Trest smrti

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 3566×

Příbuzná témataTrest smrti

10. 12. 1948 prijalo OSN Deklaráciu ľudských práv, podľa ktorej „Každý má právo na život.“ K jej 50. výročiu sa u nás podpisuje petícia za znovuzavedenie trestu smrti. SNS náhodou nezabudlo, že ústava trest smrti nedovoľuje trestsmrti, a že táto otázka nemôže byť predmetom referenda? A keď tak veľmi chceme ísť do Európy, že podmienka členstva v Rade Európy a v EU je zrušiť trest smrti. Slovenská republika sa podpísala pod mnohé medzinárodné dokumenty, ktoré vyslovene nedovoľujú opäť zaviesť absolútny trest.

Boh nás stvoril na svoj obraz a my sa máme snažiť, čo najviac sa mu podobať. Potom nechápem, ak sa niekto nazve kresťan a nástojí na treste smrti. Veď Boh neodsúdil Kaina na smrť, ale dal mu šancu na nápravu a Ježiš sa mlčky neprizeral, keď išiel dav ukameňovať hriešnicu, ale zastal sa jej. To, že v Starom zákone bol trest smrti bežnou záležitosťou, nám nedáva právo konať tak aj teraz. A to kvôli Ježišovi a jeho učení, že máme milovať aj nepriateľa. Preto trest smrti nie je v súlade s evanieliom. Žiadny štát, žiadna vláda, žiaden sudca a žiaden človek nemá právo rozhodovať o tom, kto bude a kto nebude žiť. Boh život dávo a jedine on ho môže aj vziať.

V 94 krajinách sveta je trest smrti povolený. V roku 1996 sa popravilo 4272, 7107 bolo odsúdených na smrť. V roku 1997 sa len v Číne popravilo 4367 ľudí, v Rusku ich bolo 140, v USA 74. „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstva“ (Mt 5, 7). Ctených sudcov sa netýka nezabiješ?

Cirkev nateraz neodmieta úplne trest smrti, avšak zdôrazňuje jeho výnimočnosť. Ján Pavol II. v enciklike Evangelium Vitae zásadne neodmietol trest smrti, ale podotkol, že v súčasnej dobe má naša spoločnosť adekvátne prostriedky, aby zločinca izolovala od spoločnosti, pričom sa mu nesiaha na jeho právo na život. Veď aj x-násobný vrah, či terorista, ktorému už nik z ľudí nedával šancu, sa môže zmeniť na kresťana, oľutovať hriechy a činiť pokánie. Boh mu túto šancu bude dávať zas a znova, tak ako ju dal aj Kainovi.

Za zrušenie trestu smrti hovorí aj ekonomické hľadisko. Poprava stojí asi 2,3 milióna dolárov a doživotie „iba“ asi 400 tisíc...

Skúsenosti štátov, v ktorých je takýto trest zaužívaný, hovoria, že nijako tým neklesol počet brutálnych trestných činov. Aj sudcovia sú aj ľudia, však? A ako je známe, mýliť sa je ľudské (a odpúšťať božské). V Texase bolo za posledných 20 rokov 350 odsúdených nevinne popravených.

Práve ma napadlo, že aj interupcia je svojim spôsobom trest smrti.

Sudca je matka, kat lekár a obeť nevinné dieťa, ktoré ešte nestihlo spraviť nič zlé. Jediné, čím sa „previnilo“, je fakt, že je.

Aký je váš postoj k trestu smrti? Oko za oko, zub za zub? Alebo sa chcete správať tak, ako nás to učil Ježiš Kristus. Veď on zomrel za všetkých hriešnikov. On by si neprial smrť ani jedného z popravených. Je len na nás ako sa zachováme. Keď povieme svoje NIE trestu smrti, asopň môžme kľudne spať. A keď už sme to kresťanské Slovensko, vstúpme si všetci do svedomia, hlavne naši páni politici, ktorí nemajú tú hanbu vyrukovať s takou petícou a čo tí, čo sa pod ňu podpísali.. Nám sa zodpovedť nemusia, aj tak by nás len vodili za nos, ale neviem ako alebo čím sa budú obhajovať na Božom súde. Nebuďme ako iný, keď viem, že to, čo robí je zlé. Snažme sa žiť a riešiť problémi tak, ako to robil Ježiš. (možno nás za to neukrižujú).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?