Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži

Rozbor literárneho diela

I.Základné údaje

Názov : Chrám Matky Božej v Paríži
Autor : Victor Hugo
Vydavateľstvo : Tatran, Bratislava 1978
Ilustrátor : Kniha nebola ilustrovaná.

II. Myšlienkový rozbor

LD: epika
LÚ: román
Miesto deja: Paríž
Čas deja: rok 1482
Charakteristika - hlavnej postavy, meno: Quasimodo- kontrastná postava- škaredý zovňajšok, no dobrá duša, zvonár v chráme
Vedľajšie postavy: Esmeralda- protipól Quasimoda, krásna cigánska tanečnica
Claude Frollo- rozporná postava, nositeľ zlých vlastností, hoci je kňaz
Phoebus Cháteaupers: kapitán kráľovských oddielov, milovník žien
Jehan Frollo- kňazov brat, výsmeškár a drzí študent
Rozprávač- autor
Pierre Gringoire- chudobný básnik, neskôr manžel Esmeraldy

Téma: Zložité osudy Esmeraldy, Quasimoda a zlého kňaza Frolla. Idea: Dielo sa vyznačuje harmóniou kontrastov medzi Quasimodom a Esmeraldou. Dielo je klasicky romantické. Quasimodo je navonok škaredý no je schopný konať i veľké činy.

IV. Stručný obsah diela:

Prvý diel

Autor na začiatku diela detailne opisuje Paríž v plnom prúde osláv. Vo veľkej sieni sa malo konať mystérium Pierra Gringoira, ktoré sa končí neúspechom. Veselý ľudia si volia kráľa bláznov Quasimoda, ktorý ani nepotrebuje masku, aby vyzeral odstrašujúco. Stretáva i krásnu cigánku, ktorá vystupuje so svojou kozičkou Džali. Tak sa mu zapáči, že ju chce i s kňazom Frollom uniesť. Zámer sa nepodaril, Esmeraldu zachránil kapitán Phobeus, no Esmeralda aj jemu poľahky ujde. Gringoire sa stáva obeťou Quasimodovej sily. Esmeralda odvtedy myslela iba na Phobeusa. Keď sa Gringoire preberie hľadá cestu na námesti, no ocitá sa na námestí žobrákov a zlodejov, ktorý ho chcú zabiť. Umelca už môže zachrániť iba ženba s obyčajnou ženou. Esmeralda sa nad ním zľutuje. Na druhý deň pomôže i Quasimodovi, ktorého trestajú za to, že chcel Esmeraldu uniesť a dá sa mu napiť z krčaha.
Hlavná postava v diele je Quasimodo, zvonár v Chráme Matky Božej, ktorého sa v detstve ujal kňaz Frollo a vychoval ho. Chrám sa stal Quasimodovým domovom. Quasimodo miloval zvony, no po čase ohluchol. Žil v osamelosti, ľudia ho nemali radi pre jeho škaredý výzor, v ktorom vidia zlo. Jediného, koho mal Quasimoda rád je kňaz Frollo.

Frollo pochádzal z dobrej rodiny, rodičia mu dali veľké vzdelanie, no umreli na mor. Na námestí bola malá cela, v ktorej prebývala stará pustovníčka Gudula. Pomätená zo straty dcéry, ktorú jej ako sa nazdávala ukradli ešte ako bábätko cigáni a zjedli ju počas sabatu.

Druhý diel

Phobeus bol v dome svojej snúbenice, keď začul ako na námestí niekto spieva a tancuje. Vyšli von a videli ako Esmeralda spieva a tancuje. Dámy, ktoré boli v dome s Phobeusom zavolali z roztopaše Esmeraldu dnu, kde sa zoznámila s Phobeusom, ktorý jej dáva na javo, že sa mu páči. Dohodol si s ňou stretnutie. Neskôr prišiel od Frolla pýtať peniaze jeho brat Jehan, ktorého mu rodičia zanechali. Po ceste stretne Jehan Phobeusa, ktorý sa vracia z domu svojej snúbenice. Spolu šli do krčmi, kde ich sledoval aj Claude Frollo. Ľsťou sa dozvie o schôdzke Phobeusa a Esmeraldy a počkal ich na mieste stretnutia. Esmeralda si s Phobeusom vyznávali lásku, no len Esmeralda úprimne. Začali sa bozkávať, no to už nevydržal Frollo a prebodol Phobeusa dýkou. Esmeralda odpadla. Esmeralda sa dostáva pred súd, lebo je obvinená z čarodejníctva a z vraždy Phobeusa. / Ktorý ale naozaj nezomrel./ Esmeralda sa nepriznala, apreto ju odviedli k mučiarovi. Mučili ju so španielskou čižmou a nakoniec sa ku všetkému priznala. Odsúdili ju na smrť obesením a uvrhli ju do žalára. Do neho za ňou prichádza Frollo, ktorý sa jej vyznáva s láskou. Dáva jej návrh, podľa ktorého ho bude milovať a on ju zachráni od istej smrti. Esmeralda návrh odmieta. Esmeraldu na druhý deň odvážajú na popravisko, ale zachráni ju Quasimodo a ukrýva ju na posvätnej pôde chrámu, kde jej nikto nemôže ublížiť. Medzitým sa to Frollo dozvedel a v noci za ňou prišiel. Bol ako posadnutý, Esmeralda sa nemala ako brániť. Na pomoc jej prišiel Quasimoda, ktorý by útočníka premohol, ale keď zazrel tvár svojho pána prestal ha biť a namiesto toho ho bil kňaz. Esmeralda vytiahla nôž, Quasimodo ušiel. V druhej časti Paríža sa konali prípravy na oslobodenie Esmeraldy. Hliadka mužov sa snažila dostať dnu. Quasimodo im maril prácu ako sa len dalo. Zabil aj Jehana, brata kňaza Frolla, ktorý sa mu do očí smial. V Paríži bol na návšteve aj kráľ, ktorý bol práve v chráme, keď sa dozvedel o útoku na chrám. Hliadka mu doniesla dvoch, ktorí boli priamo zapletení do vzbury. Bol to aj Gringoire, ktorý mal byť popravený, ale predsa len nejako ušiel. Zistil heslo tulákov a mohol bezpečne prejsť medzi zástupom tulákov. Zachránili Esmeraldu, ktorú previezli cez rieku a nechali ju tam samú s Frollom, ktorý ju odviedol k šibenici.

Tam ju nechal podržať Gudule a sám šiel po hliadku. Tam zistila Gudula, že je to jej stratená dcéra, ale už je neskoro hliadka prišla na námestie. Matka dcéru bráni, ale to ju tak vyčerpá, že zomiera. Frollo stojí na veži a pozoruje popravu Esmeraldy. Vo chvíli, keď ju obesia, začne sa smiať. Za ním stojí Quasimodo plný nenávisti k Frollovi za to čo urobil Esmeralde ho zhodí dole. Vzápätí sa zvonár stratí. Neskôr v pivnici obesencov vidno dve kostry. Jedna záhadne stíska druhú. Jedna bola kostra ženy, druhá bola kostra muža. Bol to Quasimodo.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?