Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži

Victor hugo – životopis:
Victor Hugo sa narodil 26.02.1802. Produkoval a žil v Paríži. Tvoriť začal ako veľmi mladý. Bol to básnik prozaik, dramatik a eseista. V románoch spájal snové, filozofické, politické a lyrické oblasti. Dotkol sa v nich sociálnych problémov sveta, často používal alegorické postavy a symboly. Po kritike Napoleona III bol poslaný do vyhnanstva kde bol skoro 20 rokov. Vrátil sa až po 18 rokoch za veľkej slávy.Po smrti svojej dcéry sa na nejaký čas odvrátil od tvorby a venoval sa politike. Získal šľachtický titul (pair). Svojoutvorbou sa zaradilk najvýznamnejším predstaviťeľom svetovej literatúri ktoráý výrazne ovplivnili jej neskorší vývoj. Chrám Matky Božej v Paríži začal Hugo písať 25. júla v roku 1830 a júlová revolúcia mu na nejaký čas vyrazila pero z ruky. Jeho tvorba:
Tragédia – Irtamena. Oda – Verdunské panny. Romány – Chrám Matky Božej v Paríži, Bedári, Moji synovia, Han z Islemdu. Balady – Piesne z ulíc a lesov, Hrozný rok. Zbierky – Východné spevi, Spev súmraku, Lúce a tôňe, Tresty.

Niečo o diele:
Dej sa odohráva v stredovekom Paríži v jeho uličkách, okolí na námestí de Gréve a v okolí Paríža. Hugo v ňom dosť často opisuje Paríž, ako sa stavali rôzne mosty, budovy kde čo ako vyzeralo a podobné veci. Veľmi ľahko sa dá predstaviť, ako v tom čase paríž vyzeral. Dej sa odohrával v časovom rozmedzí medzi 14. – 15. storočí.Kompozícia diela je: Prví diel má šesť kníh, druhý diel má jedenásť kníh. Kniha obsahovala 560 strán a mala veľký úspech. Tretie vydanie obsahovalo 40 000 výtlačkov.

Hlavné postavy diela:
Esmeralda – Mladá krásna cigánka s dobrím srdcom. Vystupovala so svojou kozou Džali ktorú mala veľmi rada. Túžila po tom, aby našla svoju mamu, lebo esmeraldu v mladosti uniesli jej matke tuláci. Celý život prežila s tulákmi a preto sa vie o seba dobre postarať.
Quasimodo – Malý, zakrpatený, zhrbený, zohavený a hluchý zvonár v chráme Notre dame. Bol to človek dobrej povahy mal rád život a nadovšetko miloval svoje zvony na ktorých dlhé roky zvonil. ,,Nepozeraj do tváre dievča, hľadˇ na srdce srdce krásneho mládenca býva často ošklivé. Sú i také srdcia čo v nich láska nekvitne.´´ Quasimodo v latinskom jazyku znamená: sotva, takmer, bezmála. Claude Frollo – Bol to kňaz v cháme Notre dame ktorý okrem iného sa zaoberal mágiou. Veľmi miloval Esmeraldu ktorú chcel nadovšetko získať za manželku.

V mladosti adoptoval Quasimoda vychovával ho od útleho detstva, Quasimodo mu bol veľmi vdačný a mal ho veľmi rád.
Phoebus (veliteľ lukostrelcov) – Mladý pekný muž, bol veľký záletník. Die včatá ho mali rady, ale on ich iba využíval. Esmeralda ho mala rada, ale on sa plánoval oženiť s jednou bohatou dámou. Esmeralda mu vyznala svoju lásku jeho to však nezaujímalo, pre neho to bola iba chvíľková známosť. Pierre Gringoire – Bol to spisovateľ s finančnými problémami. Bol autorom divadelnej hry s názvom Mistérium. Zapáčila sa mu Esmeralda a nakoniec s ňou vedie iba formálny život na štyri roky.

Dej diela:
Román sa začína divadelnou hrou s názvom Mistérium, ktorú napísal Pierre Gringoire. Divadlo je plné ľudí mistérium sa začalo a po nejakej chvíli bola hra prerušená, časť ľudí išla na námestie zvanom de Gréve a druhá časť sa išla pozerať ako tam vystupuje Esmeralda so svojou kozičkou Džali. Ludia ktorý ostali v divadle začali voliť kráľa bláznov. Každý stváral
ôzne grimasi, ksichtili sa a až na koniec si zvolili za kráľa bláznov Quasimoda. Ludia v divadle boli ohúrený tým, aké grimasi dokázal robiť. No neboli zo grimasi. Quasimodo tak v skutočnosti vyzeral. Bol nízkej postavy s krivou zakrpatenou chrbticou mal zohavenú tvár a bol hluchý, lebo to bol zvonár v chráme Notre dame a tým, že stále zvonil na zvonoch tak sa mu postupne otupil hluch. Všedci ľudia boli z neho nadšený. Ale na druhej strane Pierre bol celý nešťastnný z toho, že ľudí nezaujíma jeo hra ale kráľ bláznov. Nemal za čo platiť nájom a tak sa túlal sám v noci po uličkách Paríža až nakoniec zazrel Esmeraldu. Myslel si, že je to dievča s dobrím srdcom, že ho nechá prenocovať u nej doma. A tak šiel v jej stopách a zbadal ako ju zdrapil do rúk nejaký muž no Esmeralda začala kričať a privolala stráž, ktorej veliteľom bol Phoebus. Quasimoda chitili ale bol tam z ním aj druhý muž, kňaz Frollo ktorý prikázal Quasimodovi aby Esmeraldu uniesol. Frollovi sa podarilo utiesť. Pierre pokračoval dalej v ceste až sa dostal na čudné miesto, miesto kde žili všetci tuláci v Paríži to miesto sa volalo Dvor divov. Tam si ho všimli tuláci a chitili ho. Mali v pláne ho zabiť, ale veliteľ tuálákov sa nad nim zľutoval a povedal mu, že ho zachráni ak si zoberie jednu ženu za manželku. Esmeralda sa obetovala aj ked ju očaril mladý Phoebus. Tak si Pierre zobral Esmeraldu no bolo to iba manželstvo formálne na štyri roky. Medzitým obvinili Quasimoda z únosu, ale nepovedal in o Frollovi. Bol odsúdený na jednu hodinu byť pripútaný na pranier.
Ako tak bol pripútaný na pranier reťazmi tak trpel, lebo ľudia do ňho pľuvali, hádzali do ňho kameňmi, pokrikovali a ohovárali ho.

Prosil ľudí aby mu pomohli, ale oni sa mu smiali. Nakoniec mu Esmeralda podala pohár z vodou. V tej chvíli Quasimodo zistil, že je to dobrý človek a začal ju máť rád. Medzitým si Esmeralda dohodla schôdzku s Phoebom, Frollo ktorý bol zamilovaný do Esmeraldy sa to dozvedel a tak sa pred ich schôdzkou skryl do izby kde sa mali stretnúť. Ked sa stretli tak Esmeralda vyznala lásku phoebovi, ale jeho to nezaujímalo, lebo mal v pláne zobrať si jednú bohatú dámu. Frollo v tej chvíli vyskočil zo skryňe a prebodol Phoeba nožom. Esmeralda v tej chvíli odpadla a zobudila sa až na druhý deň ráno ked ju našli pri Phoebovi. Uveznili ju a obvynili a vraždy aj ked Phoebus nebol mrtvy, pomohol mu jeden lekár. Esmeralda sa nechcela k ničomu priznať, ale urobila to až po mučení. Tak už ju vyniesli na šibenicu ale neobesili ju hneť, kňaz Frollo jej dal taký návrh, že ju neobesia ak bude jeho. No ona v ňom spoznala vraha a tak ho odmietla. Tak už bola pod slučkou a len tek tek ju zachránil Quasimodo. Podarilo sa mu ukryť ju do chrámu, no nie na dlho. Frollo zistil, kde sa nachádza Esmeralda a tak ju chcel uniesť. Quasimodo to nedovolil a ešte dlho čelil Frollovi až kým si Frollo nezavolal na pomoc ozbrojených tulákov. To Quasimodo už nezvládal a tak ju uniesli z chrámu. Potom ju Frollo ukryl k jednej starej žene, tuláčke, že aby ju schovala. Po nejakej chvíli tá stará tuláčka menom Gudula spoznala v Esmeralde svoju stratenú dcéru, ktorú veľmi chcela ešte aspoň raz vidieť. No o malú chvíľu prišli k starej Gudule vojaci, ktorých poslal Frollo, aby ím dala Esmeraldu. No ona stále hovorila, že tu nikoho nemá až potom povedala, že ju Esmeralda uhrizla a tak jej utiekla. V pozadí sa ozval Phoebov hlas, ktorý sa zasa začal stýkať s tou bohatou dámou. Esmeralda si myslséla, že ju zachráni ale ked sa ukázala tak tam Phoebus už nebol. A tak ju zajali a odvliekli na šibenicu. Jej mama šla s ňou no ked už boli na šibenici Gudula sa nechcela pustiť svojej dcéry a tak ju kat surovo odstrčil a ona padla na zem a bola už mrtva. Quasimodo srál pod vežou chrámu a vydel ako sa z nej Frollo vykláňa a tak sa vybral za ním. Všimol si, že sa díva na námestie smerom na šibenicu ako vešajú Esmeraldu. Nepočul, ale videl ako sa Frollo začal rehotať, chytila ho nenávisť a aj nepriek tomu, že mal kňaza rád tak do ňho strčil a Frollo už len dopadol na dlažbu. Nikto nevedel, kde je Quasimodo až o dva roky ked išli vytiahnuť telo z pivnice kde vhadzovali obesencov našli tam nejakú cudziu kostru. Boa malá zakrivená.

Zistili, že to bol Quasimodo obímajúci Esmeraldu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?