Tanzánia

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2937×

Příbuzná témataTanzánia

TANZÁNIJSKÁ ZJEDNOTENÁ REPUBLIKA
TANZANIA; UNITED REPUBLIC OF TANZANIA (angl.)
TANZANIA; JAMHURI YA MUUNGANO WA TANZANIA (swah.)

ŠTÁTNE ZRIADENIE: prezidentská federatívna republika, člen Spoločenstva
ADMINISTRATÍVNE USPORIADANIE: 2 federálne štáty, v rámci nich 22 regiónov (region)
ROZLOHA: 945 087 km štvorc. POČET OBYVATEĽOV: 35 960 000 (2000)
HUSTOTA ZAĽUDNENIA: 38 obyv/km štvorc. HLAVNÉ MESTO: Dodoma 204 000 obyv. INÉ VÝZNAMNEJŠIE SÍDLA: Dar Es Salaam 1 361 000 obyv., Mwanza 223 000 obyv., Tanga
NAJVYŠŠÍ BOD: Kibo - 5 895 m - /Uhuru/
NAJVÝZNAMNEJŠIE RIEKY: Ruvuma, Rufiji, Kagera
ÚRADNÝ JAZYK: svahilčina, angličtina
MENA: tanzánijský šiling (1 tanzánijský šiling = 100 centov)
ŠTÁTNY SVIATOK: 26. apríl (Deň zjednotenia)
RASOVÉ A NÁRODNOSTNÉ ZLOŽENIE: takmer 120 etnických skupín – Bantuovia 90 % (Ňamwezi
21 %, Svahilčania 9 %, Hehetovia, Benovia 7 %), Masajovia, Luovia 3 %, iní afričania 3 %, iní (Arabi, Indovia, belosi, miešanci Arabov a černochov) 4 %
NÁBOŽENSTVO: islam 33 % (suniti 20 %, šiiti 13 %), rímskokatolícke 20 %, protestantské 14 %, kmeňové náboženstvá 25 %, iné 8 %
URBANIZÁCIA: 25 %
PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA: muži 46 rokov, ženy 49 rokov
DOJČENSKÁ ÚMRTNOSŤ: 144 ‰
ANALFABETI: 32 %
NEZAMESTNANOSŤ: 40 %
PODIEL NA TVORBE HNP: poľnohospodárstvo 52 %, priemysel 14 %, služby 34 %
HDP NA 1 OBYVATEĽA: 210 USD

Tanzánia vznikla v roku 1964 /prezident a zakladateľ Tanzánie - Julius Nyerere/ zjednotením štátov Tanganjika (nezávislosť získala v roku 1961) a ostrova Zanzibar (1963), bývalých britských území. Je to rozlohou najväčšia krajina východnej Afriky, kde boli nájdené pozostatky po najstaršom osídlení.

Na začiatku stredoveku sa okolo pobrežia dnešnej Tanzánie usadzovali arabskí obchodníci a rozširovali islamské náboženstvo, z čoho sa neskôr vyvinula svahilská kultúra - zmes afrických a arabských tradícií.

V 17.stor. sa ostrov Zanzibar dostáva pod správu Omanského sultanátu, ktorý zaviedol na ostrove pestovanie preslávených klinčekov.
V 19.stor. sa Tanganjika dostáva pod samosprávu Nemecka a Zanzibar zaberajú Briti. Po 1.svet.vojne Nemecko stráca svoje kolónie a celé územie až do r.1961 spravuje Veľká Británia.

Na rozdiel od mnohých iných afrických štátov sa Tanzánia pomerne úspešne vyhla vážnejším etnickým problémom a násiliu, hoci viedla vojnový konflikt s Ugandou - snaží sa riešiť svoje politické a ekonomické
problémy svojím vlastným spôsobom.

Dnes má Tanzánia jeden z najvyšších stupňov gramotnosti v Afrike.

Posledné parlamentné a prezidentské voľby sa konali 29.10.2000 a potvrdili vládnúcu CCM /Revolučná strana / a vo funkcii prezidenta Benjamina Williama Mkapa.


Povrch:

Väčšina povrchu východoafrického štátu sa rozkladá vo výškach 1 000–1 300 m na Východoafrickej vysočine. Na západe sa pozdĺž výrazného zlomu znižuje do Stredoafrickej priekopovej prepadliny. Východoafrickú vysočinu v severo - južnom smere rozdeľuje na dve časti Východoafrická priekopová prepadlina. V pohorí Kilimandžáro sú vyhasnuté sopky Meru a Kibo. Kibo je zároveň najvyšším vrcholom afrického kontinentu. Východoafrická vysočina sa na východe strmo skláňa do pahorkatiny a roviny, ktorá lemuje pobrežie Indického oceánu. V S časti sa rozprestiera planina Serengeti a v J časti sa nachádza pohorie Kipengere. Pri pobreží sú ostrovy (Zanzibar 1 658 km2, Pemba 985 km2, Mafia 435 km2) a nádherné koralové útesy.

Podnebie:

Tanzánia sa rozkladá v rovníkovom /tropickom/ podnebnom pásme s rovnomernými, prevažne vysokými teplotami vzduchu a vysokou vlhkosťou, avšak s prevahou na priľahlých ostrovoch a v okolí pobrežnej nížiny. Podnebie vo vnútrozemí je závislé predovšetkým od nadmorskej výšky.

Vodstvo:

Je zastúpené najmä bohatstvom jazerných plôch - vyvinuli sa na tektonickej poruche pozdĺž Východoafrickej priekopovej prepadliny. Medzi najväčšie patria jazerá: Ukerewe, Tanganika, Malawi, Rukwa, Eyasi. Najdlhšími riekami Tanzánie sú: Great Ruaha, Kilombero, Luwegu. Hospodárstvo:

Z nerastných surovín (cínové rudy, čierne uhlie, ropa, zlato, drahokamy) sa južne od Viktóriinho jazera ťažia len diamanty. Priemysel je slabo rozvinutý, vedúcim odvetvím je textilný priemysel. Pre značnú časť obyvateľstva znamená poľnohospodárstvo jedinú možnosť obživy. Poľnohospodárske plodiny (kopra, kokos, bavlna, káva, klinčeky) tvoria 85 % exportu krajiny. Na trávnatých plochách vysočiny pasú nomádskym spôsobom hovädzí dobytok. Tanzánia má obrovské prírodné a kultúrne hodnoty (národné parky - Serengeti, živočíšstvo a rastlinstvo, archeologické náleziská a jaskynné maľby). Tieto hodnoty priťahujú turistov z celého sveta.


Významné mestá: Dodoma, Dar es-Salaam, Mtwara, Mwanza ...

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?