Terpény a steoly

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2505×

Příbuzná témataTerpény a steoly

Výchovno-vzdelávacie ciele: Informačne oboznámiť žiakov zo štruktúrou, vlastnosťami a účinkami terénov a niektorých hlavných steroidov.
Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, všetci ste sa už stretli s terpénmi aj steroidy v bežnom živote. Terpény sú hlavne súčasťou rastlinných tiel, kde tvoria zložku farbív, ale nachádzajú sa aj v živočíšnych telách ako feromóny hmyzu. Určite bližšie vám budú ako vône, s ktorými sa často stretávate. Najbežnejší je mentol. Limonén je hlavnou zložkou citrusovej vône. Od limonénu sa len polohou dvojitej väzby odlišuje karvón, ktorý má vôňu rasce. Borneol je súčasťou gáfrového , levandulového, rozmarínového a jedľového éterického oleja. V rastlinách sa vyskytujú aj zložité terpény tzv. polyterpény, ako zložky viacerých živíc. Najznámejšími sú kaučuk a gutaperča. Tak isto aj steroly sú rozšírené v rastlinnej aj živočíšnej ríši. Mnohé sú veľmi užitočné látky iné môžu náš organizmus vážne poškodiť. Napríklad taký digitonín sa vyskytuje v rastline náprsníku a môže negatívne pôsobiť na srdcový sval. Batrachotoxín obsahuje kolombíska žaba a pôsobí ako nervový jed. Naša dobre známa ropucha vylučuje na svoju pokožku bufotoxín. Solanidín je obsiahnutý v klíčkoch zemiakov. Steroly označované ako steroidné hormóny produkujú aj žľazy v našom tele a umožňujú normálny vývin človeka.
Učivo
Základná stavebná jednotka terpénov a steroidov je tvorená látkou, ktorú nazývame izoprén.
-[- CH2-C(CH3)=CH-CH2- ]- izoprén, 2-metyl-1,3 butadién
Teprény podľa počtu izoprénoidových jednotiek rozdelujeme na monoterpény (2), seskviterpény (3), diterpény (4), triterpény (6) a polyperpény (n).
Z monoterpénov je najrozšítenejší limonén. Tvorí hlavnú zložku éteryckých olejov. Z diterpénov je dôležitý vitamín A potrebný pre zrakovú aktivitu a fytol tvoriaci zložku chlorofilu.
Z polyterpénov je dôležitý kaučuk označovaný aj ako latex je tvorený asi 10 000 izoprénovými jednotkami.
Steroidy sú po chemickej stránke deriváty cyklického uhľovodíka cyklopentanoperhydrofenantrénu- steranu.
Steran
Steroidy rozdeľujeme na steroly, žlčové kyseliny a na steroidné hormóny
Steroly ohsahujú vo svojej molekule jednu alebo viacej hydroxylových skupín. Zordeľujeme ich na živočíšne zoosteroly a rastlinné fytosteroly. Najrošírenejší je cholesterol. Je prekurzorom pre tvorbu žlčových kyselín a steroidných hormónov.

V bunkách pečene sa s cholesterolu syntetizujú žlčové kyseliny, ktoré majú silný emulgačný efekt. Uplatňujú sa napríklad pri rozkladaní potravy.
Poslednou skupiniu sústeroidné hormóny. Sem patria mužské a ženské steroidné hormóny
Hlavnými predstaviteľmi sú testosterón, progesterón.
Testosterón je prekurzorom ženských pohlavných hormónov. Androgény regulujú nie len rast samcov a funkciu ich pohlavných orgánov, ale aj vývoj sekundárnych pohlavných znakov ako rast brady a fúzov, mohutnejšie vyvinutú kostru a kostrové svalstvo, hrubší hlas, ale i mužský spôsob myslenia a správania sa.
Progesterón je jeden zo základných steroidných hormónov. Vylučuje sa v malom množstve bunkami žltého telieska ovárií počas folikulárnej fázy menštruačného.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?