Tiger sibírsky

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6106×

Příbuzná témataTiger sibírsky

Rad: Šelmy
Čeľad: Mačkovité
Zemepisné oblasti výskytu: Ázia, dnes len Mandžutsko a Kórea predtým až k Bajkalu
Biotop: Tajga a husté porasty okolo riek a jazier
Potrava: Hlavne divé prasatá, srnci, jelene príležitostne medvede a menšie živočíchy. Rozmery: Samci 300 kg, samice 100 kg, dĺžka teľa s chvostom 1,9-3 m. Výška 1,1-1,25 m. Počet: 200-300 vo voľnej prírode a asi 1000 v zajatí.


Popis:
Panihera tigris altaica. - tiger sibírsky - ussurijský, najväčšia forma tigra a zároveň i najväčšia mačkovitá šelma vôbec. Obýva celú oblasť rieky Amur - od jej horného toku v Zabajkalsku asi po jeho ústie do Ochotského mora, ďalej povodie Ussury, Sungary, Veľký a Malý Chingan a celú Kóreu. Dnes je tento tiger v prírode na väčšine svojho niekdajšieho areálu už vyhubený. Udržal sa len na niektorých oblastiach pri strednom toku Amuru a v pohorí Sichote Alin v Rusku.
Sfarbenie: svetlé naoranžovele plavé, pričom biele zafarbenie spodnej strany tela vystupuje vysoko na boky. Priečne pruhy nie sú veľmi husté a málokedy zložitejšie členené, najčastejšie len rozdvojené. U samcov býva pri koreni chvosta typická kresba v podobe pretiahnutého obráteného U. Zimná srsť je veľmi hustá a dlhá. Silný chvost je v zime tiež pokrytý dlhou srsťou. Telesná stavba je masívna.

Rozmnožovanie:
Tigre sa len v čase rozmnožovania združujú do párov. Samec a samica sa k sebe v čase dvorenia správajú viac-menej nežne, aj keď okolo samotného páriaceho aktu je často veľa vrčania, revu a tvrdých rán labami. Pri samotnom akte je samec na chrbte samice a drží ju zubami za šiju tzv. nackenbiss. Doba gravidity u tigrice trvá priemerne 104-106 dní. Obvyklí počet mláďat je 2-3. V prírode tigrica neodchová viac než 3 max. 4 mláďatá. Ak je ich viac, samica často najslabšie zabije tzv. materský inštinkt zachovania druhu. Veľmi často sa stáva, že samice šeliem chované v zajatí zničia svoj prvý vrh. Toto počínanie je dosť ťažké vysvetliť. Mláďatá sa rodia slepé a hluché, až po 5-10-ich dňoch sa ich oči a uši otvárajú. Materské mlieko sajú 3-6 mesiacov niekedy o niečo menej. Keď majú 6-8 týždňov sú už schopné prijímať i malé kúsky mäsa. Mladé tigre zostávajú so svojou mamou 2-3 roky. Už ako mláďaťa majú vrodené uchopiť svoju korisť za krk, od matky sa učia nájsť len správne miesto, kde sa treba zahryznúť. Bitky a naháňačky tigríčat sú sústavným nácvikom loveckých metód.

Ak sa však zahryzne niektoré z mláďat v zápale boja druhému do krku silnejšie, stačí aby ten druhý, čo len zapípol a stisk sa okamžite uvolní. Zložité lovecké metódy sú limitujúcim činiteľom, ktorý zabraňuje premnoženiu tigra. Matka privádza mláďatá k ulovenej koristi najskôr, keď majú 2-3 mesiace. Mláďatá reagujú na zvláštny mumlavý hlas matky, ktorý znie ur-ur-ur, alebo bru-bru-bru a je doplnený zdraviacim fŕkaním. Tento hlas tigríčaťa nabáda, aby matku nasledovali. Od 6-ich mesiacov chodia na lov s matkou. Spočiatku nejavia o lov veľký záujem a matke často korisť vyplašia. Až ako 11-16 mesačné si mláďatá s pomocou matky ulovia svojho prvého mladého byvola. Často sa aj stáva že byvol mladého tigra ťažko zraní. Keďže mláďatá zostávajú s matkou veľmi dlhý čas, vrhá tigrica mláďatá v prírode každý 4-5-ty rok. Na výchove mláďat sa podieľa len matka. Otec si svojich potomkov nevšíma a niekedy musí matka mláďatá chrániť, aby ich samec nezabil.Lov:
Tiger je v zásade samotár, o korisť sa nikdy nedelí a príslušníka druhého pohlavia znáša len v čase párenia. Tigrovu taktiku lovu tvorí nepozorované priplazenie sa do malej blízkosti zveri , moment prekvapenia a dobehnutie koristi niekoľkými skokmi. Tiger vyráža do útoku najskôr vo vzdialenosti 10-25m, kedy dokáže vyvinúť max. rýchlosť. Prudký nábeh na korisť pomáha šelme i k tomu, aby vyviedla svoju obeť z rovnováhy a ľahko ju zrazila na zem. Za svojou potravou prejde tiger za deň aj 30-70 km. Tiger pri útoku rýchlo vyrazí, zachytí korisť pazúrmi na krku a chrbte a svojou váhou ju zrazí na zem. Útočí väčšinou zozadu alebo zboku. Menším zvieratám prehryzne krk zhora, väčšiu korisť chytí pevne za hrdlo a stisnutím oboch čeľusti ju zaškrtí. Doba škrtenia závisí na veľkosti koristi a max. trvá 8-14 minút. Ulovené zviera však bolesť ani necíti, pretože sa ocitá v stave šoku. Ak tiger svoju korisť opúšťa, aby sa na druhý deň vrátil, snaží sa vo väčšine prípadov zvyšky koristi ukryť pred inými zvieratami .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?