Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži

Obdobie - dej: Dej sa odohráva v stredovekom Paríži,v jeho uličkách i predmestiach,no dominantnou je katedrála Notre Dame v Paríži.

Hlavná myšlienka: Autor chcel svojím dielom ukázať,aká silná až dokáže byť láska.Jej sila je natoľko obrovská a úžasná,že sa mení na nenávisť.Zároveň nám približuje Paríž a jeho atmosféru.

OBSAH: Dej sa začína hrou mladého spisovateľa, ktorá má uvítať zahraničných vyslancov. Pozornosť divákov však upúta drzý študent a hra ostáva v úzadí. Postupne stráca všetkých divákov. Ich pozornosť sa totiž upriamila na voľbu kráľa bláznov. Každý kandidát sa ukáže v okienku s čo najstrašnejšou grimasou. Túto súťaž vyhráva Quasimodo, najdúch, ktorého sa ujal vtedy ešte len kňaz, teraz už arcibiskup Claude Frollo. Jeho výzor je totiž najstrašnejší. Žiaľ, nejedná sa len o grimasu. Hluchý zvonár Quasimodo sa však teší priazni davu. Smutný autor hry s deravými vreckami sa teda poberie túlať sa po parížskych uličkách. Tam uvidí prepad mladej dievčiny, ktorú však zachráni Phoebus. Túla sa ďalej a nakoniec sa dostane medzi ozajstnú spodinu spoločnosti, kde ho chcú popraviť. Keďže úlohu, ktorú mu žobráci dali, nesplní, život mu môže zachrániť len žena, ktorá by ho chcela. Na prekvapenie všetkých sa prihlási pekná, mladučká cigánka Esmeralda, dievčina,ktorá sa živí tancom a predvádzaním šibalských kúskov svojej kozičky Džali. Autor je teda zachránený, ale jeho manželstvo s Esmeraldou je len formálne. Tá je totižto viazaná skutočnosťou, že ak príde o panenstvo, nepodarí sa jej nájsť svoju matku, ktorú od detstva nepozná a navyše je zaľúbená do Phoeba. Ten si žije život vyššej spoločnosti a je zasnúbený zo svojou sesternicou. I keď je toto zasnúbenie umelo dohodnuté, je preňho výhodné. Jedného dňa, keď je na návšteve u svojej snúbenice, dievčatá zbadajú na nádvorí tancovať Esmeraldu. Zapáči sa im a tak si ju dajú zavolať do izby. Keď však zbadajú, že je krajšia ako ony samy, zosmiešnia ju a pošlú preč. Phoebus sa za ňou poberie a dohodnú si schôdzku. Esmeralda je Phoebovým návrhom priam nadšená a veľmi rozrušená a na schôdzku sa neuveriteľne teší. Je pripravená obetovať mu všetko. Calude Frollo o Esmeraldu tiež javí záujem. To on je chcel dať uniesť, Phoebus zmaril jeho plán.Keď odhalí ich schôdzku, zúri. Prenajme si v hostinci izbu hneď vedľa ich hniezdočka lásky a Phoebusa zabije. Esmeralda omdlieva a preberá sa až na súde, kde sa pod ťarchou mučenia priznáva. Je odsúdená na smrť a uvrhnutá do väzenia.

Tam za ňou príde Frollo, vyzná jej svoje city a navrhuje, aby spolu ušli. Esmeralda odmieta, a tak jej nezostáva nič iné, ako odvisnúť. Ako však kat plní svoju povinnosť, stane sa niečo neočakávané. Esmeraldu spod šibenice zachráni Quasimodo a odvedie ju do chrámu,kde v bezpečí. Stará sa o ňu a stále viac ju ľúbi. Prepadol ju totiž on. Keď bol na pranieri a umieral smädom, Esmeralda mu dala napiť.Keď sa Claude Frollo dozvie, čo sa s Esmeraldou stalo, zamieri priamo do jej izby. Tam však narazí na rázny, i keď mierny odpor Quasimoda. Zúrivý odchádza preč. Medzitým sa i žobrota dozvedá o Esmeraldinom osude a rozhodnú sa, že ju z katedrály vyslobodia. Zaútočia teda na ňu, no statočný Quasimodo ju chráni zo všetkých síl. I napriek jeho úžasnej sile však Esmeraldu dostanú. Nanešťastie je pri tom aj Frollo, ktorý ju unesie. Znova sa jej pýta, či s ním ujde. Esmeralda i teraz odmieta. Vytrhne sa mu a uteká pred vojakmi, čo ju hľadajú. Zhodou náhod spoznáva vďaka talizmanu na krku svoju matku, ktorá už dlhé roky oplakávala svoju dcéru zavretá vo veži.Esmeraldu schová k sebe do cely.Keď prichádzajú vojaci a pýtajú sa na jej dcéru, kryje ju. Život jej však nezachráni, pretože Esmeralda zbadá Phoeba a bezhlavo sa za ním vrhne s výkrikom na perách. Vojaci ju objavia a Esmeralda je popravená na šibenici. Jej matka zomiera pološialená bolesťou z opätovnej straty svojej dcéry. Popravu sleduje z balkóna Phoebus so svojou snúbenicou.Esmeralda to vidí a zomiera so sklamaním v duši. Quasimodo sa na popravu pozerá z výšky katedrály. Vie, že na príčine je jeho dobrodinec a zhodí ho. Frollo pád neprežije. Quasimodo stratil všetko, čo miloval.Ľahne si k Esmeraldinmu telu a ostal tam. Jeho trápenie ukončila až smrť. Myšlienky,ktoré sa mi páčili: No bodaj ťa,ty Antikristov žiak.Škoda,že ťa vlastná mať nezadusila vo svojom lone!Súd je pripravený vypočuť vaše návrhy.Čo odo mňa chce ten chruňo?Tak máme stiahnúť chvost ako koluji?

Záver: Dielo sa mi páčilo hlavne preto,že autor umiestnil dej do jedného zo symbolov Francie. Navyše, keď je dielo sfilmované, zanechá hlboký dojem.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?