Typy rastlín

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 5228×

Příbuzná témataTypy rastlín

Výtrusné rastliny:

Súborné označenie nižších rastlín, ktoré nemajú kvety a rozmnožujú sa výtrusmi. Patria sem baktérie, sinice, riasy, huby, lišajníky, papraďorasty. Najvhodnejšími miestami pre výtrusné rastliny je voda, vlhké tienisté miesta a pobrežie. Výtrus je jednobunkové rozmnožovacie teliesko, ktoré vzniká vo výtrusnici výtrusných rastlín.

Nahosemenné rastliny:

Semenné rastliny, ktorých vajíčko je nahé. Patria sem stromy alebo kry s trvácimi ihlicovitými, šupinovitými, zriedkavejšie vejárovitými listami. Sú opelivé vetrom, plodmi sú šišky. Patria sem ihličnany, napr. borovica, smrek, tis, tuja. Spolu s krytosemennými rastlinami tvoria nahosemenné rastliny skupinu nazývanú semenné rastliny. Šiška je pevný strapec zvláštne modifikovaných listov. Samčie a samičie obyčajne rastú oddelene na tom istom strome. Samčie šišky sú často malé a jemné. Produkujú peľ, ktorý sa uvoľňuje do vzduchu a oplodňuje väčšie samičie šišky. Po oplodnení vznikajú v samičej šiške semená. S dozrievaním semien sa samičia šiška mení na tvrdú a drevnatú.

Krytosemenné rastliny:

Najvyššie organizované semenné rastliny, ktorých vajíčko je ukryté vnútri semeníka. Patria sem byliny aj dreviny s rozmanitým tvarom listov, kvetov a plodov. Podľa počtu klíčnych listov ich delíme na jednoklíčne a dvojklíčne. Krytosemenné rastliny sa rozmnožujú pomocou kvetov tvoriacich semená. Semená sa vyvíjajú vo vnútri semeníka.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?