Syntetické vlána

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6464×

Příbuzná témataSyntetické vlána

Akonáhle sa zistilo, že ľan a vlnu možno spriasť v nekonečné vlákno, bola z nich utkaná látka. Najstaršie objavenie textílie sú vzorky plátna pochádzajúce z doby okolo roku 5000 pred n.l. Umelé vlákna sa začali používať až koncom 18 storočia.
Viskóza (rayon) bola prvým umelým vláknom vyrobeným pre textilný priemysel.
Pôvodne sa nazývala umelý hodváb. Výroba tohto materiálu začala koncom 18. storočia. Hlavné postupy, ktoré sa dnes využívajú pre výrobu umelého hodvábu, sa vyvinuli práve v tomto období. Materiál rastlinného pôvodu obsahujúce buničinu je podrobený účinkom chemikálií a je z neho extrahovaná celulóza. Tá sa pôsobením ďalších chemikálií zmení na roztok, ktorý sa chemicky upravuje a pretláča jemnými tryskami do koagulačného kúpeľa, v ktorom vznikajú zrážaním a chemickou premenou pevné celulózové vlákna. K ďalšiemu spracovaniu idú pod názvom viskózové vlákna alebo rayon. Buničina rovnako poskytuje dve ďalšie dôležité umelé vlákna.
Nylon sa objavuje v mnohých podobách, ale všetky sú umelé polyamidy. Pri ich nedokonalom horení vzniká hlavne čpavok. V malom množstve uniká aj kyanovodík, ktorý i v malých koncentráciách spôsobuje prudké bolesti hlavy až závraty. Pri výrobe nylonového vlákna sa malé lupienky chemikálií nazývané polyméry roztavujú a pretláčajú cez tzv. zvlákňovaciu trysku. Dlhé nylonové vlákna sa potom ochladzujú a tuhnú. Nakoniec sa preťahujú a spriadajú na priadzi. V textilnej výrobe sú najpopulárnejšie umelé vlákna polyesterov. Akrylové vlákna sa naviac používajú pri výrobe konfekcií, kobercov a umelých kožušín. Mnoho podobne modifikovaných akrylov je cenených pre svoju ohňovzdornosť. Tkaniny používané na čistenie sú často vyrobené z priehľadného, vodeodolného polymeru. Avšak prírodný materiál je určite príjemnejší ako syntetický, nespôsobuje alergie, je vzdušný. Uprednostnite radšej vlnu, bavlnu, ľan ako umelé vlákna, ktoré sú len výtvorom človeka a v prírode sa nenachádzajú, teda príroda sa s nimi len horko-ťažko vyrovnáva.
Ďalšou skupinou sú polyméry. Polymér je látka s veľkou reaktívnou molekulovou hmotnosťou vznikajúcou veľakrát opakujúcim sa spájaním molekúl, v takom počte, že pridaním alebo odobratím jednej alebo niekoľkých takých jednotiek sa nezmenia vlastnosti tejto látky. Napríklad silikóny sú polyméry s malou reaktívnou molekulovou hmotnosťou. Sú nerozpustné vo vode, majú vynikajúce vlastnosti pri nízkych teplotách a sú stabilné pri vysokých teplotách.

Ďalej syntetické vlákna rozdeľujeme na :

• Umelé chemické vlákna
• Syntetické chemické stružové vlákna z polypropylénu
• Syntetické chemické stružové vlákna z polysesteru
• Syntetické chemické stružové vlákna z polyakrylonitrilu
• Syntetické chemické stružové vlákna z polyimidu
• Syntetické chemické stružové vlákna z polytetrafluóretylénu
• Syntetické chemické stružové vlákna z polyfenylénsulfidu
• Syntetické chemické stružové vlákna z polyvinylchloridu
• Umelé syntetické stružové vlákna z viskózy
• Ostatné syntetické stružové vlákna

Kaučuk je tuhý polymér izolovaný z bielej kvapaliny nazývanej latex, ktorá sa vyskytuje v rôznych rastlinách a stromoch. Názov kaučuk pochádza od Josefa Pristleye (1733-1804), ktorý kaučuk použil na vymazanie značiek napísaných ceruzkou. Má elastomerné vlastnosti. Prírodný kaučuk je kaučuk získaný zo zdrojov (hlavným zdrojom je kaučukovník). Syntetický kaučuk je polymér s vlastnosťami kaučuku, pripravujú sa synteticky z dienov alebo olefinov. Špeciálne kaučuku sa pripravujú z polyurethánov, fluorovaných uhľovodíkov a polyakrylátov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?