Víno a pokrmy

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 2637×

Příbuzná témataVíno a pokrmy

Aké víno k predkrmom?

Ak sú podávané pokrmy bez otca, tak k nim môžeme predložiť víno jemnej chuti a miernej vône.
Studená misa, na ktorej prevláda pečené kura, šunka s vajcom a kaviárom, sa veľmi dobre znáša s Rulandským bielym, alebo Vetlínskym zeleným.
Predkrmy v aspiku alebo ruské vajíčka sa dobre zapíjajú Ryzlingom vlašským, Starohorským alebo Pálavským bielym. Predkrm zložený z tresčej pečene, sardiniek a pod. si žiada vína s nižším obsahom kyselín, ako je napríklad Muller Thurgau, Zámocký výber, či Ľudmila biela.
Kapra v aspiku alebo kapra marinovaného treba nutne doplniť Znojemským radničným, Neuburským alebo Blatnickým roháčom.
Šunkový závitok so smotanovým syrom sa dobre znáša s Poéziou a Bzeneckou lipkou.
Husaciu pečeň je nutné doplniť Vetlínským zeleným, Neuburským či Bohatierom.
U predkrmov platí zásada, že sú doplnené ľahšími bielymi vínami, prípadne i vínom šumivým. K ťažším predkrmom podávame vína plnejšie i korenitejšie. Ak ide o pracovné pohostenie, je obyčajne zložené z obložených chlebíčkov, ku ktorým patria vína suchšie, ako je Ryzling vlašský či Pálavské biele. K jemným pokrmom pri obchodných jednaniach volíme pohár suchého sektu značky Venuša alebo Radyne, pretože žiadne víno nepovzbudí tak, ako pohár dobrého sektu.
Ak je ako predkrm misa s rostbífom, údeným jazykom, paštékou zo zveriny a pod. je veľmi vhodné podať pohár červeného sektu. K slaným druhom predkrmom však šumivé vína vhodné nie sú. V takomto prípade sa podávajú vína biele a suché.
Teplé predkrmy, ako napríklad omeleta so šunkou, sa podávajú so Sylvánskym zeleným, Vetlínskym červeným alebo Neuburským.
Teplá šunka so špenátom, údený jazyk, omelety s hríbami znesú vína červená, ako napríklad Červený kvietok, Svätovavrinecké i Frankovku.

Aké vína k syrom?

Väčšina syrov sa dá veľmi vhodné s vínom kombinovať. K večeri je napríklad vhodnejší syr s pohárom vína ako pokrm výdatne mäsitý. V západných zemiach, ako je Švajčiarsko a Francúzsko, sa k syrom podávajú väčšinou ľahšie biele vína. Syry totiž dajú veľmi dobre vyniknúť všetkým vlastnostiam vína. Mäkké syry plesňového typu sú typické syry k vínu.

Chutia k nim veľmi dobre červené vína, predovšetkým ak sú dobre zrelé.
Eidamská tehla je najvhodnejšie doplnená Vetlínskym zeleným a Ryzlingom vlašským.
Tavený syr si žiada Pálavské biele alebo Starohorské.
Bryndza zmiešaná s nivou potrebuje Červený kvietok, Portugal alebo Slovácky rubín.
Gouda sa najlepšie doplní Sylvánskym zeleným, Znojemským radničným či Ryzlingom rýnskym.
Čedar je syr ťažší, a preto sa k jeho podávaniu hodia tiež biele vína, ale plnejšie. Môže to byť Sauvington, Tramín alebo Mikulovská romanca. Údené syry si vyžadujú červené vína. Preto sa doporučuje Frankovka a Svätovavrinecké. Syry ako napríklad Romadur , pivný syr alebo Olomoucké syrečky, sa však vínom nezapíjajú. K tým sa najlepšie hodí pivo.

Ktoré vína patria k rybám?

Morské ryby, ale aj sladkovodné vyžadujú biele vína. Podľa ich úpravy volíme vína jemné alebo pikantnejšie.
Varený pstruh s maslom alebo pečený na masle sa doplňuje jemným bielym vínom, ako je Zlaté hrozno alebo Muller Thurgau. Zubáč na masle si vyžaduje doplniť Poéziou alebo Bzeneckou lipkou. Filé z morských rýb, pečené alebo smažené, možno vhodne doplniť Vetlínskym zeleným, Starohorským či Zámockým výberom. Pstruh pečený na masle, prípadne i zubáč pečený v alobale nutne k doplneniu svojej chuti potrebujú biele víno odrody Ryzling rýnsky alebo Blatnický roháč, prípadne i Libušu. Varený pstruh, kapor alebo lieň budú dobre chutiť s bielym vínom typu Burgundské biele, Sylvánske zelené alebo Muller Thurgau. Filé zo pstruha na šampiónoch bude chutiť pri Zelenom kvietku alebo vlašskom Ryzlingu. Lieň kmíne sa nezaobíde bez Grácie bielej alebo Prímaše.
Šťuka na anglický spôsob musí byť doplnená Znojemským bakchusom alebo Znojemskou Libušou.


Varená šťuka s maslom dostane tú správnu chuť, ak je zapíjaná Burgundským bielym, Ryzlingom rýnskym alebo Dievčenským snom. Šťuka na cibuli veľmi chutí práve s Neuburským, Pálavským bielym i Veľkomoravským. Varená šťuka a ostatné varené ryby s jemnou nevýraznou majonézou majú pozoruhodnú chuť, ak sú zapíjané vínom Hodovným alebo Neuburským.

Aké vína k hovädzine?

Výber vína k hovädziemu mäsu je jednoduchý, lebo k nemu rovnako ako k zverine sa podáva červené víno. Podľa spôsobu prípravy a kvality mäsa , určujeme druhy a odrody vína. Biftek s vajcom býva veľmi dobre doplnený Svätovavrineckým alebo Frankovkou, prípadne Burgundským červeným. Biftek podľa vinára, ozdobený plátkom šunky a smaženým vajcom, zdobený dusenými šampiónmi, je nutne doplniť Slováckym rubínom a Svätovavrineckým. Tatarský biftek s ohľadom na ostrejšie korenenie, vyžaduje Pavlovické ohnivé a Portugal. Pri miernejšom korenení Maryšu červenú alebo červenú Mikulovskú romancu.
Anglická sviečková obložená zeleninou – jej jemná chuť vyžaduje doplnenie Burgundským červeným alebo Kounickou Frankovku.
Pečená sviečková na ihle, preložená cibuľou a slaninou, nutne potrebuje Slovácky rubín alebo Pavlovické ohnivé.

Rostbif teplý alebo studený je najlepšie doplňovaný Svätovavrineckým alebo Portugalom. Šťavnatá hovädzia pečeň dobre vynikne pri Frankovke a červenom Kardinále.
Guláše všetkého druhu sú dobre podporené vínom ako, je Portugal, Pavlovické ohnivé i Mikulovská romanca, červená.

Aké vína k teľacine?

Pokrmy pripravená z teľacieho mäsa si vyžadujú jemné druhy bielych vín.
Teľací prirodzený rezeň chutí veľmi dobre, ak je zapíjaný Rulandským bielym, alebo Poéziou, prípadne Zlatým hroznom alebo i Bzeneckou lipkou.
Teľací rezeň vinársky, opečený a podusený na šampiónoch s vínom, mal by byť doplnení Blatnickým roháčom, prípadne Sylvánsky zeleným.
Teľacia pečeň po anglicky si žiada jihomoravské biele vína, ako Znojemské radničné alebo Neuburské.
Teľací rezeň na šampiónoch, zdobený sardelkou a obložený zeleninou, dobre vynikne, ak je k nemu podávaný Ryzling vlašský alebo Vetlínske zelené.
Teľací rezeň smažený vo vínnom cestíčku žiada jemné vína ako Muller Thurgau, Vetlínske červené rané a Neuburské.
Viedenský teľací rezeň volá po Vetlínskem zelenom alebo Pálavskom bielom. Teľací rezeň v šunkové omelete a teľacej pečene sa dobre doplní Rulandským bielym alebo Muller Thurgau. Teľacia ľadvina i teľacie kolienko dobre chutí, ak je doplnené Sauvignonom, prípadne Znojemským Bakchusom.
Teľacie srdce dusené na bielom víne je nutné podporiť Pálavským bielym alebo Starohorským, prípadne Bzeneckým zámockým. Aké vína k bravčovému mäsu?

Pokrmy z bravčového mäsa je vhodné zapíjať bielym ,ale tiež červeným vínom. Záleží na úprave pokrmu. K mastnejšiemu bravčovému mäsu podávame staršie a kyslejšie vína. Bravčový rezeň dobre chutí, ak je k nemu podávané biele víno, ako je Ryzling vlašský alebo Vetlínske zelené.
Smažený bravčový rezeň nutne vyžaduje doplniť Ryzlingom vlašským alebo Sauvingtonem, prípadne Rulandským šedým. Bravčový závitok na šampiónoch dobre chutí, ak je k nemu podávaný Ryzling vlašský alebo Neuburské, prípadne Vetlínské zelené.
Bravčové ľadvinky sa veľmi dobre znášajú s Červeným kvietkom, Portugalom, ale aj Slováckym rubínom .
Bravčovú dusenú pečeň vhodne doplní Mikulovská romanca alebo Kardinál červený.
Bravčové ragú či guláš veľmi dobre chutí pri Portugalskom.
Teplá šunka so špenátom sa vhodne doplní Vetlínskym zeleným, Ryzingom vlašským , ale i Znojemským radničným.
K údeninám a údenému mäsu, ako i k rôznym špeciálnym salámam sú naj sú najvhodnejšie vína biele a červené bežnej akosti. Môžu byť trpkejšie, ale nie voňavé alebo nasladlé.

Vítané sú vína starších ročníkov.

Čím zapíjame kura?

Kura vyžaduje vína jemné, biele, ale nie korenené a príliš aromatické.
Kura alebo sliepka na paprike zapíjame Pálavským bielym alebo Starohorským.
Dusené kura na zelenine po selsky s klobásou nutne žiada doplnenie Vetlínskym zeleným alebo Neuburským.
Pečené kura vhodne doplní Tramín, Poézia alebo Rulandské.
Kura upravené na francúzsky spôsob možno dobre zapíjať Gráciou ružovou.
Smažené kura je pochúťkou, ktorú zapijeme Znojemským radničným, Moravienkou alebo Gráciou bielou.
Kura pečené na masle sa vhodne doplní Rulandským bielym, Zlatým hroznom a Ryzlingom rýnskym. Kura pečené na slanine s prísadou divokého musí byť doplnené Starohorským, Pálavským bielym alebo Ryzlingom. Grilované kurča potrebuje doplniť Ryzlingom rýnskym alebo Blatnickým roháčom. Vinárske kura na masle a dusené na bielom víne si žiada Bzeneckú lipku, Zlaté hrozno, prípadne jemný Tramín.
Studené pečené kura vhodne doplníme Tramínom, Rulandským bielym alebo Poézii či Zlatým hroznom.
Pečená kačka alebo pečená hus býva obyčajne tučná, je teda nutné ju zapíjať vínom bielym kyslejším, ako sú napr. Ryzling vlašský, Ryzling rýnsky, Blatnický roháč alebo Vetlínske zelené. Je však možné použiť i vína červené starších ročníkov, ako je Rulandské červené, Slovácky rubín alebo i Svätovavrinecké a Frankovka.
Pečená morka môže byť vhodne doplnená tiež vínom bielym, ale jemnejším a menej kyslým. Vhodné je Neuburské, Muller Thurgau, Pálavske biele, ale i Portugal. K morčacím rezňom sa najlepšie hodí Zlaté hrozno, Tramín alebo Rulandské biele.
Pečená morka s gaštanovou alebo mandľovou plnkou je chutná, ak je zapíjaná Sauvignonom, Poéziou či Bzeneckým zámockým.
Husacia alebo kačacia pečená pečeň sa vhodne doplní bielym vínom, Vetlínskym zeleným alebo Ryzlingom .
Pečené alebo smažené jahňacie mäso dobre doplní Vetlínske zelené, Pálavske biele, prípadne Ryzling vlašský. Grilovaná baranina vyžaduje víno červené, Svätovavrinecké alebo víno z odrody André či Portugal a tiež Frankovku. Baraninový guláš potrebuje Pavlovické ohnivé alebo Portugal, prípadne i Červený kvietok.
Pečené baraninové stehno je veľmi dobré, keď sa k nemu pripíja červené víno, ako je Slovácky rubín, Portugal, prípadne i Gráciu červenú.

Aké vína k zverine?

Pokrmy zo zveriny sa dobre doplňujú s červenými vínami. Ak podávame mäso jelenie, srnčie, danielie alebo zajačie, snažíme sa k ním podávať červené, plné ,ťažké , alkoholické vína. K srnčiemu rezu na pomaranči sa podáva Frankovka a Svätovavrinecké.
Bifteky z mäsa srnčieho, danielieho alebo jelenieho sa vhodne doplní červeným vínom , ako je Mikulovská romanca, Maryša červená a tiež Kardinál červený.
Srnčie stehno, chrbát alebo prírodné rebierko sa vždy dobre doplní Rulandským červeným, Gráciou červenou a červenou Mikulovskou romancou.
Srnčí guláš alebo ragú, k tomuto pokrmu sa dobre hodí Portugal, Maryša červená alebo Kardinál červený.

Srnčie rezne sa dobre doplňujú Slováckym rubínom, Frankovkou alebo Svätovavrineckým.
Zajac na divoko s kyslou smotanou sa dobre zapije červeným vínom Pavlovickým ohnivým, Portugalom, ale tiež Frankovkou alebo svätovavrineckým.
Bažant bol kedysi upravovaný podľa farby svojho mäsa a podávalo sa k nemu červené víno. Teraz sa stal pokrmom diétnym ako kura, a tak k nemu podávame víno biele, ako je Sauvignon alebo Tramín. Len k pečenému bažantovi s prísadou divokého korenia a cibuľe podávame víno červené, najmä Frankovku, Svätovavrinecké, Portugal a prípadne i Mikulovskú romancu červenou. Diviak na víne, musí byť doplnený červeným vínom staršieho ročníku, Rulandským červeným alebo Frankovkou či Svätovavrineckým.
Tiež pokrmy zo zeleniny môžu byť vhodne doplnené vínom. Smažený karfiol sa dobre znesie s Vetlínskym zeleným, ale tiež s Neuburským, prípadne i s Moravským biely vínom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?