Tabakové výrobky

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 5696×

Příbuzná témataTabakové výrobky

Tabak
Tabak bol v 16. storočí dovezený do Európy, vtedy bol považovaný za liek. Trvalo 400 rokov kým sa dokázalo, že nikotín je jedným z najsilnejších prírodných jedov. Za vlády anglického kráľa Jakuba 1. sa stal tabak drahší ako striebro a to tým, že Jakub 1. zvýšil jeho cenu z 2 na 82 pencí za libru. Ale v mnohých krajinách je tabak lacnejší ako základné potraviny. Pestuje sa vo všetkých tropických oblastiach ale aj v mnohých krajinách mierneho pásma. Je to jednoročná rastlina, ktorá má 20 až 60 listov špirálovite usporiadaných na byli. Klasifikuje sa podľa spôsobu sušenia :
Umelo sušený tabak
Tabak sušený vzduchom
Tabak sušený na slnku


Umelo sušený tabak
Nazýva sa Bright alebo Virginia. Je pestovaný na piesočnatých pôdach v okolí východného pobrežia USA z Virginie na Floridu. Má nízky obsah dusíkatých látok, kyselín a nikotínu a vysoký obsah zjemňujúcich a neutralizujúcich dym. Zber a spracovanie
Zbierajú sa listy .Zber trvá niekoľko týždňov. V prvých fázach po zbere sú listy pri teplote 30 až 35 C na 36 hodín. Počas tejto doby listy žltnú, neskôr sa farba mení na oranžovú, lebo stráca karotén. Farby sú fixované zvýšením na 49 až 60 C a potom na 72 až 77 C. Vtedy prebieha zmena škrobu na cukor. Vysoko hodnotený list obsahuje 2 až 25% prírodného cukru. Potom tabak dozrieva po dobu 1 až 3 roky. Vtedy sa zvyšuje kyslosť, obsah vody a kyseliny citnovej. Tabak sušený vzduchom
Pestuje sa na pôdach vápencového pôvodu v USA, v Kentucky, Tennessee, na juhu Marylandu. Sú ho dva typy : Burley a Maryland. Burley má nízky obsah cukrov a vysoký obsah alkaloidov. Tabak Maryland má nízky obsah uhľovodíkov a nikotínu a priemerný obsah dusíkatých látok a kyselín.
Zber a spracovanie
Zbierajú sa celé rastliny. Tabak sa potom ukladá do prostredia s vlhkosťou 65 až 70%. Potom sa listy vysušia a neskôr prebieha pomalá oxidácia, ktorá je príčinou hnedého zafarbenia, nasleduje opäť úprava vlhkosti a dozrievania ako u umelo sušeného tabaku.

Tabak sušený na slnku
Nazýva sa Orientálny tabak. Zahrňa celú skupinu tabakov pestovaných na kamenistých a piesočnatých pôdach v Turecku, Juhoslávii, Bulharsku a Rumunsku. Má silnú charakteristickú chuť a vôňu, nízky obsah nikotínu, priemerný uhľovodíkov a dusíkatých látok, vysoký obsah redukujúcich cukrov, kyselín a vonných olejov. Zber a spracovanie
Zber prebieha postupne po niekoľkých listoch.

Tabak sa potom voľne suší na slnku a ďalšie procedúry sú podobné ako u ostatných typov.


Sušenie tabakových listov
Umelé sušenie teplým vzduchom si vyžaduje prakticky uzatvorenú miestnosť s ventilátormi pri dlážke a strope. Tie vedú k vonkajšej peci, v ktorej sa spaľuje uhlie a vedie ku komínu. Je pomalé, v miestnosti musí byť primeraná teplota a vlhkosť, aby sa listy pomaly začali na citrónovožlté. Keď listy zožltli zvýši sa teplota a vetranie aby plocha listov bola suchá. Potom sa teplota zvýši na 50 C. Prirodzené sušenie sa vykonáva v miestnostiach, v ktorých je tabak chránený pred dažďom a slnkom Na dlážke sú rozložené malé ohníky, ktoré tabak sušia.
Sušenie na slnku je sušenie tyčí listov na slnku. Fermentácia
Tabak sa musí vysušiť na 8%. Po nej sa tabak balí do drevených sudov, drevených alebo kartónových debien. Tabak musí starnúť a zrieť, skôr ako sa spracuje. Je to pri nízkej teplote, lebo inak by bol napadnutý škodcami.

Výroba cigariet a cigár
Cigareta je nadrobno pokrájaný tabak v tenkom rúrkovom papierovom obale na fajčenie. Francúzi ju prevzali od Indiánov. Cigara je zvitok tabakových listov na fajčenie a prevzali ju Španieli od Indiánov. Najlepšie, ale aj najdrahšie cigary sú kubánske.
Do cigarety sa zmiešajú rôzne typy tabaku z rôznych oblastí. Pridáva sa vlhkosť, obaly, nareže sa v rýchlorezačkách. Po narezaní sa tabak aromatizuje. Narezaný tabak sa plní do strojov schopných vyrobiť až 4000 kusov cigariet za minútu. Keď to odtiaľ vypadne pridávajú sa filtre - filtrové konce a režú sa na vyžadované dlžky. Cigarety sa potom zabalia, balíčky sa obalia fóliou a vkladajú sa do veľkých lepenkových škatúľ – kartónov. Pri výrobe tabakov je tiež podstatné miešanie rôznych typov tabaku. Cigara má 3 zložky : cigarový krycí list, cigarový obal a cigarovú vložku. Cigary sa odlišujú tvarom a rozmermi. Vložka dlhá (list) alebo krátka (drvený tabakový list) je uzatvorená v obale a potom zlisovaná a vykrojená. Krycí list sa potom ovinie okolo vložky. Väčšina tabaku sa konzumuje ako žuvací tabak. Šňupavý tabak vzniká z tabakov na ohni a na vzduchu vždy rozomletých. Tabak sa môže konzumovať aj miešaný s klinčekmi – indonézske cigarety kretek.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?