V ľuďoch je viac hodného obdivu ako zavrhnutia (Albert Camus)

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2037×

Příbuzná témataV ľuďoch je viac hodného obdivu ako zavrhnutia (Albert Camus)

Je táto výpoveď pravdivá? Veď v každodennom živote sa stretávame u ľudí so všeličím, čo nesvedčí o pravdivosti Camusovho tvrdenia. Človek má často dojem, že v ľuďoch je viac zlého ako dobrého, hodného obdivu. Pouvažujeme nad tým.
Človek
Široký pojem: koruna tvorstva. A čo všetko už veru vykonal! Vedel zbíjať, vedel vraždiť, páliť, dokázal mučiť, rozpútať vojny. Vedel však iba to? Nie, vedel aj iné. Vládal stavať mestá, orať polia, vedel milovať, dokázal trpieť a obetovať sa...
Ľudia
Veľa ľudí žilo a žije na tejto planéte. Milióny a milióny. Ale možno povedať, že z tých miliónov sú dvaja ľudia rovnakí? Nie. Často si ani neuvedomujeme, čo všetko sa pod slovkom ľudia skrýva. To množstvo osudov , túžob, sklamní, šťastia, bôľu, nádejí, ideálov, neúspechov, ale najmä úspechov. Veď ľudí máme posudzovať podľa toho, čo vedeli vykonať, a nie podľa toho, v čom nemali úspech.
Ľudia a zmysel človeka
Je výraz ,,zmysel života" vôbec definovateľný? Čo je zmyslom života? Auto, chata, záhrada, zbieranie známok, chrobákov, chytanie rýb alebo túžba po poznaní? Láska, rodina? Aj to je zmyslom života, al enie celým. Sú ľudia, ktorí vidia zmysel života v majetku, primeranom postavení. Nie je to však správne. Možno im to zazlievať? Nie. Tak ako nemožno hladnému zazlievať, že sa chce najesť.
Ľudské úsilie dosiahnuť niečo treba obdivovať, To zlo, ktoré sa napácha pri tomto úsilí, treba zavrhovať. A zmyslom života ľudí má byť viera a boj o lepší život.
Z akýchkoľvek hľadísk sa dívame na ľudí, musíme v nich vždy podporiť ušľachtilé a potláčať zle. My sami musíme mať k ľuďom kladný vzťah a prídene na to, že v ľudskej podstate je viac dobrého a pekného, teda hodného obdivu ako zlého, hodného zavrhnutia.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?