Veterná energia

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 2449×

Příbuzná témataVeterná energia

Vietor sa už dávno používa ako zdroj energie. Veterné mlyny mleli obilie v Iráne už v 7. storočí pre naším letopočtom. Veterné generátory

Existuje niekoľko druhov veľkých moderných veterných generátorov. Niektoré z nich vyzerajú ako zväčšeniny klasických veterných mlynov. Ich krídla čiže lopatky sú nasmerované podľa vetra. Často sú to len 2 gigantické lopatky tvaru lietadlovej vrtule. Ďalšia časť pozostáva z 2 pohyblivých kovových pásov na dolnom a hornom konci pripojených k vysokému stĺpu, ktoré zachytávajú vzdušné prúdy nezávisle od smeru vetra. Tretí typ má podlhovasté lopatky na koncoch ramien pripojených k vrcholu stĺpa. Ak vietor príliš zosilnie, lopatky sa zdvihnú, čím sa rýchlosť rotácie zníži na bezpečnú hodnotu.

Pretože 1 turbína nevyrobí dosť elektrickej energie, musí sa spojiť dokopy viac turbín na veľkom území. Vzniká tak „veterná farma“. Vyše 90% elektrickej energie vyrábanej z vetra sa produkuje v Kalifornii (USA), pričom väčšina veterných fariem sa nachádza v horských priesmykoch.

Veterná farma – Altamontský priesmyk

Najväčšia veterná farma na svete je v Altamontskom priesmyku východne od San Franciska. Tvorí ju vyše 7000 turbín a leží na rozlohe 207,2 km². Farma vyrába milión megawatthodín elektrickej energie ročne, čo je dostatočné množstvo pre mesto veľké ako San Francisko.

Najväčšou turbínou na svete je GES MOD-5a na severnom pobreží Oahu na Havajských ostrovoch v Tichom oceáne. Jej lopatky sú 122 m dlhé a vyrábajú 7,3 megawattov elektrickej energie pri sile vetra 51,5 km za hodinu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?