Svadba

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 3175×

Příbuzná témataSvadba

Svadba je udalosťou, na ktorú sa spomína celý život a preto by svadobná hostina mala byť „veľkolepá“. Na dedinách svadby trvlali niekedy aj tri dni. Svadobné hostiny sa dnes stále častejšie konajú v reštauráciách, lebo pre väščinu ľudí je to pohodlnejšie. Nájdu sa ale aj taký rodičia, ktorí sa tešia že môžu svojim ratolestiam pripraviť svadobnú hostinu doma. Dá to síce veľa práce, ale domáce prostredie je príjemnejšie. Pozveme len taký počet hostí, ako „zvládneme“. Na stôl prestreme krásny biely obrus, vyberieme dokonalú porcelánovú súpravu a nádherne vyleštené poháre a príbory, svietniky a ketinová výzdoba dodajú stolu slávnostnú náladu. Na svadobný stôl patria aj navyhnutné myrthové vetvičky, ktoré sú umiestnené pred každým hosťom. Na hosťou dobre zapôsobí, ak pred tanierom nájdu lístok so svojim menom a tak sa ľahko usadia bez zbytočného zmätku. Zasadací poriadok
Miesta na čele stola patria novomanželom, ktorý prídu ku stolu ako posledný. Po nevestinej pravej strane sedí manžel, po ľavej strane ženichov otec a po ženichovej pravej strane nevestina matka. Miesta oproti mladomanželom patria prarodičom, alebo významným osobám z hosťov. Po stranách prarodičov sedí nevestin otec a ženichova matka. Od stredu stola nasledujú hostia podľa veku alebo spoločenského postavenia. Na oboch koncoch stola sedia družičky.
Stôl býva najčastejčie v tvare I, E, T, C, U. Pri podávaní jedla je najprv obslúžená nevesta. Obsluhujú dve osoby súčasne. Prednášajú sa prípitky. Každý hosť dáva svadobný dar, ktorý sa hodí mladomanželom do domásnosti. Hostia sa dohodnú, aby nebolo viac rovnakých. Prestieranie
Pred každým hosťom je najprv plytký tanier. Najprv kladieme veľký príbor, naľavo vidličku a napravo nôž, ostrím dovnútra. Polievkovú lyžicu dávame napravo, vedľa rybieho noža. Dezertný príbor, napravo nôž a naľavo nožík. Nad tanier dávame príbor na koláč, napríklad dezertná vidlička. Týmto príborom jeme teplé koláče. Keď podávame syr, dávame aj dezertný nôž. Kávová a zmrzlinová lyžička sa prinášajú zároeň s chodom.

Postup jedla príborom
dezertný príbor na studený predkrm
polievková lyžica
rybí príbor
veľký príbor – nôž, vidlička
dezertný príbor nad tanierom – lyžička ja na zákusok a vidlička na teplý koláč
Dezertný tanierik použijeme na studený predkrm, pečivo, ako podklad na misku pod kompót alebo šalát, na zákusky alebo torty či ovocie.
Svadobné menu

Studený predkrm
- šunkový kornútok s chrenovou šľahačkou
- výrobky v aspiku
- paradajky plnené kuracou mjonézou
- vajíčka na rôzny spôsob
- pašteka z hydiny alebo zveriny
Polievka
- slepačia polievka s domácimi knedličkami
- bujón s vajíčkom
- hovädzí vývar s mäsom
Teplý predkrm
- omeleta
- soté
- pikantné grilované mäso
Ryby
- varený pstruh s maslom
- pečený pstruh so zemiakmi n masle
- pečená šťuka s tatarskou omáčkou
- opečený kapor so zemiakmi
Hlavný chod
- biftek
- telací rezeň
- telacie madailónky
- zverina
- hydina
Dezert
- koláč
- zákusok
- zmrzlinový pohár
- syr
Káva.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?