Vodopády sveta

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 20787×

Příbuzná témataVodopády sveta

NIAGARSKÉ VODOPÁDY
Sú to určite najznámejšie vodopády v strednej východnej severnej Amerike na rieke Niagara. Tá vyteká z jazera Erie a ústi do jazera Ontario. Sú situované do západného New Yorku a juhovýchodného Ontaria. Jeden z najscénickejších pohľadov pozostáva z dvoch samostatných vodopádov. Ten prvý, kanadský, tiež nazývaný aj HORSESHOE (49 m), sa nachádza na kanadskej strane rieky. Druhý, americký (51 m), je na strane USA. Oba sú oddelené ostrovom Goat. Kanadskými vodopádmi preteká asi deväťkrát viac vody. Celková dĺžka podkovovito – tvarovaného Kanadského vodopádu je okolo 790 m. Zatiaľ čo výrazne kratšia americká časť, ktorá ma priamočiary tvar, meria len 305 m. Malá časť Amerických vodopádov pri ostrove Goat je tiež známa ako Vodopád- Nevestin Závoj.
Niagarské vodopády sa začali formovať asi pred 12.000 rokmi, keď sa obrovské ľadovce pohli smerom na sever a umožnili odtekať vode z jazera ERIE. Táto postupne spôsobila eróziu skál, po ktorých tiekla, a tak sa sformovalo Niagarské koryto. Žiaľ, nežiadúca erózia pokračuje aj v súčasnosti. Následkom tohto procesu sa Kanadské vodopády každoročne zmenšia asi o 5 metrov a Americké asi o 15 centimetrov. V kanadskej časti prebieha erózia rýchlejšie pre oveľa vyšší objem vody, ktorý tadeto pretečie. V 1954 sa značná časť Amerických vodopádov ulomila a tento veľký skalnatý výlom sa nachádza na dne vodopádu. V 1969 bola postavená priehrada medzi americkou časťou a ostrovom Goat.
Niagarské vodopády sú veľkou turistickou atrakciou, ktorú navštívi milión ľudí ročne. Na vodopády sa dá pozerať z oboch strán rieky Niagara, z mnohých vyhliadkových veží, z lodí, z ostrova Goat a z dúhového mosta (Rainbow Bridge), ktorý je postavený tak, že poskytuje najkrajší pohľad na vodopády. Objem, ktorý pretečie Niagarou je 5.5 milióna litrov za sekundu. Toto kvantum vody jej dáva veľkú silu. Tento obrovský potenciál sa v minulosti využíval na pohon vodných mlynov. V roku 1950 sa Kanada a USA dohodli na dvoch hydroelektrických projektoch. Obe hydroelekrárne sú umiestnené cca 6 km pod Niagarskými vodopádmi. Väčšina vzniknutej hydroelektriny spotrebuváva priemysel v okolí New Yorku a Ontaria. CHURCHILLOVE VODOPÁDY
Nachádzajú sa v Kanade v Newfoundlande na rieke Churchill. Ich výška je cca 75 m. Tento vodopád je len jeden z mnohých lokalizovaných asi 320 km od ústia rieky Churchill do jazera Melville.

Hneď pod Churchillovými vodopádmi sa rozprestiera 19 km dlhý McLeanov Kaňon. Na tento vodopád bol fascinujúci pohľad do konca šesťdesiatych rokov. Vtedy sa veľká časť vody z rieky začala používať na poháňanie turbín jednej z najdôležitejších hydroelektrární v Kanade. Vodopád má v sebe obrovský potenciál na vytvorenie sily, ktorá sa dá konvertovať rôznymi spôsobmi. Práva na využívanie tejto sily spôsobili konflikt medzi vládami Quebecu a Newfoundlandu. Prvý Európan, ktorý navštívil tieto vodopády, bol John Mclean v roku 1839. Po ňom dostal aj neďaleký kaňon. Churchillove vodopády boli do roku 1965 známe ako VEĽKÉ VODOPÁDY (Grand Falls), keď sa premenovali na počesť britského premiéra Sira Winstona Churchilla.


ANIWANIWSKÉ VODOPÁDY
Sú súčasťou Urewerského
národného parku na servero-
východe Nového Zélandu. Park
sa rozprestiera na 2.075 km2.
Obsahuje najväčšie pôvodné le-
sy na Novom Zélande .
VICTÓRIINE VODOPÁDY
Patria medzi jedny z najfascinujúcejších vodopádov na svete. Sú lokalizované v strednej Afrike na rieke Zambezi na hranici medzi štátmi Zambia a Zimbabwe. Rieka, ktorá je tu široká až 1.6 km, padá z výšky cca 108 m. Hluk, ktorý vodopád vytvára, inšpiroval miestnych domorodcov k názvu MOSI – OA – TUNYA, čo v preklade znamená dym, ktorý hrmí. Toto miesto s okolitými prírodnými lesnatý mi parkami a vybudovanými zábavnými parkami sa stalo najväčšou atrakciou pre návštevníkov Zambie a Zimbabwe. Oficiálne meno týmto vodopádom dal škótsky misionár a bádateľ Dr. David Livingstone, ktorý ich navštívil v roku 1855. V roku 1935 boli vodopády a okolitá oblasť vyhlásené za národný park. Stalo sa tak hlave kvôli ochrane jedných z najkrajších vodopádov. Tento národný park je typickým tropickým rajom. Nájdeme tu palmy, ebenové a mahagónové stromy, figovníky, prekrásne krvavé ľalie, zo zvierat sú tu leopardy, levy, tigre, opice a nechýbajú ani krokodíle. ČO JE VODOPÁD

Vodopád je náhly pokles rieky resp. potoka nad strmým zostupom jej resp. koryta, niekedy ide o voľný pád vo vzduchu. Vodopád rôznej výšky majúci malý objem vody alebo ak je jedným zo série mnohých sa nazýva KASKÁDA. Pojem kaskáda sa tiež používa pre vodopád, ktorý sa počas svojho pádu dotýka viackrát svojho koryta. Dnes sú vodopády významné ako zdroje hydroelektrickej sily.

AKO VZNIKAJÚ VODOPÁDY

1. Vodopády sa vyvíjajú hlavne ako výsledok erózií rôznych stupňov. Pritom stála (stabilná) vrstva kameňov a skál v koryte rieky prekryje mäkšiu vrstvu.

Veľmi pomalá erózia mäkšej skalnatej vrstvy spôsobená padajúcou vodou rozrušuje a pravidelne vylamuje časti koryta rieky. Takto vznikli niektoré z najväčších vodopádov na svete. Sú to Niagarské vodopády a Victóriine vodopády.
2. Vodopády v hornatých a skalnatých oblastiach vznikajú, kde obrovské kusy ľadu vyhĺbili veľké údolie, viac menších riek alebo potokov sa spojí vytvoriac tak vodopád. Takto vznikli napríklad Vodopád – Nevestin Závoj, Horný a Dolný Yosemitský vodopád v Yosemitskom národnom parku, vodopád Gavarnie vo Francúzsku, Sutherlandské vodopády na Novom Zélande a mnohé iné...
3. Iné vodopády vznikajú tam, kde nejaký defekt (zlom) vydvihne vrch alebo časť pohoria vytvoriac tak príkru resp. kolmú stenu, ponad ktorú strmo padá voda z rieky. Potom nastáva erózia spôsobujúca rozličné posuny, ktoré podmieňujú najrozmanitejšie tvary vodopádov.

NAJZNÁMEJŠIE VODOPÁDY

Obzvlášť objemné alebo veľkolepé vodopády sú :
 Anjelské vodopády (979 m) – Venezuela
 Tugelské vodopády (948 m) – KwaZulu-Natal, južná Afrika
 Cuquenán (610 m) - Venezuela
 Takakkan (503 m) – Britská Kolumbia
 Vodopády Kráľa Juraja VI (488 m) – Guayana
 Krimmler (381 m) – Rakúsko
 Wollomombi (335 m) - Austrália
 Gersoppa (235 m) – India
 Vodopády Iguaçu – Argentína, Brazília

V nasledujúcej časti popíšem niektoré známe, ale aj menej známe vodopády nachádzajúce sa na rôznych kontinentoch.
VODOPÁD HIGH FORCE ( veľká sila)
Nachádza sa na rieke Tees. Je to najvyšší neprerušovaný vodopád v Anglicku. Meria 21 metrov. Rieka Tees pramení na severe tejto krajiny v Penninských vrchoch, na jej toku sa nachádza ešte jeden vodopád, ktorý je však prerušovaný a dokopy má 60 metrov.


SUTHERLANDSKÉ VODOPÁDY
Sú 580 m vysoké a patria medzi najhlavnejšie atrakcie vo Fiordlandskom národnom parku, ktorý je najväčším národným parkom na Novom Zélande. Tento park je známy tým, že tu žije enormné množstvo vtákov kiwi.

ANJELSKÉ VODOPÁDY
Nachádzajú sa v juhovýchodnej Venezuele na rieke Rio Churún. Je to najvyšší neprerušený vodopád na svete padajúci z výšky až 979 m v horách pokrytých dažďovými pralesmi, ktoré sa nazývajú Guianské vrchy. Objavil ich americký dobrodruh James C. Angel v roku 1935, po ktorom boli aj pomenované. DAGNÁRSKE VODOPÁDY
Nachádzajú sa v Novom Južnom Walese, v národnom parku neďaleko mesta Armidale. Aj keď tieto vodopády nie sú najvyššie austrálske, patria medzi jedny z najznámejších.

Najvyššie vodopády v Austrálii sa nazývajú WOLLOMOMBI.
VODOPÁDY IGUAÇU

Nachádzajú sa na hranici medzi štátmi Argentína a Brazília. Patria k jedným z najkrajším prírodným zázrakom Južnej Ameriky. Voda tu padá z výšky 60 až 80 m. V období sucha sa rieka spúšťa v dvoch oblúkovito tvarovaných vodopádoch. V období dažďov je však situácia úplne opačná. Voda sa vo veľkých kvantách valí dole skalami. Šírka celého vodopádu v tomto období dosahuje viac ako 4 km.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?