Vincent van Gogh životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 4855×

Příbuzná témataVincent van Gogh životopis

Vincent van Gogh vytvoril všetky svoje vrcholné diela v pos-ledných piatich rokoch svojho života. Pracoval usilovne, kým ho nepremohlo šialenstvo a nedohnalo k sebevražde. Dnes je pova-žovaný za jedného z najväčších majstrov maliarstva všetkých dôb.

Narodil sa 3.3.1853 v Groot Zunderte v Holandsku. Jeho otec bol protestantským
kňazom a jeho matka pochádzala z rodiny maliarov a obchodníkov s umením. V 16 rokoch mu obstarala prácu u jej brata, obchodníka s umením, ale v roku 1874 bol van Gogh preložený do Londýna. Neskôr tu vyberal peniaze pre istú londýnsku školu. Bol však šokovaný aká tu všade panuje chudoba. Vrátil sa domov a na čas sa rozhodol poskytovať kresťanskú pomoc chudobným. Jeho zamestnávateľ ho však v roku 1880 prepustil. Vtedy urobil svoje najväčšie rozhodnutie a stal sa umelcom. Učil sa v Haagu u maliara Antona Mauva, ktorý mu doporučil maľovať olejovými farbami. Kreslil veľa podľa živých modelov, ale aj mestské parky.. . Dával prednosť všedným ľuďom a motívom. V tomto období používal tmavé farby a symbolicko – expresívny štýl. Veľmi ho zaujali impresionistické maľby. Usadil sa aj so svojím bratom v Paríži a začal sa stretávať s takými impresionistami ako napr.: Cézan, Toulouse-Lautrec, či Seurat, ale predovšetkým Paul Gaugin, s ktorým boli dobrí priatelia. Do tohoto prostredia však van Gogh nezapadol a býval často opitý. Zrodila sa u neho nová mánia. Zamiloval si japonské umenie a túžil tvoriť v podobnej krajine, a tak sa presťahoval do Arles v južnom Francúzsku.( 1888 )
Tu pracoval aj 16 hod. denne. Často chodil v noci na pole, aby zachytil mesačný svit. Prehovoril aj Gauguina, aby tam za ním prišiel. Po jeho príchode sa však obidvaja umelci dostali do sporu. Všetko vyvrcholilo veľkou hádkou, keď van Gogh v záchvate šialenstva Gaugina napadol britvou. Ten ušiel a van Gogh si na to odrezal časť pravého ucha. Uvedomil si, že je na pokraji šialenstva a obdobie medzi 1889 a 1890 prežil dobrovoľne v ústave pre duševne chorých v meste St Rémy. Tu namaľoval okolo 200 obrazov. Po okolí bol však známy ako „ten šialenec“, a tak sa z južného Francúzska odsťahoval. Usadil sa severozápadne od Paríža v Auvers, za 70 dní tu namaľoval 70 obrazov. Vzniklo tu veľa jeho slávnych obrazov kvetov: Štyri slnečnice. 29.7.1890 odišiel van Gogh z domu a strelil sa do pŕs. Podarilo sa mu ešte vrátiť späť do svojej izby, kde nakoniec aj zomrel na následky zranenia. Celý život žil v chudobe , za svojho života predal iba obraz Vinice v Arles za 400 frankov.

Zomrel ako neznámy umelec, dnes je však považovaný za najväčšieho maliara 19. storočia. Jeho obrazy nechýbajú v známych galériách i v súkromných zbierkach. Dielo: Slnečnice (National Gallery, Londýn, 1888),
Hviezdna noc (Musée d`Orsay, Paríž, 1888),
Ložnica v Arles (Art Institute of Chicago, 1889),
Autoportrét ( Jeu de Paume, Paríž, 1890),
Člny v Saintes-Maries, ...

Spálňa v Arles: Van Gogh namaľoval tri verzie tohto obrazu. Všetky sa mierne odlišujú vo farebnosti a detailmi. Ako hovorí už názov, tento obraz zobrazuje van Goghovu izbu v Arles. 10 mesiacov po dokončení tohto obrazu (tretia verzia ) spáchal van Gogh samovraždu.
Van Gogh tu farbu nanášal hrubými ťahmi štetcom, ktoré sú jasne viditeľné. Aj keď bol presvedčený, že treba maľovať podľa skutočnosti, farby stále menil. Uvedomoval si emociálny vplyv farieb – expresívnosť. Najviac tu míňal žltú farbu.( na stoličkách, v skutočnosti boli biele, ...) Považoval ju za farbu tepla a šťastia. Mnohé predmety v miestnosti po dva – dve stoličky, dva vankúše, dva džbány.. . Dá sa to chápať ako jeho túžba po partnerstve a priateľstve.
Podlahu namaľoval Gogh sivastú ( v skutočnosti tehlovočervená ), dáva to obrazu melancholickejšiu atmosféru. Okno je pootvorené dovnútra, čo nazna-čuje prístup k vonkaj. svetu. Nie je cezeň vidno, izba tak pôsobí uzavreto. Van Gogh namaľoval steny na modrofialovo, vytvoril tak harmóniu k zeleným tónom okna a kontrast k žltým odtieňom postele a stoličiek.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?