Vincent van Gogh životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3962×

Příbuzná témataVincent van Gogh životopis

Tvorba Van Gogha bola výrazne ovplyvnená tvorbou Eduarda Maneta,Augusta Renoiara a Camille Pissara , ktorých zaraďujeme medzi impresionistov. Van Gogh vyjadroval svojimi maľbami city , jeho dielo zaraďujeme
do post-impresionizmu.
Van Gogh sa narodil 23.3.1853 v malom holandskom mestečku Grott Zundert.jeho otec bol protestantským kazateľom , matka pochádzala z umelecky založenej rodiny. Ako 16 ročný pracoval v obchode s umeleckými dielami , neskôr žil v Londýne vo veľkej chudobe. Po návrate domov sa rozhodol študovať teologiu , štúdiá však nezvládol. V roku 1878 odišiel do Belgicka do chudobnej baníckej oblasti. Bieda tu žijúcich ľudí ním hlboko otriasla. V r. 1885 odišiel do Paríža, kde sa oboznámil s prácou impresionistov. V paríži žil na Montmartri so svojím bratom Theom.Jeho priateľmi sa stali Cézanne, Toulouse-Lautrece, Seurat , Gauguin.V tomto čase Van Gogh veľa pil , bol častejšie omámený alkoholom , ako triezvy , stal sa znýmym svojimi nekontrolovanými výbuchmi hnevu. Odišiel žiť do blízkosti Marseille. Tu pracoval v tzv.žltom dome , kde maľoval niekedy až 16 hodín denne. Dokázal maľovať aj v noci , keď si na kolbúk pripevnil sviečky, osvetľujéce rodiaci sa obraz. V r. 1888/ po Vianociach/ sa pohádal s Gauguinom, hodil do neho fľašu a napadol ho britvou .Gauguin sa vydesil a zutekal. Šialený Van Gogh si odrezal z vlastného pravého ucha. V r. 1889 dobrovoľne odišiel do psychiatrickej liečebne v Remeši.Počas tohto 1 roka namaľoval asi 200 obrazov .
Van Gogh odišiel do južného Francúzska , potom do Auversu, kde sa ubytoval v malej izbičke nad kaviarňou. Tu počas 70 dní namaľovať 70 obrazov. Dňa 27.júla 1890 podnikol vychádzku mimo mesta , kde sa strelil priamo do hrude. Po zásahu sa mu podarilo doplaziť sa do svojej izby , kde cez celú noc fajčil svoju obľúbenú fajku. Nad ránom ako 37 ročný svojmu zraneniu podľahol.
Najznámejšie diela Van Gogha sú :Izba v Arles ,autoportrét,Kostol v Auverse, Slnečnice ,Hviezdna noc , Obilné pole s ciprusmi.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?