Turecko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 9279×

Příbuzná témataTurecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Rozloha: 779 452 km
Počet obyvateľov: 63 745 000 (1999)
Hlavné mesto: Ankara
Politický systém: parlamentná republika
Úradný jazyk: turečtina
Ostatné jazyky: arabština, gréčtina, arménština, kurdština, jidiš
Najvyšší vrch: Ararat (5 165 mnm)
Mena: 1 turecká libra= 100 kurušov
Náboženstvo. 98% muslimovia
HDP: 2 830 $
Priemerná dĺžka života: 66 r.(muži) 71 r.(ženy)


Poloha a povrch
Turecko tvorí most medzi Európou a Áziou a jeho územie leží na oboch kontinentoch. Je omývané štyrmi morami, Čiernym, Marmanským, Egejským a Stredozemným a hraničí s Gréckom, Bulharskom, Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iranom, Irákom a Sýriou. Európske Turecko je však len zlomkom Turecka ázijského. Rozprestiera sa na juhovýchodnom výbežku Balkánskeho polostrova, na časti Východotráckej nížiny popri hraničnej rieke Marica. Jeho najsevernejšia časť tvorí vrchoviny s najväčšou nadmorskou výškou okolo 1000 m. Ázijská časť Turecka sa tiahne od Egejského mora na východ až ku Arménskej vysočine. Jej jadrom je stará vnútrozemská Anatolská plošina, ktorá je suchá, miestami prechádzajúca až na púšť. Zdvíha sa tu niekoľko sopečných masívov a zo všetkých strán ju obklopujú horstvá. Západoanatolské hory, Anatolské plošiny na juhu, Pontské pohorie s hlbokými údoliami, pohorie Taurus pri pobreží Stredozemného mora. Na východe sú horské pásma ukončené Arménskou vysočinou s njvyšším vrchom Turecka, Ararat (5 165 mnm).

Podnebie
Mení sa od stredomorského teplého na pobreží po kontinentálne s horkými letami a mrazivými zimami na vnútrozemských plošinách. Vo vysokých horách sú zimy bohaté na sneh. Turecko leží v seizmicky aktívnej zóne, preto na tomto území dochádza často k zemetraseniam.

Rastlinstvo a živočíšstvo
Skoro jednu štvrtinu Turecka tvoria zmiešané lesy. Smreky, borovice, buky, topoly, duby. Najzalesnenejšou oblasťou Turecka je sever. Pri Čiernom mori sa rozkladajú subtropické lesy, na juhu a západe stredomorské kroviny. Fauna zhrňa divoké prasatá, medvede, rysy, leopardy a vlky.

Vodstvo
V Turecku pramenia dve veľké rieky, Eufrat a Tigris. Okrem nich sú významnými riekami aj Sakarya a Kizilirmak. Najvyššie položené jazero je jazero Van(1 720 mnm)Obyvateľstvo
Prví Turci prišli na súčastné turecké územie zo stredoázijských stepí, ale behom storočí sa miestne obyvateľstvo stalo bohatou zmesou národov a kultúr. Na západe to sú obyvatelia stredomorského pôvodu, na východe je armenská menšina, na juhovýchode žije 15mio.

Kurdov.

Priemysel
Táto zem má rozvinutý priemysel, úrodnú pôdu a významné náleziská rúd Cr, Fe a Cu. U rieky Tigris sa nachádzajú ložiská ropy, ktorá čiastočne pokrýva potreby zeme. Priemyselnými mestami sú najmä Istanbul, Ankara, Adana, Iskenderun. Hlavné hospodárske odvetvia Turecka sú poľnohospodárstvo, ocelárstvo, chemický textilný tabakový a potravinársky priemysel, spracovanie ropy, výroba papiera, rybolov a známe je tkanie tureckých kobercov. Najvic sa tu vypestuje pšenice, jačmeňa, kukurice, bavlny, tabaku, ovocia, zeleniny a cukrovej repy. Medzi chovné zvieratá petria ošipané, ovce a kozy a jedný z hlavných odvetví je rybolov.
Veľa mladých obyvateľov emigruje za prácou do Nemecka a Blízkeho východu. Peniaze, ktoré posielajú domov, pomáhajú Turecku hradiť dovoz.

História
Prvými obyvateľmi Anatólie boli stredoázijský bojovníci Chetitelovia. Po nich prišli Peržania, Makedónci a Rímania. Cisár Konštantín 1. Veľký premenoval hlavné mesto Byzanción( dnešný Istanbul) na Konštantínopolis. Roku 1453 dobyl Konštantínopolis turecký kmeň Osmánov a v 16. storočí ich moc siahala veľmi ďaleko, Pokúšali sa dokonca dobyť Viedeň, ale nikdy sa im to nepodarilo a ríša začala upadať. Po konci 1. sv. vojny prišlo turecko o časti Sýrie, Iraku a Palestíny a Osmanská ríša zanikla.
Nacionalisti pod vedením gen. Mustafu Kemala založili národné zhromaždenie, zosadili sultána a vyhnali Grékov z krajiny. Kemal sa stal r. 1923 prezidentom a vládol ako diktátor do r. 1938. Prividol zaostalú islámsku zem di 20. storočia a poevrópštil ju. V 2. sv. vojne bolo Turecko neutrálne až do r. 1945, kedy vyhlásilo vojnu Nemecku. Roku 1952 sa stáva členom NATO, a od roku 1974(štátny prevrat na Cypruse) sa jeho vzťahy s Gréckom neustále zhoršujú aj vďaka nárokov na nerastné suroviny v Egejskom mori.
Po štátnom prevrate r. 1980 zmizlo mnoho ľudí z politickej scény. Na čele terajšej tureckej vlády je Mesul Yilmaz.

Zaujímavosti- Istanbul
Mesto ležiace na dvoch kontinentoch, alebo most spájajúci Európu a Áziu.
Do histórie zapísaný štyrmi menami, Byzanción, Konštantínopolis, Carihrad, Istanbul.
Veľmi významná kultúrna a obchodná križovatka, vždy priťahovala ľudí rôznych profesií, národov a vyznania. Preto je azda Istanbul kosmopolitným mestom, kde dnes v mieri žijú moslimovia, židia a kresťania...
Každá epocha zanechala v meste nezmazateľné pamiatky. Kto by nepoznal pojmy ako Modrá mešita, Hagia Sophia. Úžina Bospor delí Istanbul na dve časti. Na európskej sa nachádza veľa historických pamiatok, ázijská slúži skôr ako ubytovacia.

Národným jedlom, pochúťkou podávanou na každom rohu je KEBAB(grécky gyros). Toto významné turistické mesto, ročne navštevované tisíckami turistov, je určite jedným z najzaujímavejších a najkrajších miest na svete.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?