Víno

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3649×

Příbuzná témataVíno

Hodnotenie:

Pri hodnotení kvality vína podľa ročníkov treba byť opatrný. Na kvalitu vína má totiž vplyv niekoľko faktorov, ktoré sa nedajú štatisticky vyhodnotiť. Najušľachtilejšie vína sa dopestujú v rokoch s vyváženým pomerom dostatočného množstva zrážok a slnečného žiarenia. „Stredné ročníky“ síce nemajú vysoký podiel alkoholu, vyznačujú sa však príjemnou ovocnou vôňou, dlhou dochuťou a životodárnymi účinkami. Ak chceme hodnotiť víno na základe kvalitatívnych znakov, musíme zabudnúť na „chutí mi, nechutí mi“. Zachytiť treba podstatné chuťové znaky a na nich stavať posudok.

Životnosť:

Životnosť vína zavisí od jeho zdravia. Kvalitné, vysokohodnotné vína so stabilnými kyselinami majú obzvlášť vysokú životnosť. Trvanlivosť vína je rozhodne určená nasledujúcimi faktormi: prírodné kyseliny, podiel alkoholu, cukrový zvyšok a voľný SO2. Čím viac kyselín, tým trvanlivejšie víno. Alkohol eliminuje baktérie, 10-12% by malo mať víno, ktoré chceme skladovať dlhšie. SO2 „bráni“ víno pred oxidáciou a potláča chuťovo nežiaduce produkty kvasenia.

Poháre:

Poháre na víno závisia od jeho druhu, mierne sa menia však aj s dobou. Správny pohár je z priehľadného, bezfarebného, hladkého skla bez ozdôb. Pohár na biele víno je bezfarebný, na dlhej stopke s menším objemom (100-150ml). Kalich má v tvare jablka, zúžený v hornej časti. Hrúbka skla by mala zodpovedať sile vína: tenkostenné pre ľahké vína a robustnejšie na ťažké, hutné vína. Červené nalievame do pohárov z tenkého skla, na kratšej stopke so zaguľateným kalichom väčšieho objemu (200ml), kalich sa smerom hore zužuje. Poháre s dlhou stopkou sa držia tromi prstami na hornom konci stopky, nikdy nie za kalichovú časť. Víno by sa ohrialo.

Podávanie vína:

Aby vynikla harmonická chuť vína, treba dbať na spravnu teplotu. Víno je prípustné chladiť akýmkoľvek spôsobom, nikdy ho však nepodávame s ľadom. Ľad mu spôsobí šok a reaguje stratou arómy a buketu, pôsobí nevýrazne a slabo. Pri kombinácii s jedlom má víno dopĺňať chuť a arómu jedla. Platí aké jedlo, také víno. Čiže k ľahkým jedlám podávame ľahké vína, k výživným jedlám ťažké vína. Neutrálne sú vhodné k jedlám s decentnou arómou, korenené jedlá vynikajúco dopĺňajú aromatické vína. K dezertom podávame sladké vína. V zásade však pijeme najmä to, čo nám chutí. Fľašu otvárame zásadne pred hosťom. Najprv naplní svoj pohár hostiteľ asi do polovičky (kvôli korkovým omrvinkám). Pohár hosťa plníme do 2/3 a víno lejeme po vnútornej strane pohára.

Do nedopitého pohára nikdy nedolievame, je to však aj otázka zvykov v krajine, kde sme. Vína podávame vždy od ľahších k plnším, opojnejším, potom dezertné a na koniec šumivé vína. Rovnako ak má víno svoje chute má aj svoje vône. Cítiť sa dá takmer všetko: žihľava, nezrelé broskyne(Sauvignon), mandle(Veltínske zelené), kvet lipy(Rizling rýnsky, starnutím však nadobúda petrolejovú chuť) a čierne ríbezle(Cabernet).

Zdravie:

Víno dokáže povzbudiť apetít a podporiť trávenie. Sú to najmä suché a polosuché vína s kyslou príchuťou. Ak sa zohľadnia živiny vo víne v kombinácii s potravinami môže sa pokojne piť aj bez priberania. Nemožno ho však považovať za prostriedok redukčnej diéty. konzumácia vína je zdraviu prospešná za predpokladu, že sa pije s mierou. Ľudia, ktorí pijú pravidelne a striedmo sa dožívajú vyššieho veku. Zároveň je menši predpoklad výskytu porážky alebo infarktu.

Prípitky:

Anglicko Cheerio! Portugalsko Viva!
arabské krajiny Sachat! Rumunsko Sa trasti(porok)!
Austrália Cheerio! Španielsko Salud!
Belgicko Á vote santé! Švédsko Skaal!
Brazília Salud! Taliansko Salute!
Bulharsko Na zdrenie! Turecko Lehaim!
Čína Ni-čau! USA Cheerio!
Čechy Na zdraví! Rusko Za zdarovie!
Dánsko Skaal!
Fínsko Maljasi!
Francúszko Á votre santé!
Grécko Jasas!
Holandsko Proust!
Kanada To you health!
Maďarsko Egészégére!
Mexiko Salud!
Nórsko Skaale!
Poľsko Na zdrowie!.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?