Ťažký akútny respiračný syndróm - SARS

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3110×

Příbuzná témataŤažký akútny respiračný syndróm - SARS

Úvod


Už niekoľko týždňov čítame v novinách o novom infekčnom ochorení. Volá sa SARS - z anglického severe acute respiratory syndrom - čiže po slovensky ťažký akútny respiračný syndróm. Je to predbežné označenie pre nové infekčné ochorenie, ktoré môže viesť k ťažkému zápalu pľúc. V našich novinových titulkoch sa objavuje aj pod názvami ako nová chrípka a netypický zápal pľúc.

Na svete bolo a je mnoho “masových“, populačných chorôb, ale žiadna z nich, s výnimkou AIDS, nie je tak medializovaná, ako SARS. Viac-menej sú medializované len správy z postihnutých oblastí a nie samotná choroba, preto sa vám ju pokúsim priblížiť.

Vývoj


Ťažký netypický zápal pľúc sa objavil už v novembri minulého roku v čínskej provincii Guangdong. Zdá sa, že lekár, ktorý tam vtedy chorých liečil, nakazil niekoľkých spolubývajúcich v jednom hongkonskom hoteli, a tí chorobu niesli ďalej, nakazili svojich príbuzných a personál v nemocniciach, kde sa liečili. Odvtedy boli pozorované početné prípady ochorení alebo prípady podozrenia u cestujúcich z juhovýchodnej Ázie a ich kontaktných osôb, aj v Európe a Amerike a to aj preto, že medzi Hong Kongom a zvyškom sveta je čulá letecká doprava. Prvé nemecké a európske ochorenie sa vyskytlo 15.3.2003 vo Frankfurte u lekára, ktorý bol v Singapúre v kontakte s pacientom chorým na SARS. Celosvetovo sú hlásené ochorenia z Austrálie, Belgicka, Brazílie, Číny a Hong Kongu, Francúzska, Írska, Kanady, Nemecka, Rumunska, Singapúru, Švajčiarska, Taiwanu, Talianska, Thajska, USA, Veľkej Británie a Vietnamu. Najmä v Hong Kongu stúpa počet prípadov. Tu je aj najviac ovplyvnený život krajiny, hromadné dopravné prostriedky sa nevyužívajú, niektoré školy sú zavreté a športové podujatia zrušené.

Najskôr bol známy priebeh ochorenia. Nevedelo sa však, či ho prenáša vírus alebo baktéria. Od tohto poznatku závisí spôsob liečenia.

Baktérie sú samostatné živé organizmy. Dajú sa zabíjať vhodnými antibiotikami.

Vírusy samostatnými organizmami nie sú. Sú to reťazce DNA alebo RNA v bielkovinovom puzdre. Nedokážu sa samostatne množiť, ale dokážu vniknúť do bunky a prebrať nad ňou kontrolu. Bunka potom spracováva genetickú informáciu vírusu a vytvára tisíce jeho kópií. Nové vírusy hostiteľskú bunku opustia, pritom ju zabijú, a útočia na ďalšie bunky. Antibiotiká proti nim nepomáhajú.

Bunky napadnutého organizmu sa bránia v prvom štádiu syntézou interferónov, potom sa pridávajú bunky imunitného systému.

Obraz choroby


Po inkubačnej dobe (čas medzi nakazením a vypuknutím choroby) 2-7 dní, avšak maximálne 10 dní začína priebeh choroby horúčkou s teplotami od 38° C a vyššie, ako aj ovplyvnením celkového stavu s bolesťami hlavy, únava, dýchacie ťažkosti bolesťami svalov a suchým kašľom. Stav pacientov sa rýchlo zhoršuje. Ojedinele dochádza ku závratiam, nevoľnosti, zvracaniu, vyrážkam, bolestiam hrdla, upchatiu nosa alebo hnačkám. Ochorenie má ťažký priebeh, pacienti potrebujú dýchacie prístroje. U väčšiny pacientov sa vyvinie zápal pľúc, ktorý môže u 10 - 20% z nich prebiehať ťažko, pričom kritická fáza leží na konci prvého týždňa. Úmrtnosť je udávaná 3-5%. Obzvlášť postihnutí sú starší ľudia s predchádzajúcimi ochoreniami. Intenzívne medicínske opatrenia sa ukázali ako veľmi účinné. Liečenie príčiny choroby antibiotikami nie je toho času možné.

Pôvodca


Viaceré laboratóriá začali hľadať pôvodcu choroby. Svetová zdravotnícka organizácia 17. marca vytvorila koordinovanú sieť jedenástich výskumných ústavov. Čoskoro na to ohlásili prvé výsledky: našli pôvodcu choroby. Pôvodca je nový vírus zo skupiny, tzv. "Coronavírov", ktorý dostal pomenovanie "SARS-vírus". Je to vírus, doteraz neopísaný, ktorý pravdepodobne patrí do skupiny Paramyxoviridae. To je skupina vírusov, ktoré spôsobujú infekcie dýchacích ciest, mumps a osýpky. Niektorí vedci so zaradením vírusu do tejto skupiny nesúhlasia. Na svete je už napriek tomu prvý diagnostický test a pripravuje sa jeho sériové využitie. Test umožní jednak určiť, či pacienta treba liečiť na SARS, jednak zistiť, či na prvý pohľad zdraví ľudia môžu byť prenášačmi vírusu. Hongkonskí lekári našli spôsob liečby, ktorý u ich pacientov zaberá, ak sa s ním začne v počiatočnom štádiu ochorenia.

Podľa podpredsedu Slovenskej akadémie vied Fedora Čiampora však pôvodca SARS môže pochádzať aj z vtáčieho koronavírusu, ktorý spôsobuje 25-percentnú úmrtnosť domácej hydiny. Alebo je to nejaký iný vtáčí vírus, ktorý sa adaptoval na človeka a spôsobuje mu ťažké ochorenia.

Prenos


Podľa terajšieho stavu vedomostí sa prenáša SARS z človeka na človeka prevažne dýchacími cestami ("kvapôčková infekcia"); infikovaniu musí spravidla predchádzať úzky kontakt ("face to face"). Najviac infikovaní prebehlo preto v oblasti medicínskeho personálu a rodiny, resp. blízkeho susedstva. Ojedinele boli ale pozorované aj nakazenia po úzkych kontaktoch, napr. v lietadle alebo hoteli.

O iných spôsoboch prenosu, napr. povrchovým kontaktom, kanalizáciou alebo zvieratami sa diskutuje, neboli ale dosiaľ potvrdené. Ukázalo sa, že používať slovo chrípka v súvislosti so SARS nie je vhodné. Vírus chrípky sa šíri vzduchom. Náš nový vírus to nedokáže. Na prenos je potrebný bližší kontakt s chorým, s jeho telesnými tekutinami.

Ako sa môžme SARS-u vyhnúť


Nasledovné rady môžu podľa terajších znalostí riziko nakazenia SARS pri ceste do postihnutých oblastí, aj keď nie celkom vylúčiť, tak aspoň výrazne minimalizovať:
 Vyhýbajte sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí;
 vyhýbajte sa úzkym kontaktom s inými ľuďmi v malom priestore, ako napr. v dopravných prostriedkoch, výťahoch, a pod.  obmedzte akúkoľvek komunikáciu s inými ľuďmi na nutné minimum;
 vyhýbajte sa akémukoľvek kontaktu s chorými;
 majte pri sebe preventívne vždy viacvrstvovú ochrannú rúšku na tvár a v prípade kontaktu s podozrivou osobou ju ihneď použite;
 obzvlášť dbajte na zvyčajné opatrenia ohľadne všeobecnej hygieny (pitná voda, potraviny, telová hygiena, špeciálne umývanie rúk);
vyhýbajte sa uvítacím ceremóniám s podávaním rúk a objímaním.

Čo spôsobil SARS na Slovensku


V uliciach Bratislavy mohli slováci vidieť japoských turistov s rúškami na tvárach, ktorí si prezerajú pamätihodnosti nášho hlavného mesta. Je to zbytočné, pretože na Slovensku sa nezistil doposiaľ žiadny prípad ochorenia SARS, no na druhej strane je to v rámci bezpečnosti, lebo čo ak práve týto japoskí turisti sú nakazený týmto vírusom?

V utorok 1. apríla 2003 bol hlavnému hygienikovi Slovenskej republiky hlásený prvý prípad podozrenia na ochorenie SARS. Pacientom bol 39-ročný muž z Bratislavy, ktorý sa vrátil po šesťdňovom pobyte na Taiwane. Bol slabý, mal horúčku 38,5° C, škriabalo ho v hrdle. Objektívne bol zistený kašeľ, auskultačný nález bol negatívny, teplota 38,5° C. V stredu 2. apríla 2003 bol pacient bez teplôt, nekašľal a röntgenové vyšetrenie pľúc bolo negatívne.

Pracovníci Virologického ústavu SAV v Bratislave preto vytvárajú podmienky na čo najrýchlejšiu a správnu diagnostiku prvých podozrivých na ochorenie akútnym syndrómom dýchacích ciest.

Ak sa SARS stane problémom aj v európskych krajinách, čím zatiaľ nie je, Európska únia nás určite vyzve, aby sme sa zapojili do monitorovania a výskumu novej infekcie, pretože virologický ústav SAV patrí medzi najvýznamnejšie pracoviská tohto druhu v strednej Európe.

Čo spôsobil SARS vo svete


Prípady SARS vo svete zaznamenané koncom apríla 2003: Čína - 122 obetí 2753 infikovaných; Hongkong 138 obetí 1557 infikovaných, 710 uzdravených; Singapur 14 obetí; Taiwan 1 obeť, 55 infikovaných; Kanada 15 obetí 330 infikovaných.

Vírus je vraj na ústupe pretože Hongkong predtým hlásil približne 20-30 prípadov denne, pričom 28 apríla to bolo 14 prípadov. "Počet nových prípadov sa znižuje, tento trend sa zrejme bude stabilizovať a to je veľmi dobrým znakom," dodal predstaviteľ WHO v Hongkongu Udo Buchholz.

Od 2. apríla odporúča Svetová zdravotnícka organizácia WHO cesty do Hong Kongu a čínskej provincie Guangdong, ak to nie je celkom nevyhnutné, odložiť. 23. apríla rozšírila WHO toto upozornenie na provinciu Shanxi a hlavné mesto Peking v Číne, ako aj na Toronto v Kanade. Smiešne je to, že 28.apríla bolo práve Toronto dejiskom medzinárodnej konferencie o SARS. Zástupcovia organizácie WHO asi chceli dokázať, že žiadneho vírusu sa neboja. Hlavným cieľom bola hlaven výmena poznatkov medzi jednotlivými štátmi o SARS.

Kanadský južný sused, Spojené štáty americké dokonca poskytli pomoc jednému zo svojich väčných rivalov a to Číne. George Bush ponúkol 26.apríla tejto najľudnatejšej krajine, ako sám povedal: „.. všemožnú pomoc a úplnú podporu.“ Nevedno však, či ostane len pri morálnej alebo sa Čína dočká zo strany USA aj nejakej materiálnej pomoci, najpravdepodobnejšie však je, že američania pomôžu pri skúmaní protilátky na SARS.

Medzi infikované krajiny sa 27. apríla zaradila aj India. Vírus SARS diagnostikovali u 34 ročného muža, ktorý sa nedávno predtým vrátil z Hongkongu a nechal sa hospitalizovať. Môže sa stať, že vírus v tejto krajine dosiahne obludných rozmerov, pretože India je krajina, ktorá má preplnené mestá a preťažený zdravotný systém. Dokonca letecká spoločnosť Air-India prepustila 12 pilotov, ktorí odmietli letieť s ostatnými členmi posádky, ktorí boli v krajinách postihnutých SARS-om.

V Pekingu (Čína) sa zatvárajú kvôli vírusu školy, kaviarne, herne, kiná, karaoke bary a iné zariadenia, v ktorých je ťažké splniť požiadavky na dezinfekciu a ventiláciu. Určite ste videli správy z Hongkongu, či Číny, kde možno vidieť húfy ľudí kráčajúcich po ulici, malé deti, s bielimi rúškami na tvárach.

Záver


Keď si uvedomíme, koľko ľudí dnes cestuje po svete a s koľkými sa pri prestupovaní na veľkých medzinárodných strediskách stretávajú, pripočítame k tomu ľudskú ľahostajnosť, tak môžme povedať, že vírus SARS sa nešíri až tak rýchlo. Rýchlejší je tentoraz výskum a výmena informácií medzi laboratóriami. Aj keď na umieraní ľudí nie je nič pekné, musím poznamenať, že aspoň zbližuje ľudstvo, ktoré je takto nútené si navzájom pomáhať.

Na záver poviem len toľko: Opatrnosť je dobrá - strach je zlý!.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?