Turecko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1990×

Příbuzná témataTurecko

Turecko s rozkladá na polostrove Malá Ázia, kde zaberá plochu 755 688 km2 , a z menšej časti na Balkánskom polostrove s rozlohou 23 764 km2. Európsku časť od ázijskej oddeľujú úžiny Bospor a Dardanely a Marmarské more. Európske územie sa nazýva THRÁKIA a ázijské ANATÓLIA. Najvyšším vrchom je Veľký Ararat. Turecko je republikou od roku 1923, prvým prezidentom bol Mustafa Kemal, Turkami veľmi uznávaný a nazývaný Atatürk – otec Turkov.
V Turecku žije 60 mil. obyvateľov, hlavným mestom je Ankara ( 4 mil. ), najväčším mestom je Istambul (10 mil.). Náboženstvo v Turecku je islam – muslimovia dodržiavajú všetky náboženské tradície.
Poľnohospodárstvo sa sústreďuje na pestovanie citrusov, olív, bavlníka, viniča a fíg (najväčší producent a vývozca na svete ) , rozsiahly je chov oviec, kôz a hovädzieho dobytka.
V Turecku sa ročne vyrobí 44 mil. m2 kobercov s unikátnymi gordickými uzlami. Hlavné centrá výroby sú : Izmit, Malatya, Konya, Kayseri. Medzi turistické zaujímavosti Turecka patrí :

1. Pamukalle
Je to nádherná biela skalná časť nazývaná i bavlníkový hrad. Ľudia sa kúpu od rímskych čias, voda má liečivé účinky. 2. Kappadokia
Toto miesto vyniklo vulkanickou činnosťou v dávnej minulosti. Výbuch sopky pokryl celé okolie niekoľko metrovou vrstvou sopečného prachu. A vplyvom vetrov a dažďov ojedinelý kraj plný kužeľovitých útvarov s balvanmi. 3. Hierapolis
Toto miesto sa nazýva i Sväté miesto. Keďže Turecko má i bohatú históriu, môžeme tu vidieť veľké množstvo pamiatok z čias Byzantskej ríše. K najznámejším patrí Hierapolis s antickým divadlom, starovekými kúpeľmi a hrobkami. Mesto zaniklo po zemetrasení.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?