Svaly

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3136×

Příbuzná témataSvaly

Niektoré svaly:
Veľký prsný sval
Predný pílovitý sval
Dvojhlavý sval
Ohýbač prstov
Šikmý vonkajší sval brucha
Priamy sval brucha
Krajčírsky sval
Štvorhlavý sval
Píšťalový sval
Akýkoľvek pohyb tela a jeho vnútorných orgánov zabezpečujú svaly. Skladajú sa z jednotlivých svalových vlákien, ktoré svojím sťahovaním a uvoľňovaním umožňujú pohyb. Existujú dva odlišné typy svalov: kostrové svaly, ktoré zabezpečujú pohyb tela, a hladké svaly, ktoré umožňujú pohyb vnútorných orgánov (napr. pohyb čriev - ich rytmické sťahovanie posúva potravu tráviacou sústavou). Svaly sa spevňujú prácou. Cvičenie napomáha cirkuláciu krvi v svaloch, zväčšuje ich hmotu a zlepšuje aj ich chemickú činnosť. (Pozri Dostatok pohybu v kapitole Ako utužovať zdravie dieťaťa) Dieťa prichádza na svet s určitými inštinktívnymi reakciami známymi ako reflexné pohyby. Tieto reakcie v neskoršom veku s vývojom centrálnej nervovej sústavy a svalov miznú a malé dieťa postupne nadobúda schopnosť ovládať svoje telo. (Pozri Mozog a nervová sústava.)

Ako rastú svaly
Dieťa sa pohybuje už v maternici a po narodení zapája pri svojich pohyboch do činnosti všetky svaly. Svaly však nie sú ešte celkom vyvinuté, potrebujú výživu, cvičenie a hormóny, aby dozreli a zmohutneli. V puberte podporujú mužské hormóny u chlapcov zväčšenie objemu a sily svalovej hmoty. Pre správny rast svalov je cvičenie veľmi dôležité; bez neho by sa svaly skrátili. Preto majú fyzicky aktívne deti silnejšie a lepšie koordinované pohyby ako deti, ktoré sa málo pohybujú. Príznaky poškodenia
Svaly, ktoré sa málo používajú alebo, naopak, nadmerne sa zaťažujú, sa veľmi ľahko poškodia. Málo používaný sval sa skracuje, ochabuje a slabne. Poškodenie svalu z preťaženia má za následok zvyčajne bolesť, stuhnutie a niekedy i zápal a opuchnutie. Aj vírusová infekcia môže byť príčinou zoslabnutia a bolestivosti svalov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?