Truman Capote životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3446×

Příbuzná témataTruman Capote životopis

Bol jednou z najkontroverznejších a najexcentrickejších figúrok Ameriky polovice 20. storočia. Homosexuál, ktorý tvrdil, že "dokončiť knihu je ako odvliecť dieťa na dvor a tam ho zastreliť", patril k priekopníkom literatúry faktu. A dodnes je spisovateľom, ktorého obdivujú a napodobňujú milióny...
Truman Streckfus Persons, jediné dieťa šestnásťročnej kráľovnej krásy a mladého kriminálnika, prišiel na svet 30. septembra 1924 v New Orleanse. Po matke zdedil krásu a pôvab, po otcovi zase gangsterskú inteligenciu a schopnosť chladnokrne zvládnuť aj tú najťažšiu životnú situáciu. Keď mal šesť rokov, rodičia sa rozviedli a Truman putaval k svojej tete Sook do Alabamy. Život na malej farme nebol prechádzkou ružovou záhradou. Už jeho meno ho predurčovalo na to, aby si z neho deti robili posmešky. Okrem toho mal tenký hlások, útlu postavu a spriaznené duše iba medzi dievčatami. Učenie ho zúfalo nebavilo a navyše mu vôbec nešlo. "Neviem abecedu a som matematický imbecil," priznal v dospelosti. V utiahnutom, hanbliom chlapcovi sa však skrýval veľký exhibicionizmus. Ten sa prejavil, keď Truman dovŕšil 24 rokov a vydal svoju literárnu prvotinu, škandalózny román Iné hlasy, iné izby. Dielo vzbudilo veľký záujem. V roku 1948, keď sa slovo homosexualita iba šepkalo, totiž nebolo zvykom, aby niekto písal o ľúbostnom vzťahu medzi mladým chlapcom a dekadentným travsvestitom.
Trumanov rozprávačský talent hraničil s genialitou. Dokazoval to každou novou knihou. Spisovateľské úspechy však čoskoro začal zatieňovať jeho okázalý a výstredný životný štýl. Veľmi rýchlo sa mu zapáčil život medzi newyorskou smotánkou. Neexistoval veierok, na ktorom by sa nezúčastnil. Bol pravidelným návštevníkom vychýrených klubov, napríklad známej diskotéky Studio 54. Často sa objavoval na titulnej strane prestížnych časopisov a rád šokoval extravagantným oblečením. Jeho ochrannou značkou sa stal biely klobúk, slnečné okuliare a šál, ktoré nosil bez ohľadu na to, či bolo vonku niekoľko stupňov pod nulou alebo tridsať v tieni. Rád sa vystatoval tým, aké má zaujímavé kontakty. Ako dôkaz často uvádzal, že poznal osobne, no nezávisle od seba Johna Fitzgeralda Kennedyho a jeho brata Roberta, ale aj ich vrahov Lee Harveyho Oswalda a Sirhanu Sirhanu. Truman sa nikdy netajil ani svojou homosexualitou: "Je skrátka mojou súčasťou ako napríklad farba očí". Jeho veľkou láskou bol Andy Warhol, s ktorým sa zoznámil v roku 1951.

Desať rokov boli dokonca tajne zasnúbení - namiesto prsteňov si však vymenili svoje nahé fotografie.
Truman však ukázal, že keď treba, vie aj pracovať. Koncom roku 1959, rok po vyjdení úspešnej novely Raňajky u Tiffanyho (v roku 1961 vznikol podľa nej film s Audrey Hepburnovou), sa pustil do práce na svojom životnom diele. Začalo sa to, keď si v novembri 1959 prečítal v denníku New York Times o brutálnej a nezmyselnej vražde, ktorá sa stala v mestečku Hobcome v Kansase. Dvojica mladých tulákov chladnokrvne vyvražila celú rodinu Cluttersovcov. Truman sa okamžite vydal do Hobcomu, prenajal si tam dom a nasledujúcich šesť rokov trávil rozhovormi s miestnymi ľuďmi a zbieraním poznámok, ktoré zabrali šesťtisíc rukopisných strán. A keď sa polícii podarilo vrahov chytiť, Truman sa takmer presťahoval do väzenia, len aby sa čo najviac dozvedel o ich pohnútkach. Šokovala ho chladnokrvnosť činu: "Nechcel som tomu mužovi ublížiť. Myslím si, že to bol veľmi milý džentlmen. A myslel som si to aj vo chvíli, keď som mu podrezával hrdlo," priznal sa mu jeden z vrahov. Z toho dôvodu sa Trumn rozhodol nazvať román Chladnokrvne. Kniha sa stala míľnikom v tzv. literatúre faktu. "Chcel som vytvoriť žurnalistickú novelu, niečo, čo by malo vierohodnosť faktu, bezprostrednosť filmu, hĺbku prózy a precíznosť poézie." Tento bestseller zo svojho autora urobil slávneho muža a milionára. Na oslavu svojho úspechu Truman usporiadal v hoteli Plaza celonočný maškarný Čierno-biely ples s kopou známych osobností ako Frank Sinatra, Mia Farrowová, Walter Cronkite či Walter Matthau, ktorý sa dnes považuje za "večierok stročia".
Potom sa však Truman dopustil veľkej chyby. Presvedčený, že jeho sláva dosahuje až k hviezdam, začal pracovať na diele Vypočuté modlitby. Za námet si však zvolil životy slávnych ľudí, s ktorými sa stýkal. Neuvedomil si, že máloktorej celebrite sa zapáči myšlienka, že sa jej špinavá bielizeň má predpierať na očiach verejnosti. A preto sa k nemu všetci obrátili chrbtom. Truman sa dostal do vyhnanstva a upadol do ťažkých depresií. Šok z takej negatívnej reakcie začal liečiť drogami a alkoholom. Spočiatku v ústrení domova, v polovici 70. rokov, keď ho niekoľkokrát zatkli za jazdu pod vpylvom alkoholu či výtržnosti, sa to dozvedela aj verejnosť. V roku 1982 vystúpil v televízii a oznámil, že sa mu scvrkáva mozog a má pred sebou len šesť mesiacov života. Vyrátal si to zle, ale veľa času mu už skutočne neostávalo. Truman Capote zomrel mesiac pred svojimi 60. narodeninami 23. augusta 1984 na predávkovanie drogami.

Nedokončená kniha, ktorá mu pripravila taký trpký údel, vyšla v roku 1987 a okamžite sa stala bestsellerom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?