Vetry, cyklóny, tornáda a smršte

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 10534×

Příbuzná témataVetry, cyklóny, tornáda a smršte

Atmosféra je zmes plynov, na ktoré pÔsobí gravitácia rovnako ako na všetky ostatné telesá.Z tohto dÔvodu atmosféra tlači na zemský povrch určitou silou, ktorá sa nazýva tlak vzduchu (atmosferický tlak) a meria sa v milibaroch. Atmosferický tlak má na rÔznych miestach Zeme rÔzne hodnoty, ktoré kolíšu od 950 do 1050 milibarov. Ochladený vduch oťažie, zhustne a začne klesať-vzniká vysoký tlak nazývaný anticyklóna.Ohriaty vzduch sa zohreje a začne sa rozpínať a stúpať nahor.
Coriolisova sila-Pri rotácií Zeme okolo vlastnej osi vzniká sila (Coriolisova sila),ktorá odchyľuje smer pohybujúcej sa masy vzduchu.
Atmosferické prúdy- Atmosferické prúdy opisujú vo výškach veľké slučky, ktorými privádzajú vetry na zemský povrch: pasáty mezdi rovníkom a obratníkmi,
Západné vetry v miernych pásmach a východné vetry okolo polárnych kružníc. Typy vetrov:
Hlavné veterné prúdy(napr. pasáty)
Regionálne a sezónne vetry(napr.monzún..)

Monzún
Monzún je sezónny vietor,ktorý zasahuje najmä Áziu, ale aj časť Afriky a Južnej Ameriky. V zimnom období sa na severnej pologuli ochladí a na južnej oteplí.Vzduchové masy severne od rovníka klesajú smerom na juh a nastáva cirkulácia studeného vzduchu od Himalájí smerom k Indii (zimný monzún). Vlete sa horské pásmo Himalájí ohreje rýchlejšie ako oceány.Teplý vzduch vystúpi vyššie a na jeho miesto príde vlhký oceánsky vzduch, ktorý sa nad Indiou ochladí a vo forme dažďa uvoĺní (letný monzún).

FÖhn
FÖhn je teplý suchý horský vietor, ktorý sa pohybuje veľkou rýchlosťou. Vzduch ktorý stúpa z údolia po úbočí horského masívu, sa postupne ochladzuje.Vodná para, ktorú obsahuje, sa zráža a vzniká dážď. Keď vzduch dosiahne vrchol pohoria, je teda zbavený všetkej vlchkosti, a teda suchý.Pri zostupe sa rýchlo otepľuje, približne o 1˚C na 100m. FÖhn často spÔsobuje požiare a lavíny. FÖhn vanúci v Skalnatých vrchoch je známy svojim teplom. V januári r. 1943 sa v Spearfishe(USA)
Jeho zásluhou oteplilo z -20˚C na +7˚C, a to za necelé dve minúty.

Víchrice
Víchrice dosahujú rýchlosť 80-120km/h a fúkjú v prudkých nárazoch. Väčšinou nepatria ani k sezónnnym, ani k regionálnym vetrom, ale súvisia s oblasťami nízkeho tlaku vzduchu, ktoré sa mÔžu vyskytovať v ľubovoľnom čase na ľubovoľnom mieste.
Silná víchrica ktorá v r.1987 prekvapila aj meteorológov, spustošila južné oblasti Anglicka a severozápad Francúzka. Vyžiadala siasi 20 obetí.

Morská bríza
Pri peknom počasí sa zem cez deň zohreje rýchlejšie ako voda.

Teplejší, a teda ľahší pevninský vzduch sa dvíha vytvára nad zemou oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Studený morský vzduch zasa prúdi nad pevninu. Tento kolobeh sa nazýva morská bríza .Pevninská bríza je opakom morskej brízy a prebieha v noci. Existuje aj údolná a horská bríza.

Cyklóny
Cyklóny vznikajú nad oceánmi v oblasti medzi obratníkmi,kde teplota vody dosahuje aspoň 26˚C. Ľahký a vlhký teplý vzduch stúpa nad oceán a vytvára sústavu veľkých oblakov, uprostred ktorých dochádza k zrážaniu vlhkosti.Pri tomto úkaze sa uvoľňuje energia a oblaky sú špirálovito ťahané do výšky. Vzniká cyklón, ktorý sa na južnej pologulitočí v smere hodinových ručičiek a na severnej pologuli vplyvom Coriolisovej sily naopak. Tieto rozsiahle vzdušné víry majú priemer 300-800km a sprevádzajú ich prudké vetry a výdatné zrážky.Dažďe súvisiace s činnosťou cyklónov patria vÔbec k najsilnejším. Počas vyčínania cyklónu Hyacaint v r.1980 spadlo na ostrov Réunion za 7 dní viac ako 6m vody.Cyklóny, ktoré sa priblízia k plytkému pobrežiu, dvíhajú morskú hladinu a vytvárajú tsunami.Tieto vlny sa pravidelne valia na Bangladéš a zaplavujú 60% územia tejto krajiny.Obete tohto živlu sa neraz počítajú na tisícky.V strede cyklónu sa nachádza zóna s priemerom 10-40 km, kde je jasno a fúka tam len slabý vietor-je to oko cyklónu.Cyklóny dosahujú rýchlosť približne 30km/h. Odborníci sa snažia predpovedaťcyklóny. Pouzívajú na to radary, satelity a iné prístroje.

Tornáda
Tornáda, na rozdiel od cyklónov sa tvoria nad pevninou. Vznikajú vtedy, keď sa teplý vzduch dostane pod chladnejší vzduch a vírivím spÔsobom sa dvíha nahor.
Výsledkom tohto pohybu je oblačný stĺp v tvatr lievika s primerom 40-200m.
Tornádo sa pohybuje rýchlosťou asi 50km/h a nič mu nedokáže vzdorovať: zmietne budovy,zdvihne do výšky autá ale aj vlaky.Tornádo je častým javom v USA a Austrálií.V máji r.1987 sa prehnalo nad mestom Saragosa(Texas,USA) a celkom ho zničilo.

Smršte
Smršť vzniká rovnakým spÔsobom ako tornádo , ale nad morom, a často sa vyskytuje medzi obratníkmi.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?