ktorom boli Galovia do jedného porazení a nato boli vyhnaní z Ríma.
Z celého tohto rozprávania sú podľa dejepisárov vierohodné akurát tak udalosti ako bitka pri rieke Allia, dlhé obliehanie Kapitoly a odchod Galov po zaplatení výkupného. Dobitie Ríma Galmi sa uchovalo v pamäti Rimanov až do dnes. V skutočnosti sa ale Rím spamätal z galského vpádu pomerne dobre a ľahko. Galovia sa síce ešte raz v roku 348 pokúsili o nový vpád, ale tento bol bez väčších problémov odrazený a v roku 334 uzavreli Galovia a Rimania mier. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?