Tiger pásavý usurijský - sibírsky

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 4085×

Příbuzná témataTiger pásavý usurijský - sibírsky

(panthera tigris altaica) Tiger pásavý usurijský - sibírsky (mäsožravce)

Tiger usurijský, nazývaný aj tiger sibírsky, je najväčšou žijúcou mačkovitou šelmou. V prírode je však natoľko vzácny, že v zoologických záhradách žije omnoho viac exemplárov než na slobode. Vzácny tiger usurijský nežije na Sibíri, ale v oblasti riek Amur a Usuri, na miestach, ktoré sú väčšinu roka pokryté snehom. Revír samca je obrovský a zvyčajne sa oň delí s dvoma samicami.

Tiger usurijský obýva obrovské teritóriá, často aj s rozlohou tritisíc štvorcových kilometrov. Ak však nemá dostatok potravy, je schopný zaútočiť aj na psa, alebo na väčšie kusy dobytka. Zo svojho revíru však vychádza len zriedka. Samice aj samce si svoje teritórium značkujú močom, alebo zoškrabávaním kôry na určitých miestach. Tiger si pri pohybe po svojom revíri pravidelne kontroluje značky, rovnako ako aj značenia ostatných tigrov. Pachové značky, majú význam nielen pri označovaní revíru, ale súčasne umožňujú stretnutia oboch pohlavý v čase rozmnožovania. Tigre si svoje územie chránia a ich narušenie je väčšinou len medzi samcom a samicou. Samec tigra vedie samotársky život. Samice sú naopak tolerantné a zvyčajne sa navzájom znášajú. Tiger žije vo veľmi chladnom podnebí a ak chce prežiť, musí denne zjesť až 10 kg potravy. Preto je tiger schopný preniesť korisť, s ktorou by sa natrápilo až 5 silných chlapov.

Tiger usurijský nemá presne vymedzené obdobie rozmnožovania. Samica v čase ruje označuje miesta močom a do kôry stromov vydriapava značky. Často sa však musí samica vybrať na cestu dlhú niekoľko stoviek kilometrov, aby našlo samca pripraveného na párenie. Samica je schopná párenia len v období niekoľkých dní, zvyčajne troch až siedmich. Počas tohto krátkeho časového úseku sa potom tigre pária mnohokrát a zostávajú po celý čas spolu. Samec potom samicu opustí, aby si opäť našiel inú. Asi o 95-112 dní sa na krytom mieste samici narodia dve až štyri slepé mláďatá. Matka ich kojí a spočiatku nenecháva osamote. Asi po dvoch týždňoch sa mláďatám otvárajú oči a v rovnakom čase im začínajú rásť prvé zuby. Vo veku dvoch mesiacov mláďatá spravidla prvýkrát opúšťajú svoj úkryt. Matka im však naďalej prináša mäso aj napriek tomu, že ich ešte stále kojí a to až do veku piatich až šiestich mesiacov. Takto staré mláďatá už však matka berie so sebou na lov. Už v takomto mladom veku majú mláďatá vrodenú schopnosť uchopiť korisť za krk, od matky sa potom naučia presne nájsť to správne miesto, kam musia zahryznúť.

Táto príprava na budúci samostatný lov trvá niekoľko mesiacov. Najčastejšou zábavou mladých tigrov sú naháňačky a vzájomné súboje. Aj tie sú však iba sústavným nácvikom loveckých metód. Asi vo veku jedného roka sa mladý tiger po prvýkrát sám vyberie na lov, kde si overí techniku, ktorú sa naučil od svojej matky.

Aj napriek svojej veľkej sile a čulým zmyslom musí tiger na love stráviť dlhé hodiny. Úspešnosť jednotlivých pokusov uloviť korisť býva spravidla v pomere 1:10. Tiger sa za svojou korisťou plazí asi desať až dvadsaťpäť metrov. Malé zvieratá usmrcuje prehryznutím hrdla, väčšie najprv strhne k zemi a potom prehryzne tepny v oblasti šije. Pri chybnom pokuse sa tiger vzdiali a svoj útok už druhýkrát nezopakuje. Korisť po usmrtení odtiahne do úkrytu, kde ju potom žerie a pije vodu. Zvyšky koristi vždy pred spaním dôkladne ukryje. Tiger sa špecializuje na lov veľkých kopytníkov, v prípade núdze žerie i ryby, žaby, korytnačky, vtáky, myši a občas i plody.

Dĺžka samcov sa pohybuje okolo 2,7-9,8 metra, samice sú menšie. Výška sa pohybuje medzi 105-110 cm. Hmotnosť tigra usurijského je asi 260 kg. Pohlavne dospieva v treťom až piatom roku života. Samica rodí maximálne 7, zvyčajne však 3-4 mláďatá. Hlavnou potravou tigra sú srnce, jelene, divé kozy, diviaky, losy, rysy ale pochutí si aj na medveďovi. Vyskytuje sa v povodí rieky Amur a Usuri na Ďalekom východe na území Ruska a Číny. Tento druh tigra je podobne ako ostatných osem poddruhov ohrozený predovšetkým ničením jeho pôvodného životného prostredia. V súčasnosti žije okolo 300 exemplárov tigra sibírskeho, s ktorých väčšina žije v zajatí.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?