Tipologia zemiakov

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 5334×

Příbuzná témataTipologia zemiakov

V posledných rokoch sa pestovanie zemiakov čo raz viac stáva problémovou záležitosťou z viacerých dôvodov ako sú – klimatické zmeny, vyšší výskyt odolnejších škodcov, infekčný tlak rôznych druhov plesní, neodborné agrotechnické zásahy do pôdy, nevhodné sadivo ako aj nesprávne zimné uskladnenie. Z histórie vieme, že zemiaky pochádzajú z Južnej Ameriky. Do Európy sa dostali v 16. Storočí cez Španielsko. Na územie dnešného Slovenska /na Spiš/ ich študenti doniesli z Nemecka v roku 1654. K rozšíreniu pestovania zemiakov prispela katastrofálna neúroda obilovín v rokoch 1771 až 1773.Rozmach pestovania nastal po roku 1818 po dovoze sadby z Anglicka. K útlmu z dôvodu epidemicky sa šíriacej plesne zemiakovej po celej Európe došlo v rokoch 1842 – 1848 nakoľko v tom období nikto nepoznal spôsob ochrany porastov. Aj napriek tomu sa zo zemiakov stal náš „druhý chlieb“ veď vtedajší Slovák spotreboval až 0,6 kg na deň ! Prvý šľachtiteľ zemiakov na Slovensku bol rím.kat. dekan Jozef Agnelliny z obce Čári pri Senici už v roku 1872 a vyšľachtil tri odrody. Prvá šľachtiteľská stanica bola založená v roku 1946 v Malom Slavkove pri Kežmarku odkiaľ v roku 1948 prešla do Veľkej Lomnice. Tam bolo vyšľachtených 17 odrôd, z nich sa 9 dodnes pestuje. V minulom roku bolo na Slovensku zaregistrovaných vyše 70 druhov našich aj zahraničných odrôd, ktoré sa delia:
- Podľa dĺžky vegetačného obdobia:
veľmi skoré - dĺžka vegetácie – 90 dní - patria sem :Adora, Eta, Koruna, Patria, Resy, Rosara….
Skoré - - 90 až 100 dní - Albína, Karin, Livera, Liseta, Planta…..
Stredne skoré - -100 až 110 dní - Alva, Folva, Korela, Lipta, Lomnica, Sante….
Stredne neskoré - - 110 až 120 dní - Asterix, Borka, Desirre, Eba……..
Neskoré - - 120 až 130 dní - Blaník, Kamýk, Zvíkov……
- Podľa kvality na konzumné účely:
zemiaky sú hodnotené podľa ich chuti, prehltateľnosti, rozvariteľnosti a tmavnutiu počas varenia, vhodnosťi na hranolky alebo lupienky. Zemiaky sú potom klasifikované do tzv.

varného typu: A – lojovitý, nerozvarivý s jemnou štruktúrou / na šalát/ , B – slabo múčny a slaborozvarivý s jemnou štruktúrou /hranolky/ C - múčnatý, stredne rozvarivý s polohrubou štruktúrou /kaša/, D – silne múčnatý a rozvarivý s hrubou štruktúrou /na lieh/
V praxi sú vyšľachtené varné typy: AB, BA, B, BC, C, CD, DC a D.
- Podľa stupňa množenia:
Výsledkom práce šľachtileľa je uznané sadivo tzv.predstupeň S1, ktorý sa ďalej množí na na predstupňe S2 a S3. Pre bež-
ných pestovateľov sú určené stupne E / elita / alebo C1 a C2 /certifikované sadivo/. Laicky povedané - sadivo C2 je možné použiť na výsadbu len raz! Pri správnej agrotechnike sadenia a množenia sadiva možno C1 použiť 2x , E až 3x !.Je logické, že cena sadiva je priamo úmerná stupňu množenia. Nákup a použitie necertifikovaného sadiva je možné, ale neefektívne. - Podľa úrodnosti zemiakov, zloženia, tvaru, farby šupky a dužiny, odolnosti proti mechanickému poškodeniu pri zbere, odolnosti proti chorobám a škodcom, skladovateľnosti na zimu a iné.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?