Včela medonosná - životný cyklus

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 3972×

Příbuzná témataVčela medonosná - životný cyklus

Včela je neodmysliteľným druhom hmyzu všade tam, kde sa vyskytujú kvitnúce rastliny. Jej prapôvodnou vlasťou je oblasť Orientu. Je veľmi známa tým, že dokáže produkovať med.
Včela žije vo veľkých spoločenstvách. Tvorí ich v priemere 40 000 robotníc, niekoľko stoviek trúdov a jedna kráľovná. Včelia kráľovná sa pári so samčekom – trúdom. Trúdom včiel prináša párenie smrť, pretože ich pohlavné orgány ostávajú v genitáliách samíc ako zátka uzatvárajúca spermie. Zvyšuje sa tak počet vajíčok, ktoré jeho spermie oplodnia.
Životný cyklus včely sa začína, keď kráľovná nakladie do každej bunky plástu po jednom vajíčku. Z oplodnených vajíčok sa liahnu robotnice a matky, z neoplodnených trúdy. Za tri dni sa z vajíčok vyliahnu malé larvičky, ktoré sú prvé tri dni kŕmené materskou kašičkou. Neskôr ich kŕmia peľom a nektárom. Počas nasledujúcich ôsmych dní larvy rýchlo rastú, niekoľkokrát sa lienia a keď už vyplnia celú bunku, včely ju voskom zaviečkujú. Larva sa zakuklí a následne sa premení na dospelú včelu. Po vyliahnutí najskôr čistí hniezdo, potom kŕmi larvy. Od jedenásteho dňa začínajú žľazy na brušku vylučovať šupinky vosku a včela stavia v hniezde plásty. Od šesnásteho do dvadsiateho dňa života príjma mladá včela od lietajúcich robotníc nektár a peľ. Ukladá ich do zásob v podobe medu. Dvadsiaty deň včela opustí úľ a zdržiava sa pred jeho vchodom, kde sa učí orientácii a zároveň stráži vchod do úľa. Od dvadsiateho prvého dňa už lieta po okolí a prináša vodu, nektár a peľ. Kráľovná žije od jedného do siedmych rokov. Denne nakladie až 1 500 vajíčok. Šíri okolo seba zvláštnu vôňu – feromón, ktorý zabraňuje larvám robotníc vyvinúť sa na novú kráľovnú. Keď kráľovná zostarne a feromón zoslabne, začnú robotnice budovať bunky, v ktorých vychovajú niekoľko budúcich kráľovien. Stará kráľovná opustí úľ a odvedie množstvo robotníc, s ktorými vytvorí nový roj. Na jej miesto nastúpi tá kráľovná, ktorá sa vyliahne prvá. Ostatné mladé kráľovné včely usmrtia. Včely sú veľmi dôležité nie len pre človeka, ktorému dávajú med, včeliu kašičku, propolis a vosk, ale aj pre kvety kôli opeľovanie a pre ovocné stromy kôli väčšej úrode plodov. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?