Vitamíny

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 4270×

Příbuzná témataVitamíny

Kyselina listová
Základné informácie
Kyselina listová je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá je dôležitá pre tvorbu DNA a syntézu RNA (DNA a RNA sú tzv. nukleové kyseliny), ktoré sú dôležité pre rast a delenie všetkých buniek v organizme. Tiež je dôležitá pre metabolizmus aminokyselín.

Dôležité informácie
Kyselina listová by nemala byť užívaná na liečenie anémie, pokiaľ nebola stanovená riadna diagnóza. Môže prekryť alebo zamaskovať príznaky pernicióznej anémie, ktoré vedú k neurologickej poruche. Na liečenie anémie môže byť okrem kyseliny listovej potrebné podávať vitamín B12. Užívanie kyseliny listovej v tehotenstve je bezpečné. Zvýšené množstvo kyseliny listovej sa v tehotenstve dokonca doporučuje. Užívanie kyseliny listovej je bezpečné tiež pri kojení. Pokiaľ kojíte dieťa, poraďte sa s lekárom, či by ste mala tento vitamín užívať. Niektoré lieky a kyselina listová sa môžu navzájom ovplyvňovať. Pred tým, než začnete užívať nejaký liek na predpis alebo voľne predajný liek, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Beta-karotén

Základné informácie
Dôležitý pre rast a obnovu telesných tkanív
pomáha udržovať hladkú, zdravú pokožku
pomáha pri ochrane slizníc úst, nosa, krku a pľúc, čím zvyšuje odolnosť proti infekciám a zápalom
pôsobí proti nyktalopii (t.j. neschopnosti vidieť v tme a v noci, tzv. nočnej slepote) a zhoršeniu videnia celkove
podporuje tvorbu kostí a zubov.
Nadmerný príjem a nežiadúce účinky


Príznaky predávkovania vitamínom A zahŕňajú únavu, pocit nepohody, ľahostajnosť, žalúdočné problémy, zníženie chuti k jedlu, zvracanie, spomalenie rastu alebo nižší vzrast, bolestivosť kĺbov, podráždenosť, bolesti hlavy, suchosť a praskanie pier a kože, vypadávanie vlasov a zožltnutie kože. Prestaňte užívať vitamín A a vyhľadajte neodkladne lekársku pomoc, pokiaľ sa u Vás objaví alergická reakcia (zhoršené, sťažené dýchanie; pocit zvierania a nepriechodnosti hrdla; opuch pier, jazyka alebo tváre; alebo žihľavka). Pri vysokých dávkach alebo pri dlhšom užívaní vitamínu A sa môžu objaviť aj iné, menej závažné nežiadúce účinky. Informujte svojho lekára, pokiaľ sa u Vás objaví:
zvýšená únava
pocit na zvracanie, zvracanie alebo znížená chuť k jedlu;
podráždenosť
bolesti hlavy
suché alebo rozpraskané pery alebo pokožka; alebo
vypadávanie vlasov

Kyselina askorbová - vitamín C

Základné informácie
Má základný význam pre zdravé zuby, ďasná a kosti (je potrebný pre syntézu kolagénu, t.j.

medzibunečného "cementu", ktorý zaisťuje súdržnosť telesných tkanív). Uplatňuje sa pri hojení rán, jaziev a zlomenín. Pôsobí ako prevencia proti skorbutu; podieľa sa na odolnosti proti infekciám; pomáha pri prevencii a liečení nachladnutia. Spevňuje krvné cievy. Zlepšuje vstrebávanie železa do organizmu. Patrí tiež k hlavným antioxidačne pôsobiacim živinám.
Nedostatok
Môže spôsobiť zvýšenie krehkosti ďasien a ich krvácavosť, opuchy alebo bolesti kĺbov, pomalé hojenie rán a zlomenín, vznik krvných podliatin (modrín), krvácanie z nosa, vznik zubného kazu; môže viesť k nechutenstvu, svalovej slabosti, krvácaniu do kože, zvýšenej lámavosti kapilár, anémii, poruchám zažívania. Pyridoxín - vitamín B6

Základné informácie
Pyridoxín je dôležitý pre štiepenie a trávenie bielkovín, tukov a sacharidov (cukrov) v prijímanej potrave. Nedostatok
Môže vyvolať nervozitu, nespavosť, kožné vyrážky, zapálené ústne kútiky, poruchu regulácie svalovej činnosti, anémiu, choroby dutiny ústnej, svalovú slabosť, dermatitídu (kožný zápal), kŕče rúk a nôh. Ďalej vypadávanie vlasov, poruchy učenia a zadržiavania vody v tele. Fytomenadion

Základné informácie
Ide o dôležitý faktor potrebný pre tvorbu určitých bielkovín, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi. Vitamín K týmto bielkovinovým faktorom (protrombín) umožňuje viazať vápnik a ďalšie faktory potrebné pre tvorbu trombínu. Trombín je dôležitý tým, že pomáha pri syntéze látok, ktoré tvoria krvnú zrazeninu. Dôležité informácie
Ľudia, ktorí užívajú dlhší čas antibiotiká, by mali venovať pozornosť dostatočnému príjmu vitamínu K, pretože antibiotiká vedú k vyhubeniu baktérií, ktoré ho vytvárajú. Tiež osoby, ktoré užívajú antikoagulanciá, t.j. "lieky na riedenie krvi", by sa mali vyvarovať veľkým výkyvom príjmu potravín s vysokým obsahom vitamínu K, pretože by mohlo dôjsť k ovplyvneniu potrebnej dávky uvedených liekov (antikoagulancií).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?