Tráviaca sústava

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5841×

Příbuzná témataTráviaca sústava

Význam:
-trávene potravín pomocou enzýmov a vstrebávanie do krvi.
-Vylučovanie nestrávených zvyškov.

V ústnej dutine sa potrava rozrobí a mení sa na hlt ( mechanicky). V čelusti a sánke sú vklinené zuby, ktoré tvoria chrup. Rozlišujeme mliečne zuby (20), ktoré sa prerezávajú ďasnami od 6.mesiacov do 2.roka života, a trvalé zuby (32), ktoré sa prerezávajú od 6. Do 14.rokov. Podľa tvaru a funkcie sa delia na rezáky (8), očne zuby (4), črenové zuby (8) a stoličky (12).
Zub sa skladá z tvrdej hmoty- zuboviny, pokrytej na korunke sklovinou a na koreni cementom. Vnútri zuba je zubná dreň. Zub je upevnený v zubnom lôžku väzivom.
Do ústnej dutiny vylučujú tri veľké párové slinné žľazy a početné drobné slinné žlazy sliny. Sliny zvlhčujú ústnú dutinu a umožňujú prehltane hltov. Sliny obsahujú enzým plyalín, ktorý štiepi škrob na jednoduché látky.
Potrava prechádza hltanom a pažerákom do žalúdka.
Steny žalúdka zovrú navrátenú potravu, ktorá sa potom opakovanými pohybmi žalúdka premiešava so žalúdkovými šťavami. Žalúdková šťava obsahuje kyselinu chlorovodíkovú ( 0,3% - 0,4% HCl) a enzým pepsín, ktorá štepí bielkoviny na jednoduché látky.
Tenké črevo začína dvanástnikom a ďalej pokračuje početnými kľučkami s celkovou dĺžkou 3-4 m. Do dvanástnika ústi vývod podžalúdkovej žľazy, ktorá obsahuje enzýmy štiepiace bielkoviny, cukry aj tuky. Tenké črevo je najdôležitejším orgánom tráviacej sústavy, prebieha v ňom rozhodujúca časť trávenia a vstrebávania živín do krvi. Pečeň má hlavný význam pri premene cukrov, tukov a bielkovín. Je najväčšou žľazou v ľudskom tele. Pečeň leží vpravo pod bránicou a je chránená rebrami.
Má i ďalšie funkcie: 1. je zásobárňou živín a vitamínov.
2. má význam pre zrážanie krvi.
3. zneškodňujú sa v nej mnohé jedovaté látky.
4. vytvára sa v nej žlč, ktorá uľahčuje vstrebávanie tukov.
Hrubé črevo je posledná časť tráviacej rúry, začína slepým črevom a končí konečníkom. Slepé črevo vybieha d tenkého červovitého prívesku, ktorý sa najmä u mladých ľudí často zapáli a treba ho operáciou odstrániť. Obsah hrubého čreva sa postupným vstrebávaním vody zahusťuje a účinkom baktérií z neho vznikajú výkaly. Zhromažďujú sa v konečníku a stolicou sa dostávajú von s tela.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?